Aracınızın özelliklerini unutmayın

Aracınızın özelliklerini unutmayın
Hırsızların çaldıkları otomobilin şasi numarasını, aynı model ve renkte hurdaya çıkmış araçlarınkiyle değiştirip satması nedeniyle, sahiplerinin araçlarına özgü özellikleri iyi bilmesi gerekiyor.

Oto Hırsızlığı Büro Amirliği yetkililerinden alınan bilgiye göre, çalıntı otomobillerin el değiştirmesinde, hırsızların elde ettikleri hurda araçlarla aynı model ve renkte araç çalıp, şasi numarasını hurda aracınkiyle değiştirmesi, başvurulan yolların başında geliyor.

Hırsızların, şasi numarası dışında hurda aracın motorunu da olduğu gibi çalıntı araca monte etmeleri, şüphe üzerine güvenlik güçleri tarafından kontrol edilen aracın, şasi ve motor numaraları ruhsatınkiyle aynı olduğu için herhangi bir eksik ve delil bulunamamasına yol açıyor.
 
Bu noktada araç sahiplerinin, çalındığı zaman güvenlik güçlerine bildirdiği otomobiline özgü özelliklerin listesi, önem kazanıyor.

Koltuğun bir bölümündeki sigara yanığı, kaportadaki çizik, çökme, bir bölümüne boya yapılması, farındaki çatlak gibi o otomobile özgü özellikler, çalıntı araç bulununca güvenlik güçlerinin kontrolünün ardından son olarak sahibiyle birlikte kontrol edilip, tespit ediliyor.

Kaza ve hırsızlıklara karşı araca konmuş muska, delil oldu
    
Geçen hafta İzmir merkezli 5 ilde yapılan otomobil hırsızlığı operasyonunun ardından yaşananlar, yetkililer tarafından buna en güzel örneklerden biri olarak gösteriliyor.

17 kişinin gözaltına alındığı, adliyeye sevk edilen 15 kişiden 6'sının tutuklandığı, 9'unun tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldığı operasyonda, çalıntı 25 araç da ele geçirilmişti.

Operasyon kapsamında Aydın'ın Köşk ilçesinde ele geçirilen 09 U 5694 plakalı bir minibüsün, 21 Mart'ta Bornova'dan çalıntı 35 AJ 2079 plakalı minibüs olduğunun ortaya çıkmasında, sahibi İ.H.E'nin (55) aracına özgü özellikleri söylemesi dışında, araç tavanı ile sol ön kapısının birleştiği yerde döşemedeki ufak bölüme, annesi tarafından kaza ve hırsızlıklara karşı konmuş muskanın bulunmasının da büyük rolü oldu.

İ.H.E, böylece hem 1996 yılında aldığı ve o günden bu yana kullandığı minibüsüne kavuşmuş oldu hem de muska delil olarak dava dosyasına girdi.

Hırsızlığa karşı, araçlara direksiyon ve pedal kilidi ile gizli kontak takılabileceği, araçların özel park yeri yoksa insan sirkülasyonunun yoğun olduğu ve aydınlatması güçlü yerlere park edilmesi tavsiyesinde bulunan yetkililer, araç sahiplerine, çalınması durumunda kullanılmak üzere, araçlarının özgü özelliklerini iyi bilmeleri çağrısında bulundu. (NSK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Otomotiv sektöründe şok karar26 Şubat 2014 Çarşamba 10:14
 • Porsche'un ilk modeli ahırdan çıktı30 Ocak 2014 Perşembe 13:31
 • Otomotiv sektöründe bıçak kemiği kesti26 Ocak 2014 Pazar 14:28
 • Aracınız için daha az vergi ödemek ister misiniz?06 Ocak 2014 Pazartesi 08:41
 • Araç sahipleri dikkat!16 Aralık 2013 Pazartesi 17:15
 • LPG'ye rekor zam geldi03 Aralık 2013 Salı 09:40
 • İkinci el otomobil alacaklar dikkat!29 Kasım 2013 Cuma 23:23
 • Araç sahipleri dikkat07 Kasım 2013 Perşembe 20:41
 • İstanbul trafiğine bir tek bu araç çözüm olur07 Kasım 2013 Perşembe 15:35
 • Otomobil tutkunlarına müjde05 Kasım 2013 Salı 10:54
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com