'Araçsız Taksim'e onay

'Araçsız Taksim'e onay
'Taksim Meydanı Yayalaştırılması' Belediye Meclisi'nde oybirliğiyle kabul edildi. Trafik tamamen yer altına alınacak, Gezi Parkı ile İstiklal Caddesi birleşecek.

Başbakan Erdoğan'ın seçimden önce açıkladığı projelerden biri olan 'Taksim Meydanı Yayalaştırılması' Belediye Meclisi'nde oybirliğiyle kabul edildi. Trafik tamamen yer altına alınacak, Gezi Parkı ile İstiklal Caddesi birleşecek.

İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi, 'Taksim Meydanı Yayalaştırılma Projesi'ni oy birliğiyle kabul etti. İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi Eylül ayı toplantılarının son birleşimi, meclis salonunda gerçekleştirildi.

Toplantıda, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş'ın 12 Haziran genel seçimlerinin öncesinde açıkladıkları İstanbul projeleri arasında yer alan “Taksim Meydanı Yayalaştırma Projesi”ne ilişkin imar plan tadilatı ile uygulama imar planı tadilatı ele alındı.

Meclis üyelerinin oy birliğiyle kabul ettiği proje kapsamında trafik tamamen yer altına alınarak Taksim Meydanı'nın Gezi Parkı ile bütünleşmesi sağlanacak. Meydanın ortasında kalan metro ve füniküler çıkışı da yanlara alınarak yayaların İstiklal Caddesi ve Tarlabaşı Bulvarı'na kesintisiz erişimi gerçekleşecek.

Meydana çıkan bütün trafik tamamen yer altına alınarak, Taksim Meydanı ve çevresinde parçalı şekilde bulanan yaya alanları birbirine kesintisiz bağlanacak. Ulaşımda zaman zaman yaşanan trafik de ortadan kalkacak. Projeyle 98 bin metrekarelik bir alan yayalaştırılmış olacak.

Otobüs hatları kalkıyor
Taksim'de toplam 38 adet otobüs hattı ile transit geçen 16 adet hattın önemli bir bölümü de Haliç Metro Geçiş Köprüsü ve Marmaray'ın tamamlanmasının ardından kaldırılacak. Meydana toplu ulaşım daha çok raylı sistemle sağlanacak. Proje alanı içinde yer alan Taksim Cumhuriyet Anıtı aynen korunurken, tarihi “Taksim Kışlası” da Kentsel Tasarım Projesi ile bir bütünlük içerisinde değerlendirilecek.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com