Araçta ne görüştüler?

Araçta ne görüştüler?
Hayali ihracat soruşturmasında adı geçen şüphelinin, Danıştay’da Başkan Karakullukçu ile görüştüğü belirlendi.
Danıştay’a tuhaf konuk
 
Danıştay Başkanı Hüseyin Karakullukçu’nun İstanbul’da yürütülen “hayali ihracat” soruşturmasında “suç örgütü üyesi” olarak yer alan Yalçın Bayrak adlı kişiyle üç kez görüştüğü ortaya çıktı. Şüpheli Bayrak’ın, örgütün lideri olarak tutuklanan işadamı Barbaros Hayrettin Aksoy’un çeşitli firmalarının cezaları ile ilgili olarak Danıştay’da temaslarda bulunduğu iddia edildi.
 
Büyükçekmece Savcısı Mustafa Kemal Gül’ün yürüttüğü ve son yılların en büyük hayali ihracat soruşturması olarak nitelenen soruşturmaya Danıştay Başkanı Hüseyin Karakullukçu’nun adı karıştı. İstanbul Emniyeti Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü’ne 16 Haziran 2011 günü gelen bir telefon ihbarı sonrasında başlatılan ve yaklaşık 100 milyon liralık usulsüzlük gerçekleştirildiği iddiasıyla düğmeye basılan soruşturma çerçevesinde hayali ihracat gerçekleştirmek amacıyla kurulan organize suç örgütünün tüm faaliyetleri, yaklaşık 1 yıl boyunca adım adım izlendi. Milliyet gazetesinin haberine göre polis, bu kapsamda suç örgütünün yöneticilerinden olan ve halen soruşturma çerçevesinde tutuklu bulunan Barbaros Hayrettin Aksoy adlı işadamının faaliyetlerini de izlemeye başladı.
 
Üç kez görüşmüş
 
Çin’den ithal edilen kumaşların Almanya üzerinden Türkiye’ye getirilerek ticari mala dönüştürülüp ihraç edilmesi gerekirken, bunun yerine iç piyasaya sunulması, buna karşın ticari malların ihraç edilmiş gibi gösterilerek KDV iadesi alınması yoluyla gerçekleştirilen hayali ihracata ilişkin soruşturmada adı yer alan Yalçın Bayrak’ın önemli çalışmaları saptandı. Polis, suç örgütü liderlerinden Aksoy’un, dosyada suç örgütünün üyesi olarak adı geçen Yalçın Bayrak aracılığıyla Danıştay Başkanı Hüseyin Karakullukçu’dan destek istediği iddialarını araştırdı.
 
Bu kapsamda savcılığın isteği üzerine Ankara polisi, Bayrak’ı adım adım izledi. 15 Şubat günü Ankara’ya gelen Bayrak, Çankaya’da bir otelde buluştuğu bir kişiyle birlikte aynı gün saat 16.30’da Danıştay’ın Sıhhıye’deki eski binasına geldi. Ellerinde dosya olduğu anlaşılan evraklarla birlikte binaya giren Bayrak ve yanındaki kişinin saat 17.40’ta Danıştay’dan çıkarak bina önünde park halinde bekleyen 20 H 5948 plakalı aracın önünde telefon görüşmesi yaptığı belirlendi. Bayrak, beraberindeki kişinin aracına binerek ayrıldı.
 
Araçta ne görüştüler?
 
Bayrak’ın 15 Şubat’ta yaptığı bu ziyaretle ilgili Aksoy’u arayıp, görüşmeyle ilgili bilgi verdiği de saptandı. Bayrak’ı izlemeye devam eden polis, iş takipçiliği yapan şüphelinin 26 Şubat’ta yeniden Ankara’ya gittiğini ve Danıştay Başkanı Karakullukçu ile görüşme yaptığını ve buluşma istediğinde bulunduğunu belirledi. Takibe devam eden polis, Bayrak ile Karakullukçu’nun 12 Mart 2012 günü “bir araçta görüştüklerini” saptadı.
 
Arınç’ın okul arkadaşı
 
Hüseyin Karakullukçu, Mustafa Birden’in yaş haddinden emekliye ayrılması nedeniyle yapılan seçim sonucunda, geçen yıl Danıştay Başkanlığı’na seçilmişti. Göreve gelir gelmez tartışma yaratan açıklamalarda bulunan Karakullukçu, Danıştay’ın özelleştirme ve bazı ihalelerle ilgili verdiği yürütmeyi durdurma kararları konusunda, “Ne varsa durduruyoruz. Durdurma yok artık. İlerleme var. Bunun lamı cimi yok. Onu durdur, bunu durdur. Durdurduk ne oldu?” demişti. Karakullukçu’nun üniversiteden sınıf arkadaşı olan Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç ise Karakullukçu’nun Danıştay Başkanlığı’na seçilmesi üzerine “Kurban olduğum Allah, verdikçe veriyor” diyerek mutluluğunu dile getirmişti. (NSK)

Cumhuriyet
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com