Arakanlıların göç yolu tutuldu

Arakanlıların göç yolu tutuldu
Myanmar'daki Rohingya Müslümanlarının Bangladeş'e kaçarken kullandıkları güzergahlardan Teknaf'ta yoğun güvenlik önlemleri alınmış durumda.
Myanmar'ın Arakan eyaletinin Bangladeş'e en yakın noktası olan Teknaf bölgesi, Arakanlı Müslümanlar'ın bu komşu ülkeye sığınmak için en çok kullandıkları güzergahlardan biri. 
 
Arakan'da karayoluyla hareket etmeleri mümkün olmayan Müslümanlar, Myanmar polisini atlatarak sahile çıkmayı başarmaları halinde, Bengal Körfezi'nde teknelerle sahilden fazlaca uzaklaşmadan, Myanmar-Bangladeş sınırını oluşturan Naf nehrine ulaşmaya çalışıyor. Nehre ulaşanlar da, Bangladeş tarafına Teknaf bölgesi üzerinden kaçak giriş yapmayı deniyor.  
 
Bangladeş polisi ve ordusu da özellikle gece vakti Naf nehri kıyılarında özellikle Teknaf da önlemlerini yoğunlaştırarak Rohinya Müslümanlarının girişini engellemeye çalışıyor.
 
Myanmar tarafında Teknaf güzergahı üzerinde ikisi orduya biri polise ait 3 güvenlik noktasından geçiliyor. Araçların yükleri denetleniyor ve şüphelenilenlerde detaylı arama yapılıyor. Büyük araçların geçişine zaman zaman izin verilmiyor. 
 
Öte yandan, Bengal Körfezi'nde batan ve 130 Rohingya Müslüman'ının kaybolduğu tekne faciasının ardından bölgede herhangi bir arama kurtarma çalışması yapılmadığı gözlendi.(SNK)
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com