Aralarına bu kez Patriot girdi

Aralarına bu kez Patriot girdi
Başbakan Erdoğan ile Cumhurbaşkanı Gül ve Dışişleri Bakanı Davutoğlu'nun arasına bu kez Patriot füzesi girdi.

Endonezya’da bulunan Erdoğan, dün “Türkiye Patriot füzesi alacak” iddialarına karşı, “NATO’dan sınıra füze talebimiz olmadı, iddialar asılsız. Dışişleri yetkilisi kim? Dışişleri yetkilisinin açıklama yapma yetkisi yok. Karar verme makamı biziz. Benim böyle bir şeyden haberim yok. Savunma Sanayi İcra Konseyi’nin başkanı benim” açıklamasını yaptı.”Sağır duymaz uydurur cinsinden haber yapılıyor” diyerek yine medyayı suçladı.

Ancak Başbakan’ın hemen ardından dün aynı soru bu kez Türkiye’nin AB temsilciliğinde basın toplantısı düzenleyen Dışişleri Bakanı Davutoğlu’na soruldu. Davutoğlu, her türlü riske karşı alınacak her türlü savunma tedbirinin konuşulmasının normal olduğunu söyleyerek patriot füzelerinin gündeme geldiğini doğruladı.

Bugün de Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Çankırı’da, “Her türlü tedbirin alınması zorunludur diyerek,Başbakan Erdoğan’a ters düşen bir açıklama yaptı. Gül, “Türkiye NATO’nun en eski üyelerinden biridir. Suriye’de çarpışmalar devam ediyor. Bu ülkede kimyasal silahlar olduğu biliniyor. Umarım Suriye Türkiye’ye karşı akılsız bir hareket yapmaz. Ama bu tüp sıcak gelişmeler oldukça bazı tedbirlerin alınması zorunludur. Savunma amaçlı olarak bu tip ihtiyat planlamaları mevcuttur.”

SURİYE İLE SAVAŞ OLMAZ

Sınır ötesi harekat ile ilgili, “TSK,terörle mücadelede kendini yeniden yapılandırıyor. Her türlü tedbiri alma hakkımız var” diyen Cumhurbaşkanı Gül, yaptığı açıklamada, silahla ve teröre başvurmanın asla kabul edilemeyeceğini ve Türkiye’nin terörle mücadelesini kararlılıkla sürdüreceğini ifade etti.

TSK’nın terörle mücadelede kendini yeniden yapılandırdığını söyleyen Gül, uzun süre savunma amaçlı planlamalar söz konusu olduğunu ve Türkiye’nin taviz vermeden terörle mücadelesine kararlı şekilde devam edeceğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Gül, Suriye ile ilgili sorulara “Türkiye’nin Suriye ile savaşma niyeti söz konusu değildir. Umarım Suriye’nin de Türkiye’yle akıl almaz bir davranışa girme niyetinde değildir. Terör örgütü Irak ve Suriye’deki otorite boşluğundan faydalanıyor” diye cevap verdi.(MUK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com