Aranan işçilere ulaşıldı

Aranan işçilere ulaşıldı
Bursa'nın Mustafakemalpaşa ilçesindeki maden ocağındaki göçükten son olarak çıkartılan ve aralarında Kütahya'dan Ramazan Beştepe ve Yahya Arıbozan'ın da bulunduğu 10 işçinin cesedi çeşitli illerde toprağa verildi.

Bursa'nın Mustafakemalpaşa ilçesindeki maden ocağındaki göçükten son olarak çıkartılan ve aralarında Kütahya'dan Ramazan Beştepe ve Yahya Arıbozan'ın da bulunduğu 10 işçinin cesedi çeşitli illerde toprağa verildi.

Bursa'nın Mustafakemalpaşa ilçesine meydana gelen grizu faciasında hayatını kaybeden işçilerden önceki gece göçük altından çıkarılan son 10'unun çeşitli illerde dün toprağa verildi
Bursa Adli Tıp Kurumu'nda yapılan otopsinin ardından ailelerine teslim edilen cenazelerin Bursa, Kütahya ve Bartın'da toprağa verildi.
Murat Aydın'ın Mustafakemalpaşa'ya bağlı Karaköy'de, Erol Baran'ın Balıkesir'in Manyas ilçesinde, Yahya Arıbozan'ın Kütahya'nın Gediz ilçesinin Cebrail beldesinde, Ramazan Baştepe'nin Gediz'in Yağmurlar köyünde, Şenol Kurt'un M. Kemalpaşa'nın Kurukadı köyünde, Yunis Arıçiçek'in Bartın'ın Eyüpoğlu köyünde, Ertuğrul Demiray'ın M. Kemalpaşa'nın Balçık köyünde, Seyit Ali Akduman ile Mehmet Bandal'ın M. Kemalpaşa'nın Bük köyünde, Yusuf Karaca'nın ise Mustafakemalpaşa'nın Yalıntaş beldesinde toprağa verildi.

MADENCİ AİLELERİNE 5'ER BİN TL VERİLECEK
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ömer Dinçer'in Bursa'nın Mustafakemalpaşa ilçesinde maden ocağındaki göçükte hayatını kaybeden 19 işçinin ailelerine, herhangi bir ayrım yapılmaksızın 5'er bin TL verileceğini söylediğini bildirdi.
Bakan Yıldız, göçükte hayatını kaybeden işçilerden Yusuf Karaca'nın ilçeye bağlı Yalıntaş beldesindeki evine gitti.
Cami girişinde gazetecilere açıklama yapan Bakan Yıldız, 3 gün önce özel bir şirkete ait maden ocağında meydana gelen patlamada, 19 işçinin hayatını kaybettiğini hatırlattı.
Cesetlere ulaşmayla ilgili çalışmanın gece saat 3.5-4 itibariyle tamamlandığını belirten Yıldız, cesetlerin adli tıp kurumunda incelemeye tabi tutulduğunu ve cenazelerin bugün defnedileceğini kaydetti.
Yıldız, işçilere ait cesetlerin çıkarılmasından sonra, saat 09.00 itibariyle Maden İşleri Genel Müdürlüğü, SGK müfettişleri, Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğü (MTA), Türkiye Taşkömürü Kurumu, Soma Linyitleri İşletmesi, Dursunbey ve Tunçbilek'ten gelen yetkililerden oluşan heyetin teftiş açısından bölgenin fotoğrafını çekmek için incelemelere başladıklarını söyledi.
Çalışmaların hala devam ettiğini belirten Yıldız, şöyle konuştu:
''Tekrar söylüyorum ihmali, kusuru, suçu olan kim varsa bunun bedelini ödeyecek. 'Bırakın 19 tane canı, bir canı biz hiç bir şeyle değişmeyiz' diye önceden de söylemiştim. O açıdan kusur, ihmal olan ne varsa kesinlikle tespit edilecek. Bu çalışmalar, bugün nihayetlenir mi yoksa yarın da devam eder mi, buna çıkan rapora göre karar vereceğiz. İkinci bir husus, Ömer Dinçer bakanımız da buradaydı biliyorsunuz. Onunla tekrar görüştüm. Kendisinin girişimleriyle Başbakanlık Acil Fonu'ndan bir tazminat niteliği taşımamak kaydıyla yalnızca acil işler için ailelerimize 5 bin TL verilecek. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanımız Ömer Dinçer bütün vefat eden işçilerin ailelerine, herhangi bir ayrım, istisna gözetmeksizin 5'er bin TL verileceğini söyledi. Çalışma bakanımızın bu çalışmaları için de kendilerine teşekkür ediyoruz. Minnettar olduğumuzu söylüyoruz. Diğer haklarla ilgili fonları da çalışma bakanımız açıklayacaklar. Ama özellikle Başbakanlık Acil Fonu'ndan sayın Başbakanımızın da talimatıyla bunun yapılmış olmasını ben minnetle karşılıyorum. Şükranlarımı sunuyorum. Bu para, ailelerin ilk ihtiyaçlarını karşılayacaktır. Diğer tetkiklerle, denetimlerle alakalı çalışmalarımızın da devam ettiğini bir kez daha vurgulamak istiyorum.''
Bakan Yıldız, bir gazetecinin ''Biz işletme sahipleriyle görüşemiyoruz. Siz görüştünüz mü? Onlar ne diyorlar'' sorusu üzerine ''Şu anda onların ne dediği önemli değil. Bizim ne dediğimiz önemli'' karşılığını verdi.
''Savunmaları var mı'' sorusunu ise Yıldız, şöyle yanıtladı:
''Tabii ki kendileriyle bizim makamlarımız görüşüyorlar, görüşecekler. Ama şu anda bizim yapacağımız tespitler önemli. Maden ocağı şu anda bizim kontrolümüz altındadır. Oraya giriş ve çıkışlar da bizim kontrolümüzde olacaktır. O açıdan orası çalışabilir hale gelir mi gelmez mi buna rapordan sonra karar vereceğiz. Ama aynen size söz verdiğim gibi, işçilerin cesetleri çıkarıldıktan yaklaşık 3-4 saat sonra diğer heyetimiz maden ocağına girmiş durumdadır. İşin üzerinde olduğumuzu bilmenizi isterim.''
Bakan Yıldız, bir başka soru üzerine, adli soruşturmanın devam ettiği söyleyerek, ''Bildiğiniz gibi metan gazıyla ilgili bir sızıntı zaman zaman yükseliyor ve o oran yükseldikçe bizim yine o teknik heyetimizin refakatinde bu heyetler çalışmak zorunda. Diğer bir sıkıntı, ikinci bir kazaya yol açmamak açısından da bu konuda itinalı ve dikkatli davranıyoruz'' diye konuştu.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com