Arap Birliği Dışişleri Bakanları Toplantısı

Arap Birliği Dışişleri Bakanları Toplantısı
İsrail-Filistin barış müzakerelerinin "başarısızlığından" İsrail'i sorumlu tutan Arap Dışişleri Bakanları, ABD'ye müzakerelerin yeniden başlatılması çağrısında bulundu
      KAHİRE (AA) - Arap Birliği Dışişleri Bakanları, İsrail-Filistin barış müzakerelerinin başarısızlığından İsrail tarafını sorumlu tutarak, ABD'ye müzakerelerin yeniden başlatılması için öncülük etmesi çağrısında bulundu.

Mısır'ın başkenti Kahire'de gerçekleşen Arap Birliği Dışişleri Bakanları Toplantısı'nın ardından yapılan yazılı açıklamada, "İsrail, barış sürecine bağlı kalmamış, müzakereler çerçevesinde salıvermesi öngörülen Filistinli tutukluların 4. grubunu bırakmayı ve 1967 sınırlarının baz alındığı iki devletli çözüm temelinde bağımsız Filistin devletinin kurulmasını reddetmiştir" denildi.

Açıklamada, ABD Dışişleri Bakanı John Kerry'nin, iki ülke arasındaki sorunun çözülmesi için harcadığı "yoğun çaba" takdir edilirken, ABD'den görüşmelerin yeniden başlatılması için öncülük etmesi istendi.

 İsrail'in "Yahudi ülkesi" olarak tanınmasına kesin bir şekilde karşı olunduğu belirtilen açıklamada, "İsrail'in, Filistin'in demokrafik yapısını ve coğrafi konumunu değiştirmeyi hedefleyen tek taraflı uygulamalarının tümüne karşıyız. Öte yandan Arap ülkelerini, Filistin'e verdiği mali yardımı hızlandırmaya çağırıyoruz" ifadelerine yer verildi.

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, daha önce İsrail yönetiminin barış müzakereleri çerçevesinde 29 Mart Cumartesi günü salıverilmesi öngörülen Filistinli tutukluların 4. grubunu serbest bırakmamasına tepki olarak, aralarında "BM Irk Ayrımcılığının Ortadan Kaldırılması, Soykırım Suçunun Önlenmesi ve Cezalandırılması, Viyana Andlaşmalar Hukuku"nun da bulunduğu uluslararası 15 anlaşmaya imza attıklarını açıklamış, BM'ye bu konudaki resmi talepleri içeren bir mektup sunmuştu. 

Filistin-İsrail barış müzakereleri, yaklaşık 3 yıl süren kesinti sonrası ABD Dışişleri Bakanı John Kerry'nin yürüttüğü mekik diplomasisinin ardından geçen temmuz ayında yeniden başlamıştı. 9 ay boyunca gizli bir şekilde yürütülmesi kararlaştırılan müzakerelerde, sınır sorunu, Kudüs'ün statüsü, Batı Şeria'daki Yahudi yerleşim birimleri faaliyetleri ve Filistinli mültecilerin durumu gibi temel ihtilaf konuları ele alınıyor. Gözlemciler, resmi açıklama yapılmasa da müzakerelerde ciddi bir mesafe alınamadığını ifade ediyor.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com