Arap Birliği: ''Suriye'de seçim erken yapılsın''

Arap Birliği: ''Suriye'de seçim erken yapılsın''
Arap Birliği Dışişleri Bakanları bugün Suriye'deki son gelişmeleri ele almak için bir araya geldi

Kahire'de toplanan Arap Birliği Dışişleri Bakanları Suriye'de bulunan gözlemci heyetin raporlarını inceledi. Alınan ilk kararlar ise Suriye'de seçimin erken yapılması ve Beşşar Esad'ın görevini yardımcısına teslim etmesi...

Gündem, birliğin görevlendirdiği heyetin Suriye'deki incelemelerinni değerlendirilmesi ve heyetin görev süresiydi. Birlik kaynaklarından edinilen bilgiye göre, Suriye'deki gözlemci heyetinin görev süresi bir ay daha uzatılacak.

Arap Birliği Dışişleri Bakanları Suriye'deki son gelişmeleri ele almak, bu ülkede bulunan birlik gözlemcilerinin raporlarının incelenmesi ve gözlemci heyetinin süresinin uzatılıp uzatılmayacağını kararlaştırmak üzere Mısır'ın başkenti Kahire'de toplandı.

Katar'ın dönem başkanlığında bir araya gelen Arap Birliği Dışişleri Bakanları öncelikle Suriye'de bulunan gözlemci heyetinin raporlarını inceledi.

'KAN DURMADI'

Toplantıda konuşma yapan Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Suud El Faysal,Suriye'de akan kanın durmadığını ve sivillere yönelik şiddetin devam ettiğini kaydetti. Faysal, Suudi Arabistan'ın gözlemci heyetinde bulunan üyelerini geri çekeceğini açıklayarak, Suriye hükümetini Arap Birliği'ne verdiği taahhütleri yerine getirmemekle suçladı.

Arap Birliği Genel Sekreteri Nebil El Arabi ise konuşmasında, Suriye'ye bir kez daha "Şiddete son ver ve sivillere karşı şiddet kullanma" çağrısında bulundu. Katar Başbakanı ve Dışişleri Bakanı Hamad Bin Casım ise Suriye'deki şiddetin bu şekilde devam etmesi halinde farklı seçeneklerin gündeme gelebileceğini kaydetti.


SURİYELİ MUHALİFLER TEPKİLİ

Arap Birliği'nin gözlemcilerini geri çekmesini isteyen Suriyeli muhalifler ise Arap Birliği'ne tepkili. Arap Birliği önünde gösteri yapan 1000 kadar Suriyeli muhalif, Arap bakanlara yönelik "Hain" sloganları attı.

DAVUTOĞLU GENEL SEKRETERİ ARADI

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Arap Birliği Genel Sekreteri Nebil El Arabi ile telefonda görüştü. Görüşmede Suriye'deki son gelişmeler çerçevesinde Arap Birliği'nin çalışmaları hakkında görüş alışverişinde bulunuldu.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com