Arap Birliği'ndan Annan'a destek

Arap Birliği'ndan Annan'a destek
Irak'ın başkenti Bağdat'ta düzenlenen 23. dönem Arap Birliği zirvesi sonunda yayınlanan "Bağdat Bildirgesi"nde, Suriye'de akan kanın durdurulması ve halkın korunmasını amaçlayan, 6 maddeden oluşan Annan planına destek verildi.

Zirve bildirgesinde, Suriye sorununun dış müdahale olmadan çözülmesinin önemine de işaret edildi. 49 maddeden oluşan bildiride ayrıca, Filistin davasına destek verilmesi, Arap barış girişiminin desteklenmesi, terörün her türünün kınanması, terörle mücadelede daha fazla çaba harcanması, bölgenin kitle imha silahlarından arındırılması, siyasi, sosyal ve ekonomik reformların yapılması, Arap parlamentosunun aktif kılınması, Somali, Yemen ve Sudan'a destek verilmesi, siyasi değişimlerin desteklenmesi ve Arap sorunlarının diyalog yoluyla çözülmesi gibi karalar yer aldı.

İnsan hakları ile ilgili maddede ise, insan hakları prensiplerine, siyasi, kültürel ve azınlıkların dini haklarına saygı gösterilmesi gerektiğine dikkat çekildi. Ayrıca, kadın haklarının güvence altına alınması ve kadının her tür ayrımcılıktan korunacağı dile getirildi.

Bildirgede, 24. Dönem Arap zirvesinin Tunus'ta yapılmasının kararlaştırıldığı belirtildi.

Bu arada, zirveden sonra Irak Dışişleri Bakanı Hoşyar Zebari ile basın toplantısı düzenleyen Arap Birliği Genel Sekreteri Nebil El Arabi, "Suriye Arap zirvesinden büyük bir pay aldı. Annan Planı, Suriye için gerçek son fırsattır. Suriye yönetiminin planı hemen hayata geçirmesi gerekir. Hedefimiz Suriye'de akan kanı durdurmaktır" dedi.

El Arabi, Arap aleminin sıkıntılı bir dönemden geçtiği bir sırada Bağdat zirvesinde sağlanan katılımın çok iyi olduğunu, daha önceki zirvelerde böyle geniş bir katılımın olmadığını ve bu zirveyle Irak'ın olması gerektiği yere tekrar geldiğini kaydetti.

Irak Dışişleri Bakanı Hoşyar Zebari de Bağdat zirvesinin her anlamıyla başarılı olduğunu, uzun yıllar yalnızlık yaşayan Irak'ın güçlü bir şekilde zirveye yerleştiğini dile getirdi.

Zebari, "Daha önceki zirvelerde ele alınmasından korkulan bazı konular ilk kez bu zirvede ele alındı. Kadın ve insan hakları gibi. Arap zirvesinin Bağdat'ta yapılıp yapılmaması konusundaki bahsi kazandık. Bu başarı sadece Irak'ın değil tüm Arap aleminin başarısıdır" dedi. (NSK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com