Arap Birliği'nden İran'a çağrı

Arap Birliği'nden İran'a çağrı
Arap Birliği Genel Sekreteri Nebil El Arabi, Suudi Arabistan-Bahreyn Birliği Tasarısı'ndan dolayı İran'a çağrıda bulunarak, İran'ın Bahreyn'e karşı yürüttüğü medya kampanyasına son vermesini istedi.

El Arabi, konu ile ilgili yaptığı yazılı açıklamada, İranlı yetkililere, Suudi Arabistan Bahreyn Birliği Tasarısı'na karşı kullandıkları provokatif ifadelerden kaçınmaları ve Bahreyn'i hedef alan medya kampanyasından vazgeçmeleri çağrısında bulundu.

Arabi, açıklamasında, ''Bahreyn ile Suudi Arabistan arasındaki birleşme fikri, iki egemen ülke ve diğer egemen körfez ülkelerini ilgilendiren bir meseledir. Başka ülkelerin bu meseleye müdahale etme hakkı yoktur'' ifadelerini kullandı.

Nüfusunun çoğu Şii olan Bahreyn'de Sünni bir monarşi iktidarda bulunuyor. Bahreyn ile Suudi Arabistan geçen hafta yapılan Körfez İşbirliği Örgütü Toplantısı'nda siyasi ve askeri birlik konularını tasarı halinde görüşmüşlerdi.

Bahreyn'de 2011 yılının şubat ayında yönetime karşı başlayan halk ayaklanması, zaman zaman durulmasına rağmen hala devam ediyor.

Tamamına yakınını Şiilerin oluşturduğu göstericiler, yönetimin demokratik monarşiye dönüşmesini ve ülkede mezhep ayrımcılığının kaldırılmasını talep ediyor.

Ayaklanmalardan dolayı Bahreyn'deki stratejik binaları ve tesisleri Suudi Arabistan askerleri koruyor. Bahreyn'de bin kadar Suudi Arabistan askeri bulunuyor.

İran, Suudi Arabistan Bahreyn Birliği Tasarısı'na tepki gösteriyor. İran İslami Şura Meclisi, yayınladığı bir bildiri ile söz konusu tasarıyı kınadı. (NSK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com