Arap Birliği'nden Net Tavır ve Anlık Gelişmeler!

Arap Birliği'nden Net Tavır ve Anlık Gelişmeler!
Arap Birliği, Libya'da koalisyon güçleri tarafından yürütülen operasyonla ilgili net bir tavır koydu.

Rusya Dışişleri Bakanlığı operasyonda sivil kayıplar olduğuna dair bilgi aldıklarını ve "ayırt etmeksizin güç kullanımına" son verilmesi gerektiğini bildirdi. Arap Birliği de sivil ölümlere yol açtığından dolayı operasyonu eleştirdi.

Rusya Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Alexandır Lukashevich, koalisyon güçlerine, sivilleri öldüren "ayırt etmeksizin güç kullanmaya son verilmesi" çağrısı yaptı. Lukashevich, açıklamasında, hava saldırılarında 48 sivilin öldüğü, 150 sivilin de yaralandığına dair bilgi aldıklarını belirtti. Rus sözcü, hava saldırılarının BM Güvenlik Konseyi'nin, uçuşa yasak bölge ve sivillerin korunmasını öngören yasanın yetkilerini aştığını söyledi. Rus sözcü açıklamada uçakların başkent Trablus'ta ve 3 farklı bölgede askeri olmayan hedefleri vurduğunu, bunun sonucunda da 48 sivilin öldüğünü 150 sivilin de yaralandığını vurguladı. Ayrıca bir sağlık merkezinin de kısmen yok edildiği kaydedildi.

Arap Birliği Genel Sekreteri Amr Musa ise sivil ölümlere yol açtığından dolayı saldırıları eleştirdi. Arap Birliği'nin Libya hava sahasının uçuşa yasak bölge ilan edilmesine verdiği destek, Batı ülkelerinin Libya'ya karşı harekete geçme yönündeki isteksizliklerini kırmıştı.

Musa, saldırıların Arap Birliği'nin destek verdiğinin ötesine geçtiğini ifade etti. Amr Musa, "Yaşananlar uçuşa yasak bölge amaçlarından farklı. Bizim isteğimiz sivillerin korunması, bombalanması değil" dedi.


LİBYA SAĞLIK BAKANLIĞI


Öte yandan, Libya sağlık bakanlığından verilen bilgiye göre hava operasyonun başlamasından bu yana 64 sivil hayatını kaybetti.

Koalisyon güçlerinden yapılan açııklamada 'sivil kayıpları ile ilgili bilgimiz yok' denildi.

İşte Libya'da süren iç savaşın ardından koalisyon güçlerinin başlattığı askeri müdahaleye ilişkin tüm detaylar:

16:29 - 'En az 20 hedef vuruldu'

ABD'nin Afrika Komutanlığı, Libya'ya yönelik dün akşamki Amerikan saldırılarında en az 20 hedefin vurulduğunu bildirdi. Almanya'nın Stuttgart kentindeki Afrika Komutanlığından Yüzbaşı James Stockman, saldırılarda 22 hedefin 20'sinin vurulduğunu, diğer ikisi hakkında araştırmalarının sürdüğünü söyledi.


16:15 - 28 ülkenin büyükelçisi toplandı

NATO'ya bağlı 28 ülkenin büyükelçisi, devam etmekte olan Libya'ya operasyonu görüşmek üzere toplandı.


16:13 - Arap Birliği'nden net tavır: Sivil kayıp istemiyoruz

Arap Birliği, Libya'da koalisyon güçleri tarafından yürütülen operasyonla ilgili net bir tavır koydu. Arap Birliği, 'Sivil kayıpların olduğu bir operasyon istemiyoruz' şeklinde bir açıklama yaptı.

Arap Birliği genel sekreteri Amr Musa, 'Biz uçuşa yasak bölge ilan edilmesi ile ilgili bir talepte bulunduk. bombardıman değil' dedi.


16:10 - Bir İtalyan römorku Trablus limanında tutuluyor

Koalisyon güçlerinin Libya'ya dün başlattığı hava harekatının ardından Trablus limanına yanaşan bir İtalyan römorkunun, limandan ayrılmasına liman komutanı tarafından izin verilmediği bildirildi. İtalyan Ulusal Haber Ajansı ANSA'nın haberine göre, dün öğleden sonra Trablus limanına yanaşan ve içinde 8'i İtalyan 2'si Hint ve bir de Ukraynalı mürettebatın bulunduğu İtalyan römorkunun limandan ayrılmasına izin verilmediği bildirildi. Olayın koalisyon güçlerinin Libya'daki hava harekatına başlamasından az önce gerçekleştiği kaydedildi.

15:55 - Sİvillere silah dağıtımı başladı

Kaddafi yönetiminin daha önce duyurduğu, bi milyondan fazla sivile silah dağıtma fikrini uygulamaya konuldu. Şu sıralarda belirlenen merkezlerde sivil halka silah ve mühimmat dağıtımı başladı.

15:50 - Arap Birliği'nden koalisyona eleştiri

Arap Birliği Genel Sekreteri Amr Musa, Batılı ülkelerin Libya'ya yönelik operasyonunu, amacının dışına çıktığı gerekçesiyle eleştirdi. Musa, gazetecilere yaptığı açıklamada, operasyonun uçuşa kapalı bölge oluşturulmasını amaçladığını hatırlattı.

15:43 - Fransız uçak gemisi yola çıktı

Fransız uçak gemisi ''Charles de Gaulle'', Libya'daki operasyona katılmak üzere ülkenini güneyindeki Toulon liman kentinden ayrıldı. Gemide, 1800 kişilik mürettebat ile birlikte 20 uçak bulunuyor. Uçak gemisine taarruz denizaltısı, yakıt gemisi ve bir kaç firkateyn eşlik ediyor.


15:39 - 'Koalisyon, Kaddafi'ye tedarik yollarını kesecek'

ABD Genelkurmay Başkanı Michael Mullen, koalisyon güçlerinin bundan sonraki aşamada Libya'da Muammer Kaddafi'nin tedarik yollarını keseceğini söyledi. Mullen, CNN televizyonuna verdiği demeçte, Kaddafi güçlerinin savaş yeteneğini kırmak amacıyla, koalisyon güçlerinin hava saldırılarında bundan böyle tedarik yollarını hedef alacağını belirtti.


15:38 - Kaddafi tankları Misrata'da

Libya lideri Muammer Kaddafi'ye bağlı tankların, isyancıların elindeki Misrata kentinin merkezine girdiği bildirildi. Görgü tanıkları çok sayıda tankın kent merkezinde olduğunu ve çıkan çatışmalarda onlarca kişinin öldüğünü aktardı. Görgü tanıkları, keskin nişancıların da en az iki kişiyi öldürdüğünü kaydetti.


15:25 - 'Sirte'de 10 ton hardal gazı olabilir'

Amerikan Washington Post gazetesi, Libya lideri Muammer Kaddafi'nin memleketi Sirte'de 10 ton hardal gazı olabileceği iddiasını gündeme getirdi. Gazete, Batılı casus uçaklarının Sirte'nin güneyinde Kaddafi rejimi tarafından "küçük bir garajda" depolanmış olduğuna inanılan 10 tonluk hardal gazı için uçuş yaptıklarını belirtti.


15:22 - Taliban, Libya saldırısını kınadı

Libya'ya düzenlenen askeri harekatla ilgili bir açıklama yayınlayan Taliban, saldırıları kınadı. Açıklamada operasyonun "Batılı güçlerin Libya'nın içişlerine siyasi nedenli ve çirkin bir müdahalesi ve bir macerası" olduğu kaydedildi.


15:15 - Belçika, 6 adet F-16'sını bölgeye gönderiyor

Belçika'nın Libya operasyonu için koalisyonun emrine tahsis ettiği altı adet avcı-bombardıman F-16 uçağının yarından itibaren operasyona katılabileceği bildirildi. Belçika Savunma Bakanı Pieter De Crem, devlet televizyonuna yaptığı açıklamada, Libya'da dün başlayan operasyona "koalisyonun komutası altında yarından itibaren katılabileceklerini" söyledi.

14:54 - Rusya: Rastgele güç kullanımı durdurulmalı

Rusya, İngiltere, Fransa ve ABD'den rastgele güç kullanımını durdurmasını istedi.


14:53 - Kaddafi, 1 milyon Libyalı sivile silah dağıtacak

Libya Haber Ajansı, Kaddafi yönetiminin birkaç saat içinde 1 milyondan fazla Libyalı sivile silah dağıtacağını açıkladı.

14:45 - Çin: Libya'ya operasyonu esefle karşıladık

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Jiang Yu, Batılı ülkelerin Libya'ya karşı başlattığı askeri operasyondan esef duyduğunu açıkladı. Sözcü Jiang Yu, Pekin'de bugün düzenlenen olağanüstü basın toplantısında, Çin'in öteden beri uluslararası ilişkilerde silah zoru kullanılmasına karşı çıktığına dikkat çekti. Çin Dışişleri Sözcüsü, Libya'daki son gelişmeleri yakından takip eden Çin'in Batılı ülkelerin Libya'ya karşı askeri operasyon başlatmasından esef duyduğunu belirtti. Jiang Yu, Çin'in BM Tüzüğü ve uluslararası hukuk kurallarına göre, Libya'nın egemenliği, bağımsızlığı ve toprak bütünlüğüne saygı gösterilmesini savunduğunu kaydetti.

14:08 - Almanya, Amerikan üslerinin kullanılmasına izin verdi

Alman hükümeti, Libya'ya yönelik askeri operasyonlar için Almanya'daki Amerikan üslerinin kullanımına izin verdi.


14:07 - ABD: Yapacak çok iş var

ABD'den yapılan açıklamada, operasyonlarda ilk aşamanın başarılı olduğu ancak yapılacak daha çok işin olduğu belirtildi.


13:55 - Bahçeli: Bir ülkeye işgal gücü gönderebilecek konuma gelinmemeli

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Libya'ya yapılan müdahaleye ilişkin, ''Büyük Ortadoğu Projesi (BOP) kapsamı içinde bulunan ülkelerde başlangıç Tunus'ta olmak üzere Mısır, Bahreyn, Yemen ve Libya'da bazı halk ayaklanmaları baş gösterdi. Tunus, 17 yıldır diktatör tarafından yönetilmekteydi. Mısır'da 31 yıldır ülkeye yöneten Hüsnü Mübarek'in kendisini görevden uzaklaştırma baskısını kabullenmesiyle orada da 18 gün içinde yönetim değikliği oldu. 42 yıldır Libya'da Kaddafi yönetimi söz konusudur. Yalnız Tunus ve Mısır'dakinden farklı olarak Libya'da bir iç çatışmalar ortaya çıktı. Toprak bütünlüğü ve parçalanmasına da ilerde sebep olabilecek gelişmeler olmuştu.'' dedi.


13:46 - Çok sayıda araç tahrip edildi

AFP, Bingazi'de, Kaddafi güçlerine ait çok sayıda askeri aracın tahrip edildiğini duyurdu.


13:35 - Papa: Sivillerin güvenliğini dikkate alın

Papa 16. Benediktus, askeri ve siyasi liderlerden Libya'daki sivillerin güvenliğinin dikkate alınmasını istedi. BM onayıyla yapılan askeri müdahale konusunda yaptığı ilk açıklamada, askeri ve siyasi liderlerden Libya'daki sivillerin acil durum yardımına erişmelerinin güvence altın alınmasını isteyen Papa, savaşın kendisinde ''büyük korku ve dehşet yarattığını'' söyledi.

13:37 - Kara ve hava savunma sistemleri hedef alıyor

ABD savaş uçakları Kaddafi'nin kara ve hava savunma sistemelerini hedef aldı


13:34 - İngiltere Kıbrıs'a uçak sevk ediyor

İgiltere Kıbrıs'taki üssüne çok sayıda uçak ve personel sevk etti


13:06 - Kaddafi: Bütün Libya halkı silahlı

Libya lideri Muammer Kaddafi, ülkesine karşı operasyon başlatan ülkelere meydan okuyarak, "bütün Libya halkının silahlı olduğunu" söyledi. Kaddafi, Fransa, İngiltere ve ABD tarafından bombardımanın dün başlatılmasından sonra televizyonda bugün yayımlanan ikinci açıklamasında, "Libyalılar şimdi silah taşıyor. Mitralyöz, bomba ve tabanca bütün Libyalılara dağıtıldı" diye konuştu.

13:05 - Kaddafi'nin devrilmesi amaçlanmıyor

ABD Genelkurmay Başkanı Oramiral Mike Mullen hiçbir Libya uçağının havalanamadığını söyledi. Kaddafi'nin hava savunma sahasının büyük ölçüde çökertildiğini belirten Mullen, sivil ölümlerine ilişkin ellerinde bilgi bulunmadığını kaydetti. "Operasyonun amacı sınırlı, Kaddafi'nin devrilmesi amaçlanmıyor."diyen Mullen, Uçuşa yasak bölgeler etkin bir biçimde uygulandığını sözlerine ekledi.


13:01 - İran, koalisyon güçlerinin niyetinden şüpheli

İran, ''Koalisyon Güçlerinin Libya'da Kaddafi yönetimine karşı saldırısının yeni bir sömürgecilik niyeti taşıdığından şüphe ettiğini'' bildirdi. İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ramin Mihmanperest, Koalisyon Güçlerinin Kaddafi yönetimine karşı askeri operasyonuyla ilgili olarak, ''Sultacı ülkelerin sabıka ve tutumlarına baktığımızda, onların zulüm altındaki ülkeleri işgaldeki niyetlerinin şüphe götürdüğünün görüldüğünü'' söyledi.


12:56 - İngiltere, hava savunma sistemlerini hedef alıyor

İngiltere, özellikle Trablus'daki hava savunma sistemlerini hedef alıyor.

12:54 - Kaddafi uzun bir savaş sözü verdi

Kaddafi, "Biz korkmuyoruz. Size uzun bir savaş sözü veriyoruz" ifadelerini kullandı.

12:49 - Fransız uçakları bugün de bombalıyor

Fransız savaş uçakları operasyona bugün de devam ediyor

12:42 - ABD uçakları havaalanı bombaladı

CBS: 3 Amerikan B-2 hayalet savaş uçağı bir Libya havaalanına saldırdı, 40 bomba attı.


12:34 - Arınç: Katılmayacağız

Türkiye'nin operasyonlara katılma durumu yok

12:30 - Kaddafi: Libya halkı izin vermeyecek

Kaddafi: Libya halkı Bingazi'ye asla başkalarının girmesine izin vermeyecek


12:29 - Bingazi'de 90'ı aşkın kişi öldü

Libya'nın doğusundaki Bingazi kentinde önceki gün ve dün yaşanan çatışmalarda 90'dan fazla kişinin öldüğü bildirildi. AFP'nin muhabirlerine ve hastane kaynaklarına dayanarak verdiği haberde, muhaliflerin kalesi konumunda bulunan Bingazi'de Cuma akşamı ve Cumartesi günü şiddetli çatışmalar meydana geldi.

12:28 - NATO, olağanüstü toplanıyor

NATO, 16:00'da olağanüstü toplanıyor


12:21 - Topçu: İncirlik üssü kullandırılmamalı

BBP Genel Başkanı Yalçın Topçu, Batılı koalisyon güçlerinin Libya'ya hava saldırısını kınadı ve İncirlik Üssü'nün kullandırılmamasını istedi.

Topçu, yaptığı yazılı açıklamada, Irak'a demokrasi getireceğim diyerek Irak'a saldıran güçler ile bugün Libya'ya saldıran güçlerin aynı olduğunu belirterek, şu ifadeleri kullandı: "Irak'ı istikrarsızlaştırıp yer altı zenginliklerini sömürenler emellerine ulaştılar. Irak'ta 1,5 milyon Müslümanın kanı aktı. Aynı senaryo, aynı dram Libya'da yaşanacak gibi. Endişe ediyoruz. Saldırıların bir an önce bitmesini istiyoruz."

12:17 - Bingazi'de 94 muhalif öldü

AFP: Kaddafi güçlerinin Bingazi'de muhaliflere saldırısında 94 kişi öldü

12:14 - Kılıçdaroğlu, hükümete destek verdi

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Zonguldak'ın Ereğli ilçesinde açılış ve temel atma törenlerinde Libya'da yaşanan sorunun kan dökülmeden halledilmesi gerektiğini ve Türkiye'nin bu konudaki tutumunun yerinde olduğunu söyledi. Libya'da yaşanan olaylardan dolayı 21 Mart Nevruz kutlamalarının buruk geçeceğini dile getiren Kılıçdaroğlu, Hükümet'in nükleer santral konusunda bir kez daha ciddi anlamda düşünmesi gerektiğini söyledi.

12:01 - Kaddafi pes etmiyor

Uluslar arası güçlerin Birleşmiş Milletler kararıyla askeri operasyon düzenlediği Libya lideri muammer Kaddafi pes etmiyor. Libya lideri, devlet televizyonundan yayınlanan açıklamasında bütün Libya toprakları için savaşacaklarını söyledi. Kaddafi, sarayındaki ünlü heykelin görüntüsünün verildiği açıklamasında "Düşmanların gelip bizi yenmesine izin vermeyeceğiz. İtalyanları zaten yendik." dedi.

12:00 - Bakan Bağış: Biz Libya halkının huzurunu benimsiyoruz

Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi'nin aldığı karar sonrası Libya'ya yapılan operasyonu değerlendiren Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, "Türkiye her zaman olduğu gibi hakkın, adaletin ve barışın yanında olacaktır. Biz Libya halkını huzurunu benimsiyoruz." dedi.

11:59 - Muhalif güçlerden bir grup, Ecdebiye'ye ilerliyor

Libya'da karşı uluslararası koalisyon güçlerinin hava operasyonlarının başlamasının ardından, Bingazi'de üslenen silahlı muhalif güçlerden bir grubun, Ecdebiye kentine doğru ilerlemekte olduğu görüldü. Reuters'ın haberine göre silahlı muhalifler Bingazi-Ecdebiye karayolu üzerinde birkaç kamyonetle kente doğru ilerliyor.

11:53 - NATO olağanüstü toplanıyor

NATO'nun bugün saat 16:00'da olağanüstü bir toplantı yaparak operasyonda gelinen noktayı değerlendirecek.

11:36 - '4 uçağımız operasyona katılmak üzere hazır bekliyor'

Danimarka Savunma Bakanı Gitte Lillelund Bech, Danimarka Hava Kuvvetlerine ait 4 uçağın, BM'nin onayladığı Libya'ya yönelik askeri operasyona katılmak üzere hazır beklediğini söyledi.
BBC Dünya Servisi radyosuna yaptığı açıklamada ülkesinin ABD'den gelecek talimatları beklediğini belirten Bech, ''Kontrolü ABD'ye verdik. Operasyonun denetimini ABD yönetecek. Biz sadece bir işaret ve ne yapacağımızın, nerede yapacağımızın ve ne zaman yapacağımızın bize bildirilmesini bekliyoruz'' diye konuştu.

11:34 - Kaddafi: Havadan vuranlar karadan saldırınca hezimete uğrayacak

Devlet radyosuna telefonla bağlanan Kaddafi'nin konuşmalarından satır başları:
- Bizi havadan ve denizden vuranlar, yere indiklerinde hezimete uğrayacaklar
- Bütün halka silahlar dağıtıldı ve bizimle birlikteler.
- Bu saldırıyı haklı çıkartacak hiç bir yönü yok
- Devrimci güçler bu saldırıdan daha da güçlenerek çıkacak
- Binhazi asla gücü, iktidarı başkalarına devretmeyecek
- Bu savaşı biz kazanacağız.
- Bize karşı gelenler yok edilecek
- Gerekirse şehit oluruz ama ölenler biz olmayacak, bize saldıranlar olacak.
- Biz korkmuyoruz, size uzun bir savaş sözü veriyoruz.


11:19 - Kaddafinin açıklama yapacağı duyuruldu

Koalisyon güçleri tarafından bombalanan Libyanın devlet başkanı Muammer Kaddafi'nin az sonra bir açıklama yapması bekleniyor.

10:49 - Kaddafi keskin nişancılar yerleştirdi

Reuters haber ajansı, Kaddafi'nin Misrata kentinde binaların çatılarına keskin nişancilar yerleştirdiğini bildirdi.

10:16 - Japonya'dan operasyona destek

Japonya, Batılı ülkelerin Libya'ya yönelik operasyonuna destek verdi.
Dışişleri Bakanı Takeaki Matsumoto, yayımladığı açıklamada, "Japon hükümeti, Güvenlik konseyi'nin 1973 sayılı kararına uygun olarak BM üyesi ülkelerin aldığı önlemleri destekliyor" ifadesini kullandı.
Matsumoto, "Libya yönetiminin halkına karşı şiddeti sürdürmesini şiddetle kınadıklarını" belirtti.

09:51 - Trablus'a bombardıman başladı

Libya'ya karşı dün akşam başlatılan operasyonda bugünün ilk saatlerinde başkent Trablus'taki hedeflerin bombalandığı ve buradaki hava savunma sistemlerinin harekete geçirildiği bildirildi. AFP'nin haberine göre, bir uçak şafaktan önce Libya lideri Muammer Kaddafi'nin ikametgahının bulunduğu Trablus'un güneyindeki Bab El Aziziye bölgesi üzerinde uçtu. İkametgah ve çevresi ile başkentin diğer kesimlerine yerleştirilen hava savunma sistemleri uçağa ateş açtı. Bombardımanda seçilen hedeflerle ilgili bilgi verilmedi.

07:12 - Libya'daki operasyon ABD basınında

ABD medyası, ABD yönetimi her ne kadar kendisini Libya'ya hava saldırısında ''başrol oyuncusu'' olarak göstermese de ''ABD'nin, operasyona öncülük ettiğini'' belirtiyor.
Gazeteler, ''ABD'nin kendini 'arka koltukta' gibi göstermesinin, bölgede Irak işgaline yönelik hassasiyetin devam etmesi ve Amerikalıların yeni bir cephe istememesinden kaynaklandığı'' yorumlarını yapıyor.
Libya'ya yönelik hava saldırısına dair ilk açıklamaların Fransa'dan gelmesi, ABD Başkanı Barack Obama'nın saatler sonra kamera karşısına çıkması, ABD basınına konu oldu.

05:24 - Çin'den Libya'da istikrar çağrısı

Çin Dışişleri Bakanlığı'ndan bugün yapılan açıklamada, Libya'da istikrarın en kısa zamanda sağlanması için çağrıda bulunuldu. Açıklama, Batılı güçlerin Libya'ya hava saldırıları düzenlemesinin ardından geldi.
Libya'ya yapılan askeri saldırıyı üzüntü ile karşıladıklarını beliren Çin Dışişleri Bakanlığı, çatışmaların daha fazla şiddetlenmeden ve sivil kayıplara yol açmadan sonuçlanacağı ümitleri ifade edildi.

03:59 - Libya: 'Düşman Haçlılar' Trablus'u yeniden vurdu

Libya devlet televizyonu, başkent Trablus'un yeni bir hava saldırısı ile vurulduğunu duyurdu. Televizyon, saldırının Batılı güçler anlamına gelen 'Düşman Haçlılar' tarafında gerçekleştirildiğini bildirdi.

03:59 - Trablus'a yeni bir hava saldırısı düzenleniyor

Libya devlet televizyonu, koalisyon güçlerinin bugün sabahın erken saatlerinde başkent Trablus'a hava saldırısı düzenlediğini bildirdi.
"Haçlı düşman"ın saldırılarını sürdürdüğü ifade edilen haberde, Trablus'un bazı bölgelerinin hava saldırısıyla ve roketlerle vurulduğu kaydedildi.

03:50 - Libya devlet televizyonu: Saldırılarda 48 kişi öldü, 150 kişi yaralandı

Libya devlet televizyonu, koalisyon güçlerinin hava saldırısı sonucu 48 kişinin öldüğünü ve 150 kişinin de yaralandığını bildirdi.
Libya devlet televizyonunda askeri bir yetkili tarafından yapılan açıklamada, koalisyon güçlerinin hava saldırılarında 'sivillerin bulunduğu bölgelerde' 48 kişinin öldüğü ve 150 kişinin de yaralandığı iddia edildi. Ayrıca başkent Trablus dahil Sirte, Bingazi, Misrat ve Zuvara şehirlerinin de vurulduğunu kaydetti.
Libya devlet televizyonu ayrıca saldırılarda yaralanan kişilerin devlet yetkilileri tarafından hastanede ziyaret edilmesi görüntülerine yer verdi. Ayrıca ölenlere ait olduğu iddia edilen cesetlerin hastanelerdeki görüntüleri de gösterildi.

03:40 - Devlet televizyonu, Libya ordusunun tatbikat görüntülerini yayınladı

Libya devlet televizyonu, koalisyon güçlerinin hava saldırısı sonucu 48 kişinin öldüğünü ve 150 kişinin de yaralandığını bildirdi. Televizyonda askeri bir yetkilinin açıklamalarının ardından Libya ordusunda ait tatbikat görüntülerini yayınladı.

03:21 - Katar Başbakanı, ülkesinin de operasyona katılacağını teyit etti


Katar Başbakanı Şeyh Hamad bin Casim El Tani, ülkesinin Libya'ya yönelik operasyona katılacağını söyledi.
El Tani, El Cezire'ye yaptığı açıklamada, Katar'ın askeri harekata katılacağını belirterek, "Cinayetin nedeni bir protesto değil... Paralı askerlerin karıştığı açık bir savaşa dönüştü. Bunun hemen son verilmesi gereken bir konu olduğunu düşünüyorum" dedi.

03:07 - Trablus'ta uçaksavar ateşi ve patlama sesleri duyuldu

Libya'nın başkenti Trablus üzerinde uçaksavar ateşi ile patlama sesleri duyuldu. El Cezire televizyonunun Trablus muhabirinin canlı yayın bağlantısında da duyulan şiddetli silah sesleri bütün şehirde yankılandı. El Cezire'nin Trablus'taki muhabiri ile stüdyodaki sunucu, silah seslerini canlı yayında duymaları üzerine bir anlık durarak seslerini dinledi.

02:51 - El Cezire: Kaddafi güçleri Bingazi'yi yeniden bombaladı

El Cezire televizyonu, Libya lideri Muammer Kaddafi'ye bağlı güçlerin Pazar gününün ilk saatlerinde isyancıların kontrolündeki Bingazi'yi yeniden bombaladığını aktardı.
Kaynağını açıklamayan El Cezire, Kaddafi kuvvetlerinin tank ve füzeler ile Bingazi'yi vurduğunu kaydetti. Haberde bazı yerel sakinlerin, güvenlik için camilere sığındığı bildirildi.

02:33 - Yerel halk: Batılı savaş uçakları Misrata'da Kaddafi güçlerini vurdu

Libya'da isyancıların elindeki Misrata şehrinin sakinleri, Batılı savaş uçaklarının Misrata yakınlarındaki Muammer Kaddafi güçlerinin kullandığı bir havaalanını vurduğunu ifade etti.
Libya devlet televizyonu, koalisyon uçaklarının Misrata'da sivillerin yaşadığı yeri ve buradaki yakıt depolarını vurduğunu iddia etmişti. Misrata'nın yerel sakinleri devlet televizyonundaki haberleri yalanlayarak, Batılı savaş uçaklarının şehrin yakınındaki Kaddafi güçlerinin kullandığı bir havaalanını vurduğunu kaydetti. Misratalı iki yerel sakin, Kaddafi'ye bağlı güçlerin mevkilerinden geri çekildiklerini de aktardı.

02:04 - 'Libya, Avrupa'ya yasadışı göçü engellemeyecek'

Libya'nın Avrupa'ya yasadışı göçe engel olmayacağı bildirildi.
Libya devlet televizyonu, Muammer Kaddafi'nin Batılı devletlerin ülkeye yönelik operasyonunu "Haçlı saldırısı" olarak nitelendirdiği konuşmasının ardından bir güvenlik yetkilisine dayanarak, "Libya'nın, Avrupa'ya yasadışı göçü engellemeye yönelik çabalarına son verme kararı aldığını" duyurdu.

01:58 - ABD donanması, Libya operasyonuna 'Odyssey Dawn' ismini verdi

ABD donanması sitesinde yer alan haberde, Libya'ya BM Güvenlik Konseyi'nin kararı doğrultusunda operasyonun başladığı duyuruldu.
Donanmanın sitesinde füze atışları ile ilgili fotoğraflar yer alırken, operasyonun isminin de 'Odyssey Dawn' olduğu bildirildi.

01:40 - Libya, BM Güvenlik Konseyi'nin toplantı düzenlemesini istedi

Libya'nın BM Güvenlik Konseyi'nin olağanüstü toplantı düzenlemesini istediği bildirildi.
Haberi duyuran El Cezire ve El Arabiye televizyonları, konuya ilişkin kaynak ya da toplantının amacı konusunda detaylı bilgi vermedi.

01:30 - Rusya: Batılı güçlerin askeri müdahale kararını üzüntüyle karşıladık

Rusya Dışişleri Bakanlığı, Batılı güçlerin Libya'ya askeri operasyon başlatmasını üzüntüyle karşıladığını açıkladı. Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Aleksardır Lukaşeviç yaptığı yazılı açıklamada, "Batılı ülkeler 19 Mart'ta Libya'ya karşı askeri eylemlere başladı. Moskova, BM Güvenlik Konseyi'nde alelacele kabul edilen 1973 sayılı karara referansla düzenlenen askeri eylemi üzüntüyle karşılamaktadır" dedi. Rusya Trablus büyükelçisini görevinden alırken, Rusya Liberal Demokrat Parti Lideri Vladimir Jirinovski, Müslüman ülkeleri Libya lideri Muammer Kaddafi'nin yanında yer almaya çağırdı.

01:28 - ABD: Kaddafi'nin savunması 'ciddi zarar gördü'

ABD ulusal güvenlik yetkilisi, Libya lideri Muammer Kaddafi'nin hava savunma sisteminin, ABD öncülüğündeki füze saldırıları sonucu 'ciddi zarar gördüğünü' ifade etti. İsmini açıklamayan Amerikalı yetkili, "Kaddafi'nin hava savunma sistemi ciddi şekilde zarar gördü. Kaddafi'nin ve onun karar kuvvetlerini hava saldırılarına hasıl karşılık vereceğini öngörmek için daha çok erken." dedi.

01:16 - Kaddafi, 'Libya'yı korumak için' halkı silahlandıracak

Libya lideri Muammer Kaddafi, 'ülkeyi korumak için' halkı her çeşit silahlarla silahlandıracağını söyledi. Kaddafi, halkından koalisyon güçlerinin harekatına karşı devrim için silahlanmalarını istedi.

00:55 - ABD ordusu, füze saldırısının görüntüsü yayınladı

Amerikan ordusu, Libya yönelik başlatılan uluslar arası harekata ilişkin saldırı görüntüleri yayınladı. Ordunun internet sitesinde yer verilen 21 saniyelik video görüntüsünde USS Barry (DDG 52) adlı destroyerdan fırlatılan Tomahawk füzelerinin fırlatılması görülüyor. Sitede yer alan bilgide İngiliz ve Amerikan gemileri ile denizaltılarından toplam 110 füze fırlatıldığı ve yaklaşık 20 radar ve uçak savar rampasının hedef alındığı belirtildi.

00:28 - BAE 24, Katar 4-6 uçak vaadinde bulundu

Adının açıklanmasını istemeyen bir Fransız yetkili, AFP ajansına açıklamasında Birleşik Arap Emirlikleri'nin Libya'ya yönelik operasyona 24 uçak, Katar'ın ise 4-6 arası uçakla katılma vaadinde bulunduğunu söyledi.

00:26 - ABD ordusu, füze saldırısının fotoğraflarını yayınladı

Amerikan ordusu, Libya yönelik başlatılan uluslar arası harekata ilişkin saldırı fotoğraflarını yayınladı. Ordunun internet sitesinde yer verilen fotoğraflarda USS Barry (DDG 52) adlı destroyerdan fırlatılan Tomahawk füzeleri görülüyor.
Sitede yer alan bilgide İngiliz ve Amerikan gemileri ile denizaltılarından toplam 110 füze fırlatıldığı ve yaklaşık 20 radar ve uçak savar rampasının hedef alındığı belirtildi.

00:19 - Libyalı gazeteci öldürüldü

Libya'da yönetimin saldırılarıyla ilgili canlı internet programı yapan bir gazetecinin öldürüldüğü bildirildi.
Gazetecinin arkadaşları tarafından yapılan açıklamada, Libya el Hurra (Özgür Libya) adlı kanalı kuran Muhammed el Nabus'un, bugün, Libya lideri Muammer Kaddafi'ye bağlı güçlerin Bingazi'ye yaptığı saldırı sırasında, bir keskin nişancı tarafından vurulduğu kaydedildi.

00:02 - Kaddafi: Akdeniz ve Kuzey Afrika, savaş alanı haline geldi

Libya lideri Muammer Kaddafi, Akdeniz ve Kuzey Afrika'nın "savaş alanı" haline geldiğini söyledi.
Kaddafi yaptığı açıklamada, Akdeniz ve Kuzey Afrika ülkelerinin çıkarlarının, "şu andan itibaren tehlike altında olacağını" söyleyerek, Libyalıların, "sömürgeci, Haçlı saldırısına karşı koyacağını" belirtti.
Kaddafi, Afrikalılara, Araplara, Latin Amerikalılara, Asyalılara, "düşmana karşı Libya'nın yanında yer almaları çağrısı yaptığını" belirtti.
Kaddafi, silah depolarını, Libya'yı savunmak üzere Libyalıları her tür silahla donatmak üzere açacaklarını belirtti.
--------------------------------------------------------------------------------


Operasyona hangi ülke hangi askeri birliklerle katılıyor?
Libya'ya karşı Birleşmiş Milletler kararı çerçevesinde gerçekleştirilen askeri operasyona şu ana kadar Fransa, Kanada, ABD, Danimarka, İtalya, İspanya, İngiltere ve Norveç askeri destek verdi. Birleşik Arap Emirlikleri ve Katara ise sırasıyla 24 ve 4 ila 6 arası uçak gönderme vaadinde bulundu. İşte ilk etapta operasyona birlik gönderen ülkeler ve gönderdikleri askeri birimler şöyle:

Fransa:

— 8 Rafale ve 4 Mirage uçağı Bingazi üzerinde keşif uçuşu yaptı; bir uçak Libya askeri aracı üzerine ateş açtı. Operasyonda açılan ilk ateş bu oldu.

— 6 C-135 yakıt tankeri

—1 AWACS casus uçağı

— Charles de Gaulle uçak gemisini Toulon'dan bölgeye gönderdi..

— Jean-Bart ve Forbin uçaksavar firkateynlerinin, denizsavar Dupleix firkateyninin, Aconit firkateyninin ve La Meuse adlı yakıt gemisinin kullanılması öngörülüyor.

Kanada:

— Altı F-18 uçağı İtalyan üssüne gönderildi, 140 askeri personel katılıyor.

— HMCS Charlottetown firkateyni hava güçlerini destek için Akdeniz'de bulunuyor.

ABD:

— Akdeniz'de USS Barry ve USS Stout adında iki güdümlü füze destroyerı, USS Kearsarge ve USS Ponce adında iki amfibi savaş gemisi ve USS Mount Whitney adında bir komuta-kontrol gemisi bulunuyor. USS Providence adlı bir denizaltıda yine Akdeniz'de. Şu ana kadar USS Barry'den 110 Tomahawk füzesi fırlatıldı.

— Beş adet F-18, iki C-17 ve bir C-130 kargo uçağının İtalya'nın kuzeyindeki Aviano Amerikan hava üssüne geldiği bildirildi.

Danimarka:

— Sigonella, Sicilya'daki Amerikan hava üsüne altı adet F-16 gönderdi. 132 de askeri personel katılıyor.

İtalya:

— Ülkedeki 7 askeri üssün kullanılmasını önerdi. Bunlar; Sigonella, Sicilya'daki ve Aviano'daki Amerikan hava üsleri; Foggia yakınındaki Amendola, Sardinya'daki Decimomannu, Bari yakınındaki Gioia del Colle üsleri, Pantelleria adasındaki üs ve Trapani, Sicilya'daki havaalanı.

— Napoli'deki NATO üssünün operasyon koordinasyon merkezi olarak kullanılmasını önerdi.

— Dört anti-radar ve füzesavar Tornadosunun ve 15 dakika içinde hazır olabilecek 6 uçağının hazır olduğunu bildirdi.

— Uçak gemisi Giuseppe Garibaldi 8 uçak yüküyle Sicilya yakınında beklediğini açıkladı.

İspanya:

— Dört F-18 ve bir Boeing 707 yakıt uçağını İtalya'ya gönderdi.

— Bir denizaltını, bir firkateyni ve bir casus uçağı hazırda bekletiyor.

— NATO'nun teklifiyle iki üssü Rota ve Moron de la Frontera'yı Amerikan uçaklarına açtı.

İngiltere:

—Typhoon ve Tornado jetlerinin katılacağını duyurdu.

— İngiltere'nin Güney Kıbrıs'taki hava üssü RAF Akrotiri, AWACS casus uçaklarına destek veriyor. Ayrıca üste askeri bir komuta kuruldu.

— İki İngiliz firkateyni HMS Westminster ve HMS Cumberland, Akdeniz'de Libya kıyılarında bekliyor.

Norveç:

— Altı F-16 ve 100 askeri personel önerdi, Orion casus uçağının operasyona katılması değerlendiriliyor.

BAE ve Katar

— Adının açıklanmasını istemeyen bir Fransız yetkili, AFP ajansına açıklamasında Birleşik Arap Emirlikleri'nin Libya'ya yönelik operasyona 24 uçak, Katar'ın ise 6 uçakla katılma vaadinde bulunduğunu söyledi.
 


 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com