Arap Birliği'nden şok Suriye kararı...

Arap Birliği'nden şok Suriye kararı...
Arap Birliği toplantısında Suriye'nin üyeliğine son verildi. İşte detaylar...

Arap Birliği'nin Suriye toplantısı sona erdi. Şam'ın üyeliği askıya alındı ve yaptırım uygulanması istendi. Suriye muhalefeti, Arap Birliği'nin genel merkezine davet edildi.

Arap Birliği'ne üye ülkelerin dışişleri bakanlarını bir araya getiren toplantıda, Suriye'nin üyeliği askıya alınıp, Şam yönetimine yaptırım uygulanması istenirken, Suriye muhalefetine "geçiş sürecini" konuşmak üzere Arap Birliği'nin Kahire'deki genel merkezine gelmesi çağrısı yapıldı.

Arap Birliği'nin Suriye konulu toplantısına başkanlık eden dönem başkanı Katar'ın Başbakanı ve Dışişleri Bakanı Hamad bin Casım ve Arap Birliği Genel Sekreteri Nebil El Arabi, Suriye rejiminin, Arap Birliği'nin çalışma planını uygulamadığı için Beşşar Esad rejimiyle ilişkilerin askıya alındığını belirttiler.

Suriye heyetlerinin bundan sonra hiçbir şekilde Arap Birliği'ne kabul edilmeyeceğini ve Suriye'deki sivil ölümlerin sürmesi halinde Arap Birliği'nin konuyu BM dahil tüm uluslararası örgütlere taşıyacağını vurgulayan Katarlı bakan, Arap Birliği üyesi 22 ülkenin Suriye'de gelecek dönemde bir geçiş yönetimi için bir proje oluşturulmasını sağlamak amacıyla tüm muhalif gruplara çağrı yapılması yönünde görüş bildirdiğini kaydetti.

Arap ülkelerinin dışişleri bakanlarına Şam'daki büyükelçilerini de çekmeleri çağrısı yapan Bin Casım, toplantıda ayrıca Suriye'ye siyasi ve ekonomik yaptırım uygulanması kararı çıktığını bildirdi.

Kararın çerçevesi tam belirli olmamakla birlikte Arap Birliği'nin Suriye'ye bu yaptırımları uygulamakta kararlı olduğu dile getirlidi.

Kahire'de üç gün içinde Suriye'deki tüm muhalif gruplarla Arap Birliği Suriye Komisyonu bir araya gelecek.

Suriye muhalefetiyle görüşüldükten sonra toplantının sonucuna göre, Suriyeli muhaliflerin temsilci olarak tanınıp tanınmaması hususunda bir sonuca varacağı açıklandı.

-Genel merkez önünde Suriyeli muhaliflerin sevinci-

Arap Birliği'nin aldığı karar, kuruluşun genel merkez binası önünde gösteri yapan Suriyeli muhalif gruplar tarafından sevinçle karşılandı.

Basına değerlendirmelerde bulunan muhalifler, Arap Birliği'nin aldığı kararın kendileri için sevindirici olduğunu belirterek, sürecin daha hızlı uygulanmasını istediler.

DAVUTOĞLU ARAP BİRLİĞİ GENEL SEKRETERİ'YLE TELEFONDA GÖRÜŞTÜ

Öte yandan; Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Arap Birliği Genel Sekreteri Nebil El Arabi ile telefonla görüştü.

Dışişleri kaynaklarından edinilen bilgiye göre, Bakan Davutoğlu, Belgrad'daki temasları sırasında, Nebil El Arabi ile telefon görüşmesi yaptı. Nebil El Arabi, görüşmede, Bakan Davutoğlu'na Arap Birliği'nin Suriye ile ilgili aldığı karar hakkında bilgi verdi. Kararla ilgili Nebil El Arabi ve Bakan Davutoğlu, kapsamlı bir görüş alışverişinde bulundu.

Bakan Davutoğlu ile Nebil El Arabi'nin, 16 Kasım'da Fas'ın başkenti Rabat'ta yapılacak Türk-Arap Forumu toplantısı ve Suriye muhalefeti ile ilgili konularda da istişarelerde bulunmak üzere mutabık kaldığı öğrenildi.
 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • YGS'de ek süre bugün son15 Ocak 2012 Pazar 10:57
 • 1 milyon 800 bin kişiye uyarı15 Ocak 2012 Pazar 10:48
 • Karayoluna ilginç kavşak15 Ocak 2012 Pazar 10:43
 • İsrail'in ABD'yi deli eden planı15 Ocak 2012 Pazar 10:40
 • Suriye'de genel af15 Ocak 2012 Pazar 10:37
 • Cinnet geçirip ailesini katletti15 Ocak 2012 Pazar 10:13
 • Önce kaptan terketti15 Ocak 2012 Pazar 10:07
 • Tartışılan oyun sahnede15 Ocak 2012 Pazar 09:57
 • Başkent'te kar devam edecek15 Ocak 2012 Pazar 09:48
 • Domuz gribi geri döndü15 Ocak 2012 Pazar 09:37
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com