Arap Dünyasını Tunus Korkusu Sardı!

Arap Dünyasını Tunus Korkusu Sardı!
Arap dünyasındaki otoriter rejimleri domino etkisi korkusu sardı...

Bin Ali'nin devrilmesi Arap dünyasına hakim otoriter rejimlerde bu isyanın 'domino etkisi' yaratabileceği endişesine yol açtı.

PAYLAŞIM SİTELERİNDE TUNUS'A DESTEK
Devlet Başkanı Zeynel Abidin Bin Ali'nin kaçışı, baskıcı rejimlere sahip olmakla suçlanan diğer ülkelerde benzer değişim umudunu doğurdu. Sosyal paylaşım siteleri Twitter ve Facebook'un yanı sıra blogları dolduran onbinlerce mesajda, Tunus halkı kutlanırken, çok sayıda kişi, profil resimlerine Tunus bayrakları koydu.

BÖLGE ÜLKELERİ İÇİN ESİN KAYNAĞI
Mısır'da 30 yıldır iktidarda bulunan Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek liderliğindeki rejime karşı onlarca Mısırlı eylemci, Tunus'un Kahire Büyükelçiliği önünde dans ederek, 'Bin Ali, Mübarek'e, onun için de bir uçak beklediğini söyle' sloganları attı. Carnegie Vakfının Ortadoğu uzmanlarından Amr Hamzavi, Bin Ali'nin kaçışıyla sonuçlanan olayların Arap dünyasına hakim otoriter rejimler için bir uyarı niteliği taşıdığını söyledi. Yasemin Devriminin bir Arap liderin devrilmesiyle sonuçlanan ilk halk ayaklanması olduğuna dikkati çeken Hamzavi, bunun bölge ülkeleri için bir esin kaynağı olabileceğine dikkati çekti ve Tunus'ta halkı ayaklandıran işsizlik, polis baskısı ya da demokratik kısıtlamalar gibi unsurların Fas, Cezayir, Mısır ve Ürdün'de de görüldüğünü anlattı.

BİR UÇAK DA MÜBAREK'E
Lübnan gazetesi Ennahar'da da 'Arap dünyasında eşi benzeri görülmemiş bu olayın yankısının bölgede tek bir ülkeden fazlasında duyulacağına şüphe yoktur'' ifadesi yer aldı. Olaylar 30 yıldır Hüsnü Mübarek'in devlet başkanlığını yürüttüğü Mısır'da da yankı uyandırdı. Göstericiler, 'Tunusluları dinleyin, şimdi sıra sizde Mısırlılar'' gibi sloganlar atarken, sokaklarda şöyle bir fıkra dolaşıyor: Bin Ali'nin uçağı (Mübarek'in ikametgahının bulunduğu) Şarm El Şeyh'e geldi ama kalmak için değil başka yolcu almak için..'' Ülkesinden kaçan Bin Ali 23 yıldır iktidardaydı. Kendisiyle aynı kaderi paylaşabileceği iddia edilen Libya lideri Muammer Kaddafi 42, Yemen Devlet Başkanı Ali Abdullah Salehi 33, Musur Cumhurbaşkanı Mübarek 30, Cezayir Devlet Başkanı Abdülaziz Buteflika ise 12 senedir iktidarda.
 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com