Arap gazetesinden çarpıcı Hakan Fidan iddiası!

Arap gazetesinden çarpıcı Hakan Fidan iddiası!
Hakan Fidan ile ilgili Arap Gazetesi'nde çıkan yazı İsrail'i kızdıracak.
Londra merkezli Arap haber sitesi El-Şark El-Avsat'ta MİT Müsteşarı Hakan Fidan'la ilgili tartışmalara dair bir analiz yayınlandı. Analiz İsrail'in damarına basacak bir iddiayı dile getiriyor.
 
Arap sitesinin iddiasına göre Washington Post'taki Fidan yazısının bilgilerini Beyaz Saray yönetimi İsrail'i hizaya getirmek için sızdırdı.
 
Samir Salha imzasıyla yayınlanan analizin başında Washington Post'ta David Ingatius imzasıyla yayınlanan ve Türkiye'nin, Mossad ile görüşen on İranlının kimliklerini İran istihbaratına verdiğini ileri sürdüğü yazı hatırlatılıyor.

Salha bu hatırlatmasının ardından şöyle yazıyor:
 
-"Washington Türk müttefik ve ortağına bağlılığını ilan ederek son anda müdahale etmeseydi, Wall Street Journal'da yayınlanan uzun bir analizin uzantısı olan Ignatius'un yazısı, İsrail için bardağı taşıran son damla olabilirdi."
 
İSRAİL'İ ASIL BU KIZDIRDI
 
"Tel Aviv'i kızdıran, MİT'in Ankara'nın izni olmadan Türk topraklarında faaliyet gösteren casus ağları olduğunu ortaya koyması değildi. Daha ziyade Türkiye'nin bu casusların faaliyet ve iletişimlerini engelleyip Tahran'a kimliklerini ifşa etmesi ve belki de yakalanmalarını kolaylaştırması İsrail'i kızdırdı. Tel Aviv'i, Ankara'nın İsrail'in hassas ve stratejik işlerine müdahalesi kızdırdı."

HAKAN FİDAN LÜBNAN'DA EN ETKİN OYUNCU
 
Hakan Fidan'ın, Lübnan sahnesinde perde arkasında önemli bir oyuncu olduğunu belirten Salha analizine şöyle devam ediyor:
 
"Faaliyetleri ve sağladığı istihbarat İsrail için sürpriz oldu ve Lübnan'daki hesaplamalarını karıştırdı. Türkler şu soruyu tekrar tekrara dile getiriyor: Ankara neden Mossad casuslarının, Anadolu'da serbestçe faaliyet göstermesine göz yumsun ki?"
 
WASHİNGTON İSRAİL'İ HİZAYA GETİRMEK İÇİN SIZDIRDI
 
"Tekrar edilen bir olasılık, Washington'un Ignatius'a bu bilgileri, İsraillilere oyunun kurallarının değiştiğini ve Washington ile yeni İran liderliği arasında yakınlaşmaya izin vermesi gerektiğini kabul ettirmek için sızdırmış olması. Bu Washington'a, İran'ın nükleer programı, Suriye krizi ve Rusya-İran yakınlaşması da dahil olmak üzere önemli konularda bir dizi ilerleme kaydetme fırsatı verecek bir şey."

ABD-İRAN YAKINLAŞMASI TÜRKİYE'NİN ÖNERİSİ
 
Salha yorumlarına şöyle devam ediyor:
 
"Washington, son iki yıl içinde bölgede yaşanan aksilikler ve azalan etkisi nedeniyle, herkesi kendi tarafına sürükleyip, söylediklerini dinlemeye zorluyor. Resim giderek daha açık hale gelip, herkes son ABD-İran yakınlaşmasının Türkiye'nin önerisiyle gerçekleştiğini fark ettiği bir sırada, Washington Tel Aviv'in tehditlere devam etmesine izin verecek mi?"
 
İSRAİL İKİNCİ BİR FİDAN ŞOKUNA DAYANABİLİR Mİ?
 
"Tel Aviv, Suriye içinde çok gizli "Fırtına Operasyonunu" yürüterek, Lübnanlı rehinelerin önce İstanbul'a ve daha sonra Beyrut'a güvenli şekilde transferini başaran Fidan'dan bu boyutta bir ikinci şoka dayanabilecek mi?"
 
Washington Post gazetesi yazarı David Ignatius'ın, "Geçen yılın başlarında Türk hükümetinin Mossad için çalışan 10 kadar İranlı ajanın kimliğini Tahran istihbaratına ihbar ettiğini" ileri sürmesi Türk ve İsrail kamuoyunda büyük bir tartışma yaratmıştı.

(DSE)


Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Fox TV’ye çirkin saldırı14 Ocak 2015 Çarşamba 12:55
 • Yandaş medya açık açık hedef gösterdi14 Ocak 2015 Çarşamba 12:45
 • Havuz yazarı konferanstan kovuldu13 Ocak 2015 Salı 13:24
 • Economist: Türk medyası için zor zamanlar09 Ocak 2015 Cuma 11:04
 • “AKP basını bitirdi“09 Ocak 2015 Cuma 10:26
 • "Bu ayıp, bu kan asla temizlenemeyecek"08 Ocak 2015 Perşembe 16:50
 • Atilla Taş'tan olay yaratan 'Yüce Divan' tweeti!06 Ocak 2015 Salı 11:11
 • Hülya Avşar'dan Sözcü'ye dava!25 Aralık 2014 Perşembe 10:49
 • Milliyet'te deprem, hangi isimlerin görevine son verildi?17 Aralık 2014 Çarşamba 11:27
 • Abdülkadir Selvi'nin kafası karıştı15 Aralık 2014 Pazartesi 10:54
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com