Arap Mağrib Birliği Dışişleri Bakanları Toplantısı

Arap Mağrib Birliği Dışişleri Bakanları Toplantısı
Fas'ın başkenti Rabat'ta bir araya gelen dışişleri bakanları, Birliğin yeniden faaliyete geçirilmesi konusunda anlaştı

RABAT (AA) - Fas'ın başkenti Rabat'ta düzenlenen Arap Mağrib Birliği Dışişleri Bakanları 32'nci dönem toplantısında, Birliği yeniden faaliyete geçirme konusunda anlaşma sağlandı.

Birliğe üye olan Fas, Moritanya, Libya, Cezayir ve Tunus dışişleri bakanları, 32'nci dönem toplantısının açılışında, Birliğin yeniden yapılandırılması, üye ülkeler arasında güvenlik alanında iş birliği yapılması ve Libya'daki gelişmeleri ele aldı.

Toplantıda, Tunus'un ekim ayında düzenlenmesi planlanan Birliğin 7'nci zirvesine ev sahipliği yapma teklifi üye ülkelerce olumlu karşılandı.

Fas Dışişleri Bakanı Salahaddin Mizvar, konuşmasında, üye ülkeleri Birliğin çalışmasına engel olan anlaşmazlıkları bir kenara bırakmaya çağırdı.

Tunus Dışişleri Bakanı El-Münci el-Hamidi, üye ülkeler arasında güvenlik alanında iş birliğinin kaçınılmaz olduğuna işaret ederek, geçen birkaç yıl içinde bölgede yaşanan olaylara karşı Birliğin yeniden yapılandırılması gerektiğini söyledi.

 Hamidi, Libya'da yaşanan gelişmelerden duydukları endişeyi dile getirerek, Tunus'un, Libya'daki ulusal diyaloğun başarılı olması için destek vermeye hazır olduğunu kaydetti.

Toplantının Mağrib ülkeleri arasında siyasi uzlaşma sağlanması bakımından taşıdığı öneme vurgu yapan Libya Dışişleri Bakanı Muhammed Abdulaziz de bunun, Birliğin yapısal değişimi yönünde gerçek bir isteği temsil ettiğini dile getirdi.

Cezayir Dışişleri Bakanlığı Genel Sekreteri Abdulhamid es-Senusi ise ülkesinin Libya'da bir hukuk devleti kurulması için her türlü yardımı sunmaya hazır olduğunu ifade etti. Senusi, ekim ayında yapılacak zirvenin bölge halklarının isteklerine cevap vermek ve Birliği içinde bulunduğu atıllıktan kurtarmak için önemli bir adım olacağını söyledi.

Fas'ın Marakeş kentinde 1989 yılında kurulan Arap Mağrib Birliği'nin çalışmaları, Sahra bölgesi sorunu ve Cezayir ile Fas arasında bu konuda yaşanan anlaşmazlıklar nedeniyle kesintiye uğramış, 1994 yılından bu yana toplantı düzenlenmemişti. 

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com