Arap ülkelerinin meşhur damak tatları Türkiye'de

Arap ülkelerinin meşhur damak tatları Türkiye'de
Bazı Arap ülkelerinde fast food kültürü ürünleri olarak çokça tüketilen ''felafel'' ve ''humus'', Filistinli iki girişimci sayesinde Ege Bölgesi pazarına giriyor.

Bazı Arap ülkelerinde fast food kültürü ürünleri olarak çokça tüketilen ''felafel'' ve ''humus'', Filistinli iki girişimci sayesinde Ege Bölgesi pazarına giriyor.
KÜTAHYA - Batı Şeria'da gıda sektöründe faaliyet gösteren Alaaddin Salah ve Sultan Yunus adlı girişimciler, Türkiye'de sadece Hatay ve Mersin bölgesinde bilinen bu iki yiyeceğin satışını yapacakları iş yerini, Kütahya'nın Tavşanlı ilçesinde açıyor.
Salah, yaptığı açıklamada, yaklaşık 5 yıl önce Tavşanlı'dan leblebi ustası Zeki Kocagöz'ün Filistin'e gelip leblebiciliği öğrettiğini ve nohutlu yiyeceklerin fazlaca tüketildiği ülkesinde bu iş koluna ait faaliyetlerin başlamasına öncülük ettiğini söyledi.
Bu süreçte Tavşanlı'daki girişimcilerle sürekli iletişim halinde olduklarını belirten Salah, içlerinde nohudun da bulunduğu felafel ve humusun satışını yapmak için arkadaşı Sultan Yunus ile burada iş yeri açacaklarını bildirdi.
Salah, Tavşanlı'da tanıtım amacıyla hazırlayıp ikram ettikleri felafel ve humusun vatandaşlar tarafından beğenilmesinden memnuniyet duyduklarını kaydetti. Tavşanlı Ticaret ve Sanayi Odası Başkan Vekili Mustafa Göktekin de Tavşanlı'dan kuru yemiş ithal eden Salah'ın yeni girişimini desteklerini belirtti. Gazze'nin Tavşanlı'nın kardeş şehri olduğunu hatırlatan Göktekin, ''Bu girişimle ilçemiz ile Filistin halkı arasında kaynaşma ve kültür alışverişinin artacağını düşünüyorum'' dedi.
-''FELAFEL'' VE ''HUMUS''-
Nohut köftesi anlamına gelen felafel, Lübnan başta olmak üzere, Suriye, Filistin, Mısır gibi ülkelerde halkın günlük olarak ayakta atıştırdığı yiyeceklerin başında geliyor. Nohut, maydanoz, baharat, soğan karışımından yapılan köfteler, kızgın yağda pişirilerek lavaş ekmek içinde tahin sosu, domates, salatalık turşusu konularak sunuluyor.
Arap ülkelerinde yoğun ilgi gören bir diğer yiyecek olan humusta ise nohut, limon, zeytin, sarımsak, karbonat, zeytinyağı, pul biber kullanılıyor. Bir gün suda bekletilerek karbonat ilavesinin ardından haşlanan nohut, havanda dövülüyor. Dövülmüş sarımsak ve zeytinyağı, sebze değirmeninden geçirilen nohutla karıştırılıp püre haline getiriliyor ve limon eklenerek zeytinle tabakta servis ediliyor. Humus, Lübnan ile İsrail arasında kendilerine ait olduğu iddiasıyla sürekli tartışma konusu olmasıyla biliniyor.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com