Araplar Türkiye'ye Neden Kızdı?

Araplar Türkiye'ye Neden Kızdı?
Ak Parti, Libya isyanında nasıl bir yanlış yaptı? İşte elmahaber'in çarpıcı analizi..

elmahaber

İŞTE TÜRKİYENİN GERÇEK YÜZÜ


Libya ile ilgili, Türkiye'nin duruşunu fırsatçı; hukuktan adaletten barıştan ve kardeşlikten uzak bir menfaatçilik olarak nitelendiren Al Hayat yazarı Davud AlShirian; Türkiye'nin bu duruşunun cezasını Kaddafi devrildikten sonra çekeceğini iddia ediyor. Ancak bugünlerde Arap entelektüelleri tarafından ve Libya direnişinin sembol kenti Bingazi sokaklarında da aynı şeyler söyleniyor.

ARAPLAR NEDEN KIZDI?

Aslında çok uzun zamandır Türkiye'nin bölgedeki artan etkisini; nüfuz kaybetme endişesiyle izleyen Arap milliyetçileri için Türkiye'nin Libya tutumu bulunmaz fırsat oldu.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün Al Jazeera'ye, Başbakan Erdoğan'ın Al Arabiya Tv'lerine verdikleri demeçler, Bingazideki Libyalılar ve bazı Arap kalem erbapları arasında büyük hayal kırıklığı yarattı.

Cumhurbaşkanı'nın Libya'ya, Bosna'dan örnek vererek Nato güçleri ancak; “Bosna'da olduğu gibi büyük çaplı bir katliam olursa Libya'ya girmeli, aksi takdirde yabancı güçler karışmamalı” demeci, Erdoğan'ın devrik Mısır ve Tunus liderleri Mubarek ve Bin Ali'ye karşı söyleminin aksine Libyadaki durumu 'kardeş kardeşi vurmasın' şeklinde özetlediği tarafsız söylemleri, Arap dünyasındaki Türk alerjili grupları harekete geçirdi.

İngilizlerin yazdığı tarih kitaplarında Osmanlı'yı sömürgeci olarak okuyan Araplar, 30 binden fazla Türkün 2 yüzden fazla Türk şirketinin çalıştığı Libya'da Türklerin çıkarlarını korumak için Kaddafi'den yana saf tuttukları görüşündeler.

Öyle ki, Libya'da çıkan söylentiler Erdoğan'ın Kaddafi'den bir takım vaatler aldığını iddia ediyor. Aslında Erdoğan da Salı günkü grup toplantısında çirkin söylentiler diyerek bunları ima etti.

LİBYADA DURUM NE?

Libya Devlet Başkanı Muammer Kaddafi'nin oğlu Seyfulislam Kaddafi, hava yasağı geç kalsa da 48 saat içinde tüm muhalifleri bitireceğini söylüyor. Kaddafi güçleri direnişin merkezi olan Libya'nın doğusuna ve Bingazi şehrine doğru ilerliyor.
 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com