Araplardan Suriye'ye dur ihtarı!

Araplardan Suriye'ye dur ihtarı!
Mısır'daki Arap Birliği zirvesinde bir araya gelecek olan Arap ülkeleri, Suriye'yi uyaracak...

Mısır'daki Arap Birliği zirvesinde bir araya gelecek olan Arap ülkeleri, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'dan muhaliflere karşı sürdürdüğü sert politikaları sonlandırmasını isteyecek.

SURİYE'YE DUR KARARI

Reuters'a konuşan bir Arap Birliği yetkilisi, 22 üyeli birliğin bu gece Mısır'ın başkenti Kahire'de yapacağı toplantıda, "Suriye hükümetinin 5 aydır muhalefetin gösterilerine karşı sürdürdüğü büyük baskıyı sona erdirmesi için karar çıkartacağını" söyledi.

MESAJ ESAD'A İLETİLECEK

İsminin açıklanmasını istemeyen yetkili, "Özellikle Birleşmiş Millet (BM) İnsan Hakları Konseyi'nden çıkan kınama kararı ve Güvenlik Konseyi'nin Suriyeli yetkililere yaptırım getirme hamlesinin ardından Arap ülkelerinin Suriye'de olup bitenlere daha fazla sessiz kalmasının kabul edilemez olduğu mesajının net bir şekilde Esad'a iletileceğini" belirtti.

2 BİNDEN FAZLA KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ

Yetkili, Suriye'nin Arap Birliği üyeliğinin askıya alınmasının ise beklenmediğini söyledi. Birlik, Libya'daki olayların başlamasının ardından bu ülkenin üyeliğini askıya almıştı. Suriye'de Mart ayından bu yana devam eden hükümet karşıtı gösterilerde güvenlik güçlerinin sert müdahalesi sonucu 2 binden fazla kişinin öldüğü bildirildi. Bu akşam yapılacak zirve, Arap Birliği'nin, olayların başlamasının ardından Suriye konusunda gerçekleştirdiği ilk toplantı olacak.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com