Araştırma Geliştirme Merkezi Kurulacak

Araştırma Geliştirme Merkezi Kurulacak
AK Parti Kütahya Milletvekili Vural Kavuncu, Tavşanlı ilçesine bağlı Tunçbilek beldesindeki Garp Linyitleri İşletmesi (GLİ) Müessesesinde, 5 milyon ton kömür rezervi olduğu öngörülen sahada kurulacak tesisin, 1?1,5 yıl sonra tam donanımlı olarak hizmete

AK Parti Kütahya Milletvekili Vural Kavuncu, Tavşanlı ilçesine bağlı Tunçbilek beldesindeki Garp Linyitleri İşletmesi (GLİ) Müessesesinde, 5 milyon ton kömür rezervi olduğu öngörülen sahada kurulacak tesisin, 1?1,5 yıl sonra tam donanımlı olarak hizmete girmesinin hedeflendiğini bildirdi.
Kavuncu, yaptığı yazılı açıklamada, müesseseye ait kömür havzalarında kömür kalitesinin iyileştirilmesi, teknolojik araştırma geliştirme çalışmalarının başlatılması, yer altı çalışma koşullarında güvenli teknolojik yöntemlerin kurulması ve yeni çalışma alanlarıyla istihdamın artırılmasına yönelik çalışmaların sürdüğünü belirtti.
Ömerler sahasında yer altı mekanizasyonu mekanize tahkimatı oluşturulması için karar alındığını anımsatan Kavuncu, 80 milyon lira harcanarak her bir platformun 120 metre uzunluğunda olmak üzere iki ayak kurulacağını duyurdu.
Bu yatırımın ihalesinin yapıldığını ve gelecek ay sonuca bağlanmasının beklendiğini ifade eden Kavuncu, şöyle devam etti:
''İhaleyi alan firmanın talep edilen makineleri üretmesi bir yılı bulabilir. Bu süre sonunda montaj işlemine başlanacak. Bu yatırım için daha önce alınan 196 işçinin çoğu bu proje kapsamında eğitilecek. Yer altı montajının tamamlanmasının ardından deneme çalışmalarına başlanacak ve başarılı olduğu takdirde kesin kabulü yapılarak Müesseseye devredilecek. Sistem devreye girdikten sonra ihtiyaç duyulan alanlara yeni işçi alınması öngörülüyor. Ancak bu alım için kesin bir tarih vermek mümkün değil.
Bölgemiz için bir müjdeli haberimiz var. Yeni yer altı kömür havzamız 42 Pano Sahası için üretim hizmet alımı ihalesine çıkma kararı alındı. Gelecek eylül ayı ortasında ihalenin yapılması planlanıyor. İhaleyi alan ilgili firma sözleşmeyi imzaladıktan sonra yer teslimi yapılacak. Firma projesini yapıp imzaya sunacak. 5 milyon ton kömür rezervi olduğu öngörülen sahada kurulacak tesisin, 1?1,5 yıl sonra tam donanımlı olarak hizmete girmesi hedefleniyor.''
-ARAŞTIRMA GELİŞTİRME MERKEZİ KURULACAK-
Çok önem verdikleri diğer projenin, Tunçbilek havzasında Araştırma Geliştirme Merkezi kurulmasıyla ilgili olduğuna işaret eden Kavuncu, şunları kaydetti:
''Teknolojik gelişmeler ile yer altı madenciliğinde çıkarılan kömür içindeki farklı madenlerin ayrıştırılması artık mümkün. Kükürt oranı yüksek olan kömürler de kükürt ve cıva kömürden ayrıştırılabiliyor. Hem kömürün kalitesi ve verimliliği artıyor, çevre standartlarına uygun hale geliyor hem de ayrıştırılan kükürt ve cıva ekonomik bir değer haline geliyor. Türkiye Kömür İşletmeleri (TKİ) Genel Müdürlüğünün TÜBİTAK ile birlikte yürüttüğü ortak projeler var. Bu projeler yaşama geçtiği takdirde Tunçbilek'te ileri teknolojik bir laboratuvar ve kömür ayrıştırma merkezi kurulacak. Tüm Türkiye için burası merkez haline gelecek.''

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com