Araştırmacı Yazar Taşkın Tuna konferans verdi

Araştırmacı Yazar Taşkın Tuna konferans verdi
Fizik Yüksek Mühendisi Araştırmacı Yazar Taşkın Tuna, uzayın bilinen ölçü birimleri ile anlatılmasının zor olduğunu söyledi.

Fizik Yüksek Mühendisi Araştırmacı Yazar Taşkın Tuna, uzayın bilinen ölçü birimleri ile anlatılmasının zor olduğunu söyledi.
Tuna, Afyonkarahisar Sağlıkçılar Derneği (AFSADER) tarafından Tıp Bayramı etkinlikleri çerçevesinde Afyonkarahisar'da konferans verdi. Rehberlik Araştırma Merkezi'nde (RAM) düzenlenen konferansın açılışında konuşan AFSADER Başkanı Ümit Yusuf Aydın, derneğin çalışmaları hakkında bilgi verdi.
Fizik Yüksek Mühendisi Araştırmacı Yazar Taşkın Tuna, 'Hücreden Evrene' konulu konferans verdi. Hücre konusundan alemlerin yaradılışına kadar pek çok konuda bilgi aktaran Taşkın Tuna, hücrenin muhteşem bir mucize olduğunu söyledi. Hücredeki elementlerin her birisinin ayrı bir görevi olduğunu anlatan Tuna, hücrede bir adalet sisteminin bulunduğunu ifade etti. "Adalet demek eşitlik demek değildir" diyen Tuna, adaletin her şeyin veya her bireyin nerede olması gerekiyorsa orada olması gerektiğini tespit eden
bir organ olduğunu, bunun da ne bir fazla ne de bir eksik olduğunu kaydetti.
Uzayın bilinen ölçü birimleri ile anlatılmasının zor olduğunu belirten Tuna, konuşmasında şu ifadelere yer verdi: "Uzayda uzunluklar başkadır. Orada ağırlıklar, kütleler başkadır. Orada enerjiler başkadır. Orada zaman başkadır, orada mekan da başkadır. Bizim dünyadaki zamanımız bize göredir. Bizim dünyada kullandığımız ölçü birimleri vardır. Oysa güneşin kütlesi 10 üzeri 30 kilogram. Bunlar çok büyük sayılar ama ne yapalım ki uzayı anlamak için başka çaremiz yok."
Uzayda çeşitli galaksi sistemlerin bulunduğunu dile getiren Tuna, dünyanın Samanyolu galaksisinde bulunduğunu ifade etti. Samanyolu galaksisini anlatan Tuna, şunları söyledi: "Samanyolu, saniyede 350 kilometrelik bir hızla dönmüyor. Saniyede 350 kilometrelik bir hızı anlamamız çok zor. Çünkü bizim anlayışımız sadece uçaklardır. Uçak hızı saatte 800 kilometre veya en büyük uzunluk dünyada ekvator çevresi o da 40 bin kilometre. Oysa güneş ile dünya arasındaki mesafe 150 milyon kilometre. Bu mesafeyi
anlamak çok zor. Nasıl anlayalım ki. Ama işin kolayı var. Biz ışık hızını kullanırız. Işık hızı saniyede 300 bin kilometredir. Bir ışık yılı dediğimiz zaman biz 9 buçuk trilyon kilometreyi anlamamız lazım."
AFSADER yönetimi, konferansın ardından Tuna'ya çiçek ve plaket takdim etti.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com