Arayışları devam edecek(miş!)

Arayışları devam edecek(miş!)
Yap-İşlet-Devret yöntemiyle yaptırılması palanlan Zafer Bölgesel Havalimanı İhalesinin, teklif veren firma olmadığından dolayı gerçekleştirilmediğini belirten Kütahya AKP Milletvekilleri İ.Hakkı Biçer ve H.Fehmi Kinay, ihale şartlarının yeniden gözden

Yap-İşlet-Devret yöntemiyle yaptırılması palanlan Zafer Bölgesel Havalimanı İhalesinin, teklif veren firma olmadığından dolayı gerçekleştirilmediğini belirten Kütahya AKP Milletvekilleri İ.Hakkı Biçer ve H.Fehmi Kinay, ihale şartlarının yeniden gözden geçirilmesi ve gereken düzenlemelerin yapılmasından sonra 6 ay içerisinde havalimanı ihalesinin yeniden yapılacağını söylediler.

AKP Kütahya İl Teşkilatı binasında gereçekleştirilen basın açıklamasına AKP Kütahya Milletvekilleri İ.Hakkı Biçer, H. Fehmi Kinay, AKP Kütahya İl Başkanı Kamil Saraçoğlu ve AKP Altıntaş İlçe Başkanı Ferit Karabulut katıldı.
Yap-İşlet-Devret (YİD) yöntemiyle yaptırılacak Zafer (Kütahya-Afyonkarahisar-Uşak) Bölgesel Havaalanı İhalesinin, teklif veren firma olmadığı için yapılamadığını vurgulayan, AKP Kütahya Milletvekili Hasan Fehmi Kinay, Kütahya, Afyonkarahisar ve Uşak illerine hitap edecek Zafer Havalimanının yapım ihalesinde teklif verilmemesine ilişkin, ''Bu projeden vazgeçilmiş değil, gerçekleşmesi için arayışlarımız devam edecek'' dedi.
Havalimanı yatırımının 220 milyon lira harcanarak yap-işlet-devret modeliyle gerçekleştirileceğini belirten Kinay, bu maliyetin birçok firmaya fazla geldiğini vurgulayarak ihalenin yapılamadığını belirtti. İhalenin iptalinin sözkonusu olmadığını özellikle belirten Kinay, projenin bitmesi için AKP teşkilatı olarak çalışmalarına aralıksız olarak devam ettiklerini vurguladı.
İhale için şartname alan firmaların harcayacağı miktarı hangi sürede geri kazanacağını hesap ederek bu işe gireceğini belirten Kinay, konuşmasına şöyle devam etti:
''Türkiye'de 4 bölgesel havalimanı yapılacak, ilki Kütahya, Afyonkarahisar ve Uşak bölgesi için ihaleye çıkıldı. Ulaştırma Bakanlığı ve Devlet Hava Meydanları İşletmesi, belli bir yolcu kapasitesi taahhüdünde bulunuyor. Bu havalimanı için yıllık 500 bin yerli, 350 bin yabancı yolcu taahhüt edildi. Eğer belirtilen taahhüdler yerine getirilmezse yurdışı yolcuları için devlet yolcu başına 10 avro yürt içi yolucarı için ise 2 avro vermeyi işleten firmaya vererek firmaların karını garanti altına almıştı. Bu kadar garanti şartlar olmasına rağmen ihaleye teklif veren firma olmadı. Bu taahhüt, Yüksek Planlama Kurulu tarafından oluşturulmuş bir perspektifle belirtiliyor. Bütün bölge milletvekillerinin katılımıyla önümüzdeki hafta Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım tarafının toplantı düzenlenecek. Nasıl bir strateji üzerinde çalışılması gerektiğini belirleyeceğiz. Bu ihalenin yapılmamış olması, ihalenin iptal edildiği anlamına gelmez. Bu projeden vazgeçilmiş değil, gerçekleşmesi için arayışlarımız devam edecek.'' İhalenin iptal edilmediğini, teklif veren firma olmadığı için yapılamadığını vurgulayan Kinay, en geç 6 ay içerisinde yeniden ihale açılacağını özellikle belirtti.
AKP Kütahya Milletvekili İsmail Hakkı Biçer de 220 milyon liralık projenin yüzde 20'sinin yüklenici firma tarafından, geri kalanının ise uluslararası krediyle karşılanacağını bildirdi.
Dünyanın ekonomik krizden tam anlamıyla çıkamadığına dikkati çeken Biçer, böyle bir yatırım için şartname alan 8 firmanın teklif hazırlayamadığını anlattı.
Biçer, teklif verilememesine firmaların kredi bulamamasının neden olduğunu öğrendiklerini dile getirerek, konuşmasını şöyle sürdürdü:
''İhaleyle ilgili bir diğer konu da firmaların pist uzunluğunun genişletilmesi yönündeki talebi olarak göze çarpıyor. Bu havalimanı için öngörülen 45 metrelik pist uzunluğunun uluslararası standartlara göre 60 metreye çıkarılması isteniyor. Bundan sonra yapılacak olanlara bakıyoruz. Gayri resmi olarak şartname alan firmalarla temas kuracağız. Teklif verilememesinin nedeni kredi bulamamaları mı, şartnamenin yüksek kalmış olması mı, bunu öğreneceğiz. Bu havalimanına tam olarak kaç yolcu geleceğiyle ilgili Türkiye'de kıyas yapılacak bir havaalanı yok. Dalaman, Milas gibi havaalanlarına kaç yolcu geldiği biliniyor. Ancak Zafer Havalimanının yolcu kapasitesini firmalar tahmin edemiyor.''
Sürecin ikinci teklif aşamasına kaldığını söyleyen Biçer, ilana çıkılıp ihalenin yeniden yapılacağını sözlerine ekledi. Değerlendirme komisyonun ihale şartnemesini yeniden gözden geçireceğini belirten Biçer, ayrıca limited şirketlerininde ihaleye başvuramadıklarını hatırlattı. Firmalarla yeniden görüşülüp gereken kolaylıkların sağlanması için çalışmalar içerisine gireceklerini belirten Biçer, başlatmış oldukları bu projeyi sonuna kadar götüreceklerini de sözlerine ekledi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com