Arazileri istimlak edilen işçiler öncelik hakkı istiyor!..

Arazileri istimlak edilen işçiler öncelik hakkı istiyor!..
Kütahya'nın Tavşanlı ilçesinde, arazileri kamulaştırılarak istimlak edilen vatandaşlar, iş müracaatlarında verilen öncelik hakkı sözünün yerine getirilmesi gerektiğini ifade ettiler.

Kütahya'nın Tavşanlı ilçesinde, arazileri kamulaştırılarak istimlak edilen vatandaşlar, iş müracaatlarında verilen öncelik hakkı sözünün yerine getirilmesi gerektiğini ifade ettiler.
15 Haziran 1985 tarihinde yürürlüğe giren Maden Kanunu'na göre, arazileri daha önce kamulaştırıldığı için müracaatlarda öncelik hakkından yararlanamayan vatandaşlar, 9 Ağustos 2009 tarihli Resmi Gazete'de yayınlanan 27314 sayılı maddeye dayanarak öncelik hakkını geri istiyor.
Geçtiğimiz yıl Türkiye Kömür İşletmeleri (TKİ)'ne bağlı Garp Linyitleri İşletmesi (GLİ)'ne alınacak olan 5 işçi için yaptıkları öncelikli işçi alımı müracaatlarının kabul edildiğini belirten vatandaşlar, bu yıl alınacak olan 376 işçi alımında müracaatlarının değerlendirilmemesine şaşırdıklarını kaydetti. Mağduriyetin, Türkiye İş Kurumu'nun ilgili maddeyi yanlış yorumlamasından kaynaklandığını belirten vatandaşlar yetkililerden yardım istedi. Tavşanlı'nın Yörgüç Köyü'nde oturan Veysel Öztürk, babasına ait olan 8662 metrekarelik arazinin 3 Haziran 1985 tarihinde kamulaştırılması nedeniyle iş müracaatlarında öncelik hakkı almış. 15 Haziran 1985 tarihinde yürürlüğe giren 3213 sayılı maden kanunu gereği arazinin ilgili tarihten önce kamulaştırılması nedeniyle iş önceliği hakkından aileden yararlanan olmamış. 9 Haziran 2009 tarihli resmi gazetede yayınlanan 27314 sayılı maddenin işe girmede öncelikli olanlar başlığı altındaki '3213 sayılı Maden Kanunu kapsamına giren madenlerin çıkartılması veya bunun için gerekli olan işletme ve arama faaliyetleri sebebiyle taşınmaz malları tamamen kamulaştırılanlar' maddesine dayanarak yeniden öncelik hakkı aramaya başlamış. Geçtiğimiz yıl GLİ'ye işçi alımlarında iş önceliği kapsamından yararlanarak müracaatı yaptığını ancak mülakatta elendiğini söyleyen Öztürk, bu sene internet ortamında müracaatının kabul edildiğini, evrakları teslim ettikten sonra müracaatlarının geçersiz olduğunu öğrendiklerini söyledi.
Geçtiğimiz yıl aynı maddeye istinaden yaptıkları müracaatın değerlendirilip, bu yıl değerlendirilmemesine anlam veremediklerini kaydeden Öztürk, 'İşçi alımı ilanı başladıktan sonra İş Kur'un web sitesine girdim. İlgili bilgilerimi girdikten sonra KPSS'ye göre mi yoksa iş önceliği hakkına göre mi müracaat yapılacağı soruldu. İş önceliği hakkım geçerli göründüğü için bu linki tıkladım. Başvurumuzu İş Kur, önce kabul etti. İş Kur tarafından açıklanan başvuru listesinde ismimiz vardı. Daha sonra GLİ bize davet mektubu gönderdi. 4 Mart 2011 tarihinde yapılacak olan mülakat için bizden bazı evraklar istediler. Evrakları teslim etmeye gittiğimizde İş Kur'un 1985 yılında çıkan maden kanununu örnek göstererek iş önceliği hakkından yararlanamayacağımız söylendi. İş Kur yetkililerinin 2009 yılında çıkan ilgili kanunu yanlış yorumladıklarını düşünüyoruz. Başvuru tarihi de bittiği için şu an KPSS'ye göre de müracaat yapamıyoruz. Yetkililerin mağduriyetimizi gidermesini bekliyoruz.' dedi.
Tavşanlı'nın Bozbelen Köyü'nden Cengiz Yıldırım, Yusuf Yiğit ile Yörgüç Köyü'nden Yasin Karaaslan da mağdur edildiklerini ifade etti. Vatandaşlar, geçtiğimiz yıl işçi alımlarında 2009 yılında yayınlanan 27314 sayılı maddeye göre aynı haktan yararlanırken, bu yılki alımlarda farklı uygulamayı anlam veremediklerini belirtti.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com