Arazileri maden sahasında kalan köylülerden eylem

Arazileri maden sahasında kalan köylülerden eylem
EMET'İN ÇALCAĞIL KÖYLÜLERİ, ETİ BOR İŞLETMESİNİN EV VE ARAZİLERİNİ DÜŞÜK FİYATLARLA İSTİMLAK ETTİĞİ, İŞÇİ ALIMLARINDA KENDİLERİNE ÖNCELİK TANINMADIĞI İDDİASIYLA EYLEM YAPTI

EMET'İN ÇALCAĞIL KÖYLÜLERİ, ETİ BOR İŞLETMESİNİN EV VE ARAZİLERİNİ DÜŞÜK FİYATLARLA İSTİMLAK ETTİĞİ, İŞÇİ ALIMLARINDA KENDİLERİNE ÖNCELİK TANINMADIĞI İDDİASIYLA EYLEM YAPTI
KÜTAHYA - Kütahya'nın Emet ilçesine bağlı Çalcağıl köylüleri, Eti Maden İşletmeleri Genel Müdürlüğüne bağlı Eti Bor İşletmesinin ev ve arazilerini düşük fiyatlarla istimlak ettiği, işçi alımlarında kendilerine öncelik tanınmadığı iddiasıyla eylem yaptı.
İlçe merkezine 5 kilometre uzaklıkta yaklaşık 100 kişinin yaşadığı köy meydanında toplanarak bir süre yürüyen köylüler, yeni bir hayat kurmalarına yetmeyecek istimlak bedelleriyle yeni bir başlangıç için çareler aradıklarını söyledi.
1712 yılında kurulan köyde çoğu kişinin çiftçilikle uğraştığını ifade eden köylüler, yıllar önce başka illerden gelen kişilerin tarlalarını düşük fiyatlarla satın aldığını, daha sonra bu kişilerin Eti Bor İşletmesinde istimlak öncelikli oldukları için işe girdiklerini öne sürdü.
Köylüler, kendi çocuklarının işsiz kaldığını, son birkaç yıldır maden çalışmalarında dinamit patlatıldığı için evlerinde derin çatlaklar oluştuğunu, çıkarılan istimlak kararı sonucu arsa ve evlerine 5 ila 25'er bin lira arasında değer biçildiğini iddia etti.
Emet Belediyesine mahalle olarak bağlanma kararı aldıklarını, ancak köye taşınacak yer bulunamadığını dile getiren köylüler, yetkililerden yardım istedi.

-''MAĞDURİYETLERİMİZ SAYMAKLA BİTMEZ''-

Köy muhtarı Bahattin Özata, önceki yıllarda nüfusu 53 haneye kadar yükselen köyün arazisinde maden çalışmaları başlayınca gençlerin işsiz kaldığını ve göç yaşandığını anlattı.
Eti Bor İşletmesinin yıllardır işçi almadığını, bu nedenle köyün nüfusunun 20 haneye kadar düştüğünü ifade eden Özata, şöyle konuştu:
''Bazı köylülerimiz başka çareleri kalmayınca Tavşanlı, Emet ve çevre ilçelere göç etti. İşletmenin yaptığı dinamit patlatmaları da köyümüzün göç verme nedenlerinden biridir. Bundan dolayı binalarımızda büyük çatlaklar, içme suyu hatlarımızda kaçaklar oluştu. Mağduriyetlerimiz saymakla bitmez. Yaptığımız referandum sonucu Emet'in mahallesi olmamız söz konusu. Emet Belediye Başkanı ile görüştük, köylülerimizin TOKİ'ye yaptırılacak konutlara taşınabileceğini söyledi. Ancak bu, köylülerimizi ve beni çok tatmin etmedi. Eti Bor İşletmesi yetkilileri, kamulaştırma yaptıktan sonra köyümüzün sorunlarıyla ilgilenmeyeceklerini söylediler. Köyümüze resmi tebligat yapıldı. Yaklaşık 20 kişinin kamulaştırma parası ödendi, bir kısmının parası da haki sahipleri mahkemeye başvurduğu için kaldı. Bedeller çok düşük, bir daire fiyatına denk düşmüyor. Tedirgin bir vaziyette devletten yardım beklemek durumunda kaldık, başka yapabileceğimiz bir şey yok.''
Özata, Emet Bor İşletmesine geçen ay 110 işçi alındığını, ancak köylülerinin bu işçi alımında göz ardı edildiğini savundu.

-DEVLETTEN YARDIM İSTEDİLER-

Köylülerden Cemile Göç, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve diğer devlet yetkililerinin kendilerine sahip çıkmasını istedi.
Dinamitle yapılan patlatmalar nedeniyle huzursuz olduklarını anlatan Göç, ''Sallantıdan çatlamalar oluyor, evlerimizin değerini vermiyorlar. Çocuklarımız 30-40 yaşlarına girdi, ikişer üçer çocuk sahibi oldular, ancak iş sahibi olamadılar. Nereye gideceğimizi bilmiyoruz. Devlet bize sahip çıksın'' dedi.
Tahsin Şevik de kamulaştırma işlemlerinden zarar ettiklerini söyleyerek, en azından gençlere iş verilmesini talep etti.
İlyas Gürcan, mağduriyetlerine çareler aradıklarını belirterek, ''Eti Maden İşletmeleri Genel Müdürlüğünün kamulaştırmada bize verdiği fiyatlar çok düşük. Ortalama her hane için 15-20 bin lira ödeniyor. Verdikleri para ile ancak bir arsa alınır, bu para bizim mağduriyetimizi çözmez'' diye konuştu.
Akın Çağlar ve Hafize Özata da yaşamlarını sürdürebilecekleri bir yer ve gençlere iş istediklerini ifade ettiler.
Köylüler, yürüyüşün ardından dağıldı.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com