Ardahan'da "Soğuk Süt Toplama Projesi" protokolü

Ardahanda Soğuk Süt Toplama Projesi protokolü
Proje kapsamında pilot bölge olarak belirlenen iki köyden günde 5 ton süt toplanacak

ARDAHAN (AA) - Ardahan Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü, Ardahan-Kars-Artvin Kalkınma Proje Koordinatörlüğü ve Ardahan Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanlığınca "Soğuk Süt Toplama Projesi" protokolü imzalandı.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğündeki imza törenine, İl Müdürü Mustafa Tanı, Ardahan-Kars-Artvin Kalkınma Projesi Koordinatörü Ümit Mansız, Ardahan Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Yunus Baydar katıldı.

Projenin ilk kez Ardahan'da uygulamaya girdiğini belirten Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Tanı, bundan sonra kazananın Ardahanlı üreteci olacağını, toplama merkezlerinin günlük yaklaşık 5 ton süt toplayacağını söyledi. Süt toplama merkezlerinin Küçük Sütlüce ile Sulakyurt köylerinde bulunacağını belirten Tanı, şunları kaydetti:

"Ardahan-Kars-Artvin Kalkınma Projesi kapsamında Ardahan ilimizde iki köyümüze süt toplama merkezi kuruyoruz. Bu köyler pilot bölge... Zamanla, talebe göre artacaktır. Üreticimizden talep ettikçe 5 tonluk süt toplama tankları koyacağız ve bu bir başlangıçtır. Bundan sonra Ardahan'da sütü, Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği marifetiyle toplayıp yetiştiricilerin sütlerinin fiyatını da böylece yukarıya çekmiş olacağız. Pazarlık anlamında da elimiz güçlenecek. Çünkü önceleri mandıracılar avans sistemi ile 3-4 ay önceden yetiştiricilere ucuz ücretten süt parası ödüyorlardı. Ama bundan sonra bu sistem kalkıyor yeni sisteme geçiyoruz. Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği toplamış olduğu bu sütü daha yüksek fiyatlara mandıracılara veya soğuk süt talebinde bulunan işletmelere satacaktır."

Sütün birlik üyelerinden toplanacağını belirten il müdürü Tanı, projenin ayrıca daha da hijyenik ve sağlıklı olacağını sözlerine ekledi.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com