Arena Beşiktaş'a hayal mi oluyor?

Arena Beşiktaş'a hayal mi oluyor?
Kartal'ın maçlarını Aslantepe'de oynayabilmesi için Aysal yönetiminin 'evet' demesi yetmiyor

Beşiktaş izin için başvurursa, konu G.Saray Genel Kurulu'nda oylanacak. Kabul edilme şansı ise sıfır...

Seyirci kapasitesi ve teknolojik özellikleri itibariyle Beşiktaş'ın ihtiyaçlarını artık karşılayamayan Fiyapı İnönü Stadı'nın yeniden yapılması gündeme geldiğinden beri kafaları kurcalayan en önemli soru şu:

'BEŞİKTAŞ Futbol Takımı inşaat süresince maçlarını nerede oynayacak?'

KASIMPAŞA UFAK GELİR
BAŞKAN Fikret Orman, Türk Telekom Stadı'nda oynamak istediklerini defalarca dile getirirken, bu tercihin sebeplerini şöyle izah ediyor:
'AVRUPA yakasında bulunduğu için ulaşımı Anadolu yakasındaki Şükrü Saracoğlu Stadı'na göre kolay. Atatürk Olimpiyat Stadı'nın da ulaşımı da zahmetli. Kasımpaşa Recep Tayyip Erdoğan Stadı ise bize küçük gelir.'

OLİMPİYAT'TA OYNASINLAR
BEŞİKTAŞ'IN bu talebinin ardından G.Saray camiasında, 'Stadımızı Beşiktaş'a verelim mi, vermeyelim mi?' tartışması başladı. Başkan Ünal Aysal ve teknik direktör Fatih Terim dahil bütün Sarı-Kırmızılılar bu konuda farklı görüşler ortaya attı. Aysal, 'Zamanı geldiğinde değerlendiririz' ifadesini kullanırken, camiada çoğunluğu temsil eden grup, 'Beşiktaş bize zamanında stadını vermedi. Biz maçlarımızı Olimpiyat'ta oynamak zorunda kaldık. Şimdi de onlar Olimpiyat Stadı'nda oynasınlar' görüşünü savunuyor.

BİZ DE bu tartışmaların ışığında, Türk Telekom Arena Stadı'nın özelliklerini çok iyi bilen bazı G.Saraylılar ile konuştuk; 'Beşiktaş'ın bu stadı kullanması mümkün mü?' diye sorduk. Çok önemli bilgiler edindik. Ve gördük ki, Arena Beşiktaş'a hayal.

GENEL KURUL ŞART
BELKİ biraz iddialı bir söz oldu ama gerçek bu. Gerek G.Saray camiasının yapısı ve gerekse stadın fiziki özellikleri Siyah-Beyazlı takımın bu muhteşem tesisi kullanmasına izin vermeyecek. Şimdi gelin, bu tezimizin sebeplerini detaylı biçimde anlatalım:
BEŞİKTAŞ'IN önündeki en büyük engel G.Saray Kulübü tüzüğü. Başkan Ünal Aysal ve yönetimi istese de o stadı Beşiktaş'ın kullanımına açamaz çünkü bunun için G.Saray Genel Kurulu kararı gerekiyor. Beşiktaş eğer öyle bir talepte bulunursa yönetim kurulu bu talebi Genel Kurul'a götürür ve orada üyelerin oyuna sunulur. Sarı-Kırmızılı kulüpte birçok yöneticinin dahi bilmediği bu gerçeği anlatan kaynağımız, şunu da özellikle vurguluyor:

GS ÜYELERİ İZİN VERMEZ
'G.SARAY Genel Kurulu üyeleri Beşiktaş'a böyle bir izni asla vermez.' ŞİMDİ gelelim Beşiktaş'ın önündeki diğer engellere... Türk Telekom Arena Stadı'nın fiziki özellikleri de bu devasa tesisi aynı anda iki takımın kullanmasına izin vermiyor. Bu dezavantajları 3 madde halinde sıralamak mümkün:

1 - ÇiMLER iKi TAKIMI KALDIRAMAZ
TÜRK Telekom Arena Stadı'nın tribünlerini saran çatı yüzünden saha zemini çok az güneş görüyor, bu da çimlerin ömrünü ve dayanıklılığını azaltıyor. G.Saray'ın eski başkanı Adnan Polat, çimlerin ömrünü uzatmak için, 800 bin euroya Hollanda'dan 'ultraviyole ışınlar yayan' özel makineler getirdi. Ancak bu da yeterli olmadı. Kasım 2011'de tamamen yenilenen çimler, geçen sezon sadece Türkiye Ligi'nde mücadele eden G.Saray'ın ortalama 15 günde bir oynadığı maçlara bile zor yetiştirildi.

2 - KARTAL LOCALARI KULLANAMAZ
G.SARAY Kulübü, TT Arena'daki 200 adet locanın her birini onbinlerce euroya sattı. Satarken de, 'Bu locaları sadece maçlarda değil, isterseniz 7 gün 24 saat kullanabilirsiniz' denildi. Sözleşmeler de bu şekilde yapıldı. Dolayısıyla Beşiktaş gerekli izni alsa bile locaları satamayacak. Doğal olarak Siyah-Beyazlıların böyle bir şeyi kabul etmesi mümkün değil.

3 - STAT ÇOK AĞIR HASAR GöREBiLiR
BEŞİKTAŞ taraftarının G.Saray Kulübü'ne ait olan stada kendi malları imiş gibi yaklaşması ve ona göre davranması mümkün görünmüyor. Stadın dört bir yanını saran Sarı-Kırmızı renkler ve G.Saray logoları Siyah-Beyazlı taraftarları kızdırabilir. Hele bir de Beşiktaş kötü sonuç alırsa, fanatiklerin öfkelerini stattan çıkarma ihtimali çok büyük. Bu kötü senaryo gerçekleşirse, Beşiktaş'ın kullanacağı 2 yılda stat 10 yıllık hasar görebilir. (NSK)

Akşam

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com