“Arıcılığın gelişmesine önem veriiyoruz"

“Arıcılığın gelişmesine önem veriiyoruz"
Uşak Bal Üreticileri Birliği ile Tarım İl Müdürlüğü, arıcılığı teşvik etmek ve bal üretimini arttırmak amacıyla açılan kurslara katılan 60 kişiye düzenlenen törenle sertifika verdi. Uşak'ta yıllık 50 ton süzme 20 ton petek balı üretildiğini belirten

Uşak Bal Üreticileri Birliği ile Tarım İl Müdürlüğü, arıcılığı teşvik etmek ve bal üretimini arttırmak amacıyla açılan kurslara katılan 60 kişiye düzenlenen törenle sertifika verdi. Uşak'ta yıllık 50 ton süzme 20 ton petek balı üretildiğini belirten Uşak Bal Üreticileri Birliği Başkanı Ahmet Çakmak, üretimi arttımayı hedeflediklerini belirtti.

Tarım İl Müdürlüğü toplantı salonunda düzenlenen sertifika töreninde arıcılara sertifikalarını İl Genel Meclisi Başkanı Ali İhsan Uzun ile Tarım İl Müdürü Atilla Arslan verdi. Uşak Bal Üreticileri Birliği Başkanı Ahmet Çakmak, Tarım İl Müdürlüğü ile 3 yıldır ortaklaşa arıcılık kursu düzenlediklerini ve bu kurslar sonunda 180 kişiye sertifika verdiklerini söyledi.
Uşak il genelinde 5 bin 500 küpeli kovan bulunduğunu en büyük sorunun arıcıların eski yönetemle üretim yapmaya çalışması olduğunu söyleyen Ahmet Çakmak törende yaptığı konuşmada şunları söyledi; “Birlik olarak ilimizdeki potansiyeli arttırmak, üyelerimizin yurt içi ve yurt dışı pazarlara açılmasına yardımcı istiyoruz. Arıcılığı geliştirmek için 3 yıldır Tarım İl Müdürlüğü ile arıcılık kursları düzenliyoruz. Bu kurslar sonunda 180 kişiye sertifika verdik. 2011 yılında da kurslarımız devam ediyor. Son iki ayda açılan kurslara 60 kişi katıldı ve bugün onlara sertifiklalarını veriyoruz. Geçimini arıcılık yaparak sağlamak isteyen vatandaşlarımızın babadan kalma yöntemlerle değil bilimin gerektiği yöntemlerle bu işi yapmasını arzu ediyoruz. Bunun için üyelerimize yönelik teknik eğitimlere ve arıcılık kurslarına büyük önem veriyoruz. Birliğimize üye olan arıcılara Tarım Bakanlığı kovan başına 7 TL destek veriyor”dedi.
Ege Bölgesi'nde en az bal üretiminin Uşak'ta yapıldığını ancak Uşak'ın arıcılık için ideal bir coğrafyaya sahip olduğunu belirten Tarım İl Müdürü Atilla Arslan ise konuşmasında arıcılığa yönelik desteklemeleri hatırlattı. Arıcılığın karlı bir iş olduğunu ancak Uşak'taki en büyük sorunun pazarlama ve markalaşma olduğunu da anlatan Atilla Arslan, “ Biz 2010 yılında çiftçilerimize yönelik eğitim çalışmalarına büyük önem verdik. Bin 777 çiftçi toplantısı 48 de tarla günü düzenledik. 60 bin broşür bastırarak çiftçimize dağıttık. Amacımız tarımsal üretimin tekniğe uygun medern şarlartlarda yapılmasıdır. Arıcılık ilimiz için son derece önemli bir uğraş. İlimizin yüz ölçümünün yüzde 43'ü ormanlardan oluşuyor. Buna meraları da kattığımızda yüzde 50'yi geçiyor. Böyle bir çoğrafyada bal üretiminin daha yüksel olması gerekiyor. En büyük sorumunuz ürettiğimiz balı cami önlerinde, sokak aralarında ambalajsız ve markasız olarak satmaya çalışmamız. Üretim ne kadar önemliyse pazarlama ve markalaşmada o kadar önemli. Biz üreticiklerimizin paketleme ve markalaşmaya da önem vermesini istiyoruz. Bakanlığımız arıcılara kovan başına 7 TL destekleme veriyor. Paketleme işi için de yüzde 50 hibe kredi sağlıyor. Bu krediden faydalanıp markalaşmaya önem verirsek üretim kapasitemiz ve elde ettiğimiz gelir artacaktır”dedi.
Türkiye Genelinde yakkaşık 4 milyon 500 bin küpeli kovan bulunduğunu ve 80 bin ton bal üretimi yapıldığını da hatırlatan Atilla Arslan, “ İlimizdeki bal üretiminden çiftçilerimiz 3 milyon TL gelir elde ediyor. Bu kazancımızın çok daha yüksel olması gerekiyor. Arıcılık ekonomik olarak yüksek getirisi olan bir meslek. 5 bin TL'lik bir yatırımla ilk yıl için ayda bir asgari ücret tutarı kazanç sağlıyor arıcılarımız. İkinci ve üçüncü yılda bu rakam katlanarak büyüyor. İlimizdeki arıcılığın ve bal üretiminin artması için elimizden gelen gayreti gösteriyoruz. İl Özel idaresi de arıcılığa önemli destekler veriyor. Üretimin artması için tekniğe uygun, modern şartlarda bu işi yapmak zorundayız. Ayrıca kovanlarımızdaki niterlikli ana arı sayısını arttırıp markalaşmaya da önem vermemiz lazım. Bunları yaptığımız zaman bal üretimimizi arttıracağımıza inanıyorum”dedi.
Konuşmaların ardından kursa katılan 60 kişiye sertifikaları verildi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com