Ariel Şaron defnedilirken Türkiye yok

Ariel Şaron defnedilirken Türkiye yok
Eski İsrail Başbakanı Ariel Şaron bugün düzenlenen devlet töreninin ardından toprağa verildi

İsrail eski Başbakanı Ariel Şaron, 8 yıldır komadaydı. Hayatını kaybeden Şaron’un cenazesi dün Tel Aviv yakınlarındaki Şeba Tıp Merkezi’nden ambulansla Tzrifin askeri üssüne götürülmüştü.

Ardından parlamentoya (Knesset) getirilen Şaron’un naaşı burada katafalka konuldu. Binlerce İsrailli, akşam saatlerine kadar Şaron’un naaşının önünden saygı geçişi yaptı.Bugün ise Şaron için Knessset’te askeri tören düzenlenecek. Ardından Şaron, 2000’de ölen eşi Lili’nin yanı başında inşa edilen Necef’teki çiftlik evindeki anıt mezara gömülecek.

Uluslararası katılımın yüksek olması beklenen cenaze törenine; ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Almanya Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier, Çek Cumhuriyeti Başbakanı Jiri Rusnok, İspanya İçişleri Bakanı Jorge Fernandez Diaz ve eski Britanya Başbakanı Tony Blair’in törene katılacağı belirtildi.AKP Hükümeti’yle İsrail arasında ticaret anlaşmaları hız kazanmışken, Türkiye’den bir temsilcinin cenaze törenine gönderilmemesi ve Dışişleri Bakanlığı’nca yapılan açıklama ile ‘taziye mesajı yayınlanmasının düşünülmediğini’ söylemesi kafaları karıştırdı.

Ariel Şaron’un ölümü, Batı Şeria ve Gazze’de ‘bayram havası estirdi.’ Filistinliler tatlı dağıtarak ve dans ederek kutlama yaptı.Şaron’un binlerce Filistinli’nin öldüğü katliamların sorumlusu olarak görüldüğünü anlatan bir Filistinli, “Şaron’un hayatı insanlığa karşı işlenmiş suçlarla dolu. Sonunda ondan kurtulduk” derken, bir diğeri “Ölümünden ancak mutluluk duyarız. O evlerimizi başımıza yıktı, insanlarımızı yurtsuz bıraktı” diye konuştu. (LAE)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com