Arınç: "Askeri müdahale bizim için seçenek değil"

Arınç: "Askeri müdahale bizim için seçenek değil"
Arınç, Rusya ve Çin'in veto ettiği Suriye tasarısını değerlendirdi.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nde oylanan Suriye konusundaki kararın Rusya ve Çin tarafından veto edilmesini 'ayıp' olarak nitelendiren Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü, Türkiye için Suriye'ye askeri müdahalenin bir seçenek olmadığını söyledi.

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç, özel bir televizyon kanalında Rusya ve Çin'in veto ettiği Suriye tasarısını değerlendirdi. Suriye'de bir yıldan beri büyük bir vahşet yaşandığını, masum insanlara silah doğrultulduğunu ifade eden Arınç, "1 yıla yakın zamandır Suriye'yi anlayacağı dille konuşuyoruz. Seçime gidin diyoruz. Vatandaşla karşı karşıya gelmeyin diyoruz. Onlar bize kızıyor. Aynı coğrafyada yaşıyoruz. En azında insan hakları ihlaline karşı sessiz mi kalalım? 800 kilometre sınırımız var. Her açıdan bizim güvenliğimiz. Bu şantaj değil, baskı değil. 'Yanlış yapıyorsun' diyoruz. Tüm dünya buna duyarsız değil" ifadelerini kullandı.

ARINÇ'TAN RUSYA VE ÇİN YORUMU

BM Güvenlik Konseyi'nin Suriye Konusundaki kararına Rusya ve Çin'in veto ettiğini belirten Arınç, "Bu ayrı bir ayıp. Rusya ve Çin Suriye'de yaşanan bu olaylara karşı kılı ve kıpırdamıyor. İran'dan söz çıkmıyor. Bu nasıl Müslümanlık? Irak'taki Maliki sen bir söz söylemeyecek misin? Aralarında başka bir türlü dayanışma var. Türkiye her zaman mazlumdan yana olduğunu gösterdi. Sadece sesini yükselten Türkiye var. CHP ve MHP buna karşı çıkıyor. Ses çıkmıyor. Ses çıkmaması ya bu işin onaylandığı anlamına geliyor. Ya da duyarsızlıktır. Hayvan hakları için ortalığı birbirine katanlar, elbette onların da hakkını koruyalım. Biz 337 kişiden bahsediyoruz. Duyarsız kalmayacağız" açıklamalarında bulundu.

"ASKERİ MÜDAHALE BİZİM İÇİN SEÇENEK DEĞİL"

Bir gazetecinin "Suriye'ye askeri bir müdahale olabilir mi?" sorusuna Arınç, "Askeri müdahale bizim için bir seçenek değil. 2004'de meclis başkanı olarak Suriye'ye gittim. TBMM Başkanı geldi dediler. Bizim için kasideler okudular. Bir saat sonra sokağa çıktık. Sokakta binlerce insan vardı. Bizi bekliyordu. Müslüman ülke, Irak'a müdahale edilmesine karşı çıkmıştık. Irak için teskereye geçit vermedik diye beni milli kahraman ilan ettiler. Ama Türkiye halk olarak yakınlık kurduğu, Suriye'de nisan kanı dökülüyor. Esad'ın babası Hama'yı vurdu. 20 bin kişi öldü. Ama Irak halkı istemediği için biz müdahalede bulunmadık. Milletler arası alınan kararların uygulanması lazım. Birileri dış müdahale bekliyorlar. Esad'ta Suriye'de halkını bununla aldatıyor. Bir müdahalenin dışında insan amaçlarla ve siyasi amaçlarla da sonuna kadar bunu yapacağız" cevabını verdi. (uge)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com