Arınç Fatih Altaylı'yı fena fırçaladı! /VİDEO

Arınç Fatih Altaylı'yı fena fırçaladı! /VİDEO
Bülent Arınç, "bıçaklanmış kadın" fotoğrafı için Altaylı'yı şiddeti körüklemekle suçlayalı iki gün oldu. Şimdi gözler Altaylı cephesinde...

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, 32. Gün'de gazeteci Mehmet Ali Birand'ın konuğu oldu. Birand'ın sorularını yanıtlayan Bülent Arınç, terör ve cinayet haberlerinin medyadaki sunumunu eleştirdi. Arınç son dönemlerde kadına yönelik şiddet haberlerini eleştiriken, Fatih Altaylı'yı da es geçmedi. İsim vermeden Altaylı'ya fırça attan Başbakan Yardımcısı Arınç, medyanın terör örgütünün eylemleriyle ilgili haberlerde daha hasas davranması gerektiğini bellirtti.

Mehmet Ali Birand'ın terör haberlerin sunumundan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın rahatsızlık duyduğunu ifade ederek, bu tarz haberlerin yayını üzerinde bir tür sansür oluşturma isteğimi  var sorusuna Arınç şu karşılığı verdi:

"Üç yıl önce İçişleri Bakanı ve benim görevlendirdiğim RTÜK Başkanı, sizin de içinde bulunduğunuz bir gazeteci komisyonu tarafından bu konuyu incelenmeye alındı. Komisyonda bu haberlerin nasıl verilmesi gerektiğine dair temel başlıklar belirlendi, nerdeyse 'Birand Kriterleri' diyebileceğimiz bir metin ortaya çıkartıldı.

O KADININ YERİNDE HER KADIN OLABİLİRDİ

"Terör haberleri, cinayet haberleri insanları korkuya düşürmemeli, insanları paniğe sevk etmemeli. Bırakalım terörü, geçtiğimiz günlerde bir gazetede, hem de manşet üzerinde çıplak ve ölmüş bir kadının sırtına saplanmış bir fotoğrafla haberi yayınlandı. Genel Yayın Yönetmeni bu çok doğrudur falan demeye devam ediyor. Bu korkunç bir şey o kadının yerine, her kadın kendini koyabilir. O kadının o korkunç fotoğrafını gören herkes gözlerini mutlaka kapatmıştır ve herkes mutlaka üzülmüştür. Ben öyle inanıyorum."

BU YAPILANIN MEDYA ETİĞİYLE NE İLGİSİ VAR!

"Bu gerçek olsa bile bunu tehşir etmenin, insanların gözlerinin içine sokmanın, çıplak bir kadının vücudunun, yarısına kadar saplanmış bir fotoğrafı göstermenin haberle ne ilgisi var. İnsanlıkla ne ilgisi var. İnsanda, ha bundan sonra böyle bir olay meydana gelmeyecektir, dedirtmekle ne kadar doğru orantısı var. Medya etiği dediğimiz şey bir kadın bedenine saplanmış fotoğrafı göstermek değildir. Ben bir insan olarak, annelerimizi, kızlarımızı, sevgililerimizi, eşlerimizi, bir kadın olarak düşündüğümüzde, bu yapılanın, yani çıplak bir sırta saplanan bıçağın, bu kadar çıplak göze vurmanın ne vicdanla, ne medyayla, ne de basınla bir ilgisi olmadaığını düşünüyorum."

KUMRULAR ÖRNEĞİ: MEDYA HABER YAPAYIM DERKEN ÖRGÜTÜN PROPAGANDASINI YAPIYOR

"Şimdi bunun yayında patlamış bir bomba, kolu baçağı kopmuş cesetler, haykıran insanlar, şaşkınlıkla oraya buraya koşuşturan insanlar, bir yerde buram buram dumnaları çıkarak yanan bir araç. İşte en son Kumrular'da olan manzarayı söylüyorum. Elebette bu bir haberdir, ama insanlar bunu izlediğinde ne düşünecekler bunu yapan örgüt ne kadar güçlüymüş, ne kadar acımasızmış, Kumrular'da bunu yapan her sokakta aynısını yapar. Bunlar sadece Kandil de değilmiş Ankara'nın göbeğindeymiş."

HEDEF BAŞBAKANLIK

"Patlama olan yer benim Vakıflar Genel Müdürlüğü'ndeki odama 50 metre, Başkanbakanlık'taki odama 200 metre uzaklıklta, demek ki hedef Başbakanlıkmış. Bu örgütün istediği propaganda imkanını onlara altın kase içinde sunmak değilmidir."

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Fox TV’ye çirkin saldırı14 Ocak 2015 Çarşamba 12:55
 • Yandaş medya açık açık hedef gösterdi14 Ocak 2015 Çarşamba 12:45
 • Havuz yazarı konferanstan kovuldu13 Ocak 2015 Salı 13:24
 • Economist: Türk medyası için zor zamanlar09 Ocak 2015 Cuma 11:04
 • “AKP basını bitirdi“09 Ocak 2015 Cuma 10:26
 • "Bu ayıp, bu kan asla temizlenemeyecek"08 Ocak 2015 Perşembe 16:50
 • Atilla Taş'tan olay yaratan 'Yüce Divan' tweeti!06 Ocak 2015 Salı 11:11
 • Hülya Avşar'dan Sözcü'ye dava!25 Aralık 2014 Perşembe 10:49
 • Milliyet'te deprem, hangi isimlerin görevine son verildi?17 Aralık 2014 Çarşamba 11:27
 • Abdülkadir Selvi'nin kafası karıştı15 Aralık 2014 Pazartesi 10:54
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com