Arınç güldürdü: "2-3 senedir gerçek laikliğin tadını almaya başladık"

Arınç güldürdü: "2-3 senedir gerçek laikliğin tadını almaya başladık"
AKP'liler laiklik konusundaki rahatsızlıklarını açıkça dile getirmeyi sürdürüyor. Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, "Bir Batı kurumu olan laikliğin Türkiye'de 1937'den sonra uygulanış biçiminden halkımız büyük rahatsızlık duyuyor" dedi. Arınç, laikliğin t
Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, laiklik konusundaki şikayetlerini Paris ziyareti çerçevesinde katıldığı "İnsan Hakları ve Türkiye'de Değişim Süreci" konulu konferansta dile getirdi.
 
Konferansta 1937'den beri uygulanan laiklikten duyduğu rahatsızlığı "halkımız rahatsızdı" sözleriyle anlatan Arınç, ülkede gerici uygulamaların doruğa çıktığı iktidarları döneminde ise "gerçek laikliğin tadını aldıklarını" ileri sürdü.
 
Konferansın ardından katılımcıların sorularını cevaplayan Arınç, laiklikle ilgili bir soru üzerine, Türkiye Cumhuriyeti anayasalarında 1937'den beri laiklik ilkesinin bulunduğunu söyleyerek şunları kaydetti:
 
61 ve 82 anayasalarında da bu yer alıyor. Nasıl yer alıyor? Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin nitelikleri yazan bir maddemiz var. Türkiye Cumhuriyeti Devleti laik olacak, hukuk devleti olacak, sosyal devlet olacak, demokratik devlet olacak. Biz burada laiklik ilkesinin yazılıyor olmasından hiçbir şekilde endişe duymuyoruz. Bunu tamamen benimsiyoruz. Bütün mesele laikliğin hem anlamında, hem uygulamasında. Bir batı kurumu olan laikliğin Türkiye'de 1937'den sonra şu geçtiğimiz yıllara kadar uygulanış biçiminden halkımız büyük rahatsızlık duyuyor. Bu baskıcı bir devlet anlayışıydı.
 
İnsanların inançlarına, kılık kıyafetlerine, ibadetlerine hatta izlediği televizyon programlarına, okuduğu gazetelere kadar işi götüren laikçi bir anlayıştı. Fransa laiklik konusunda bize en çok benzeyen bir ülkedir. Ama biz sizin bile gerinizde kaldık. Yani o kadar yorulduk ve üzüldük ki zaman içinde, 'Ah keşke Fransa gibi olsak' diye iç çektiğimiz günler oldu.
 
"2-3 senedir gerçek laikliğin tadını almaya başladık"
 
Arınç, ''Sizin anladığınız manada laiklik Türkiye'de yoktu. Şimdi 2 - 3 seneden beri iktidara geldiğimizden sonra kademe kademe uygulanan özgürlük anlayışıyla gerçek laikliğin tadını almaya başladık. Laikliğe yüklediğiniz anlam, din ve vicdan özgürlüğüyse bütün inançlara saygılı olmaksa, farklı inanç gruplarının da özgürce kendisini ifade etmesiyse, hatta ben inançsızım demekse bunların hepsine saygı göstermektir'' şeklinde konuştu. (IUK)
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com