'Arınç KCK'nın sanığı olabilir'

'Arınç KCK'nın sanığı olabilir'
Tanrıkul, Van'daki KCK davası sonrası konuştu.

Van'daki duruşmayı izleyen CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, duruşma sonrası gazetecilere açıklamalarda bulundu.

Tanrıkulu, KCK duruşmalarının, 12 Eylül dönemini hatırlattığını söyledi. Yargının, Türkiye'nin her yerinde AKP'nin siyasal operasyon aracına dönüştüğünü belirten Tanrıkulu, "Bu davanın öncesini hatırlayalım. Bu dava öncesi Başbakan, Başbakan Yardımcısı ve İçişleri Bakanı talimatlar yağdırmış. Van Belediyesi'ne ilişkin olarak, 2014'deki seçimlere atıfta bulunarak, 'Biz belediyeyi alacağız' iddiasında bulundular. Bu iddiadan, bu talimattan sonra yargı harekete geçti ve belediye başkanları ve siyasiler Van'da tutuklandı. Nerede bir muhalefet odağı varsa, orada AKP'nin yargı operasyonu vardır. Faili meçhul cinayetler yok, veya çok aza indi. Ama faili belli olmayan yargı operasyonları var. Türkiye'nin her yerinde. Buna her ortamda karşı çıkacağız" dedi.

Tanrıkulu, "Şunu da hatırlatayım. Sayın Bülent Arınç'ın adı sık sık yargılamada geçti. Buradan ona haber göndereyim. Çok yakında kendisi de bu yargı zihniyetiyle bir KCK veya başka bir davanın sanığı olabilir" diye konuştu.

Mahkemeyi takip edenler arasında bulunan Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) Iğdır Milletvekili Pervin Buldan da verilen arada adliye önünde basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Buldan, aslında başından beri KCK kapsamında tutuklanan ve yargılanan arkadaşlarının duruşmalarında bir tiyatronun sergilendiğini ifade ettiğini söyledi. Bugün de aynı tiyatronun Van'da oynanmaya devam ettiğini savunan Buldan, "Başından beri şunu ifade ediyoruz: Bu tutuklamalar siyasi tutuklamalardır, kesinlikle hukuki bir tutuklama değildir. Arkadaşlarımız siyasi bir davadan yargılanıyor. Biz Sayın Bekir Kaya şahsında tutuklanan belediye başkanlarımızın ve seçilmişlerimizin bir an önce serbest bırakılmasını ve tahliye edilmesini talep ediyoruz. Bu arkadaşlarımızın işlemiş herhangi bir suç yok. Tamamıyla bir talimat doğrultusunda tutuklanmış durumdalar. Bir konsept içerisinde KCK adı altında tutuklamalar yapılmıştır. Van Belediye Başkanımız ve seçilmişlerimiz bu kapsamda tutuklanmışlardır. Dolayısıyla bu siyasi kararın bir an önce terk edilmesi ve bu karardan vazgeçilmesi gerektiğini ifade etmek istiyoruz. Arkadaşlarımızın bir an önce serbest bırakılması gerekir" diye konuştu.

Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydekir ise "Adalet duygusu büyük bir oranda rencide edilmiş durumdadır. Umuyor ve diliyorum ki bu mağduriyet biran önce düzeltilir" dedi.(MUK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com