Arınç'a suikast iddiası ne oldu?

Arınç'a suikast iddiası ne oldu?
HSYK üyesi Ali Suat Ertosun, Arınç'a suikast iddiası ne oldu? diye sordu ve ekledi "Suikast gerekçesiyle ordunun kozmik odasında yapılan aramalar kanunsuzdu".

Kozmik odada arama soruşturma aşamasında değil, kovuşturma aşamasında yapılmalıydı. 2 yıl geçmesine rağmen o odadan ne çıktı? Arınç'a suikast ne oldu? Soruşturmanın bitmesi için ne bekleniyor? Bunları kimse bilmiyor" diyen Ertosun son yargı paketini de "Aynı Hükümet kanun çıkarıyor, yine aynı Hükümet bozup yeniden yapıyor. Yenilik diye tanıtılan hükümler zaten yasalarda vardı" diyerek eleştirdi.

Kozmit oda ne oldu?

Ertosun, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'ın suikast iddiası üzerine, 25 Aralık 2009 tarihinden itibaren Seferberlik Tetkik Kurulu'nun kozmit odalarında yapılan aramaların kanunsuz olduğunu belirtti. "Çünkü arama, kovuşturma aşamasında yapılmalıydı. Aradan 2 yıl geçmesine rağmen o odadan ne çıktı, Arınç'a suikast olayı ne oldu" diyen Ertosun, "soruşturmanın bitmesi için ne bekleniyor? dedi.

Yeni yargı paketi

Ertosun'a göre yeni yargı paketiyle varolan bir çok uygulama "yeni bir şey getiriliyormuş gibi kamuoyuna sunuluyor". Enver Paşa'ya atfedilen "yap kanun, boz kanun" sözlerinde olduğu gibi aynı hükümet döneminde kanun çıkarılıyor, aynı hükümet döneminde bozuluyor.

"Doktorun bıçak parası almasının rüşvet suçu olduğu belirtiliyor, zaten öyleydi" diyen HSYK üyesi, "tutuklama, tahliye ve tutukluluğun devamı gibi kararlarda CMK'da mevcut" dedi.

10 yıl önce önermiştik

Sözcü gazetesinin köşe yazarlarından Saygı Öztürk'e değerlendirmelerde bulunan Ertosun, Öcalan'ın görüşmelerinin kısıtlanması hakkında da bunları söyledi: "Terörist Öcalan'ın suç örgütünün faaliyetlerini yönlendirme konusunda somut olguların belirlenmesi halinde hakim kararıyla hükümlünün avukat ve diğer kişilerle görüşmesinin 6 ay süreyle kısıtlanmasını önermiştik. Kabul edilmedi. 10 yıl sonra önerdiğimiz noktaya yaklaşılması bence önemli. O zaman gereği yapılsaydı bunlar yaşanmazdı".

Dink davası

HSYK üyesi Ertosun, Dink davası ile ilgili olarak da "Savcının ve hakimin tartışması yargıyı yıpratıyor" değerlendirmesinde bulundu. (NSE)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com