Arınç'ın Bu Sözleri Kime!

Arınç'ın Bu Sözleri Kime!
Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Dumlupınar Üniversitesi'ndeki kavgada yaşamını yitiren üniversite öğrencisiyle ilgili çarpıcı bir açıklamada bulundu. Arınç'ın Rakel Dink'e gönderme yapması ise dikkat çekti....

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Kütahya Dumlupınar Üniversitesi'ndeki kavgada yaşamını yitiren bir üniversite öğrencisiyle ilgili açıklamasında Hrant Dink'in eşi Rakel Dink'in sözlerini anımsattı. "Onları bu hale getirenler, ellerine silah verenler var. Rakel Dink'in söylediği gibi 'bir çocuktan bir cani meydana getirenler'e elbette fırsat verilmeyecek" diyen Arınç'ın kimleri kast ettiği ise merak konusu.

Kütahya'da bir kız öğrenci yurdunun açılışına katılan Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'ın gündeminde kendi yurt günleri, Türkiye'nin genç nüfusu, eğitime bütçeden ayrılan pay ve Kütahya'da üniversitede işleyen cinayet vardı.

Bir üniversite öğrencisinin kavgada öldürülmesinden büyük üzüntü duyduklarını dile getiren Arınç, şöyle konuştu:

''Çocuklar tahrik ediliyor, ellerine silah veya bıçak veriliyor. Elbette her türlü tedbiri alacağız. Olayın sanıkları yakalandı, adalete teslim edildi ve mutlaka cezalarını bulacaklar. Ancak onları bu hale getirenler, ellerine bu silahı verenler, Rakel Dink'in söylediği gibi 'bir çocuktan bir cani meydana getirenler' elbette ülkemizde her zaman lanetle anılacak ve onlara fırsat verilmeyecek."

KENDİ ÖĞRENCİLİĞİNE GİTTİ

Bülent Arınç, konuşmasında kendi yurt günlerini anlattı:

''1970 yılının öncesinden, güzel arkadaşlıklar, güzel dostluklarla hepimizin çok mutlu olduğu bir yurt hayatından bahsediyorum. 1968'deki olaylar, yurtlardaki huzuru bitirmiştir. Boykotlar, tartışmalar, çarpışmalar, 68 kuşağı diye bilinen bu tarihteki maalesef sokağa taşan hadiseler, üniversitelerin maalesef artık eğitim yapamaz hale gelmesi, bizim yurtlardan ayrılmamızı gerektirmişti. Her aşırı düşüncenin, kurtarılmış bölge adıyla kendine sahip kıldığı yurtlar haline gelmişti. Mezuniyetimize yakın iki yılımız perişanlık içerisinde geçerken iki yılı da huzur içerisinde geçirdik. Sonraki yıllarda da yurtlar, tartışmalı alanlar oldu. Şimdiki gençler yurtlarda daha rahat. Artık sıcak yemeklerden, kahvaltılardan, her gün banyo yapma imkanından bahsedebiliyoruz. Bizim zamanımızda bunların hiçbiri yoktu."

SİLAHLA YURT SAVUNMASI OLMAZ

Konuşmasında Türkiye'nin genç nüfusunu değerlendiren Arınç, şöyle devam etti:

''16 milyon ilkokuldan liseye kadar öğrencimiz var, birkaç milyon da üniversite çağında öğrencimiz var. Nüfusumuz 72 milyon, bunun yarısı 30 yaşın altında. 30 yaşın altında olan 18 milyon öğrencimiz anaokulundan üniversiteye kadar eğitim çağında bulunuyor. Müthiş bir nüfus ve müthiş bir servet. Bu serveti enerjiye dönüştürmek ve ülkemizin geleceğini nitelikli eğitim almış olan çocuklarımıza vermek mecburiyetindeyiz. Avrupa'daki 8-10 ülkenin nüfuslarını toplasanız, bizim eğitim çağındaki öğrencilerimizin sayısına ulaşamaz. Litvanya'nın, Letonya'nın, Estonya'nın 1,5 milyonluk, Avusturya'nın birkaç milyonluk nüfuslarını hesaba kattığınızda Türkiye genç ve dinamik bir nüfusa sahip."

Son 8 yıldır bütçeden en fazla payın Milli Eğitim Bakanlığı'na ayrıldığını dile getiren Arınç, Türkiye'de yıllarca bütçede en büyük payın Milli Savunma Bakanlığı'na ayrıldığını hatırlattı. Arınç, ''Yurt savunması önemli ama yurt savunması silahla, askerle ve elbette güçle nasıl olabilecekse işin manevi yönünü de bağlamamız gerekiyor'' dedi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com