Arınç'ın garip sözleri TBMM'de

Arınç'ın garip sözleri TBMM'de
"Kızına yol gösteren köşe yazarı kim?"
Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'ın, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın "kızlı erkekli öğrenciler aynı evde kalıyorlar" sözüyle ilgili 2 günde farklı ve çelişkili açıklamalar yapması üzerine konu CHP tarafından TBMM'ye taşındı.
CHP Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran, Arınç'a, "Kızına yol gösteren köşe yazarı kim? Yazarları ve çocuklarını takip mi ettiriyorsunuz? İki gün önceki sözlerinizle niçin çeliştiniz?" diye sordu.
 
CHP İstanbul Milletvekili Umut Oran, Bülent Arınç'ın yanıtlaması istemiyle TBMM'ye soru önergesi sundu. TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda bugün Arınç'ın, 18 yaşını geçmiş reşit bireylerin bir ev kiralayarak birlikte kalmalarına yönelik bir yasal engel olmadığını belirttiğini aktaran Umut Oran, bu sözlerin Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın sözleriyle çeliştiğini de vurguladı.
 
Kira sözleşmesini nasıl engelleyeceksiniz?
Oran'ın Arınç'a yönelttiği sorular şöyle:
- 18 yaşını geçmiş, reşit ve yasal haklara sahip bireylerin özgür iradeleri ile kira sözleşmeleri yapmaları veya gayrimenkul edinmeleri nasıl engellenecektir? 
 
Bakanlar Kurulu mu bildirecek?
 
- 18 yaşının üstündeki bireylerin birbirleriyle nerede, hangi şekilde, nasıl bir araya geleceğini de Bakanlar Kurulu mu vatandaşlara bildirecektir? Hak sahibi vatandaşlar Valilik müsaadesiyle mi aşık olacaktır veya sohbet edecektir? Hangi vatandaşın kiminle arkadaş olacağını denetlemek Valilik görevleri arasında bulunmakta mıdır? 
- Anayasada ifadesini bulan özel hayatın gizliliğine yönelik hüküm ortadayken, kişilerin müstakil evlerinde nasıl bir özel hayat yaşadıklarının denetiminin anayasa ve yasalara aykırı olması karşısında ilgili anayasa maddesinin değişmesi yönünde bir teklif Bakanlar Kurulu gündeminde bulunmakta mıdır?
 
Kızına yol gösteren köşe yazarı
 
- "Bu toplumda kızının ilk tecrübelerinde bile yol gösteren köşe yazarları olduğunu biliyorum. Bunların kim olduğunu herkes de bilir" ifadesinde bulunduğunuz görülmektedir. Bu kişiler kimlerdir, bu kişilerin bahsi geçen eylemi yaptıkları size hangi yolla malum olmuştur? Bu konu hakkında emniyetten veya istihbarat teşkilatlarından tarafınıza özel bir bilgi mi gelmiştir? 
 
Köşe yazarlarını takip eden kurum mu var?
 
- Hangi gazeteci veya köşe yazarının çocuğunu nasıl yetiştirdiğini takip eden bir devlet kurumu bulunmakta mıdır? Bu konu da Başbakan Yardımcılığınıza ait görevler arasında mıdır? Göreve geldiğiniz günden bu güne kadar bu konuda hangi çalışmaları hangi yasal dayanak ile yaptınız?
 
Sözlerinizdeki çelişki neden?
 
- 4 Kasım 2013 tarihinde Bakanlar Kurulu toplantısı sonrasında yaptığınız "Özel evlerde kalanlar denetlenecek veya baskınlar yapılacak' şeklindeki yazılanlar gerçeği yansıtmamaktadır" açıklamanızın bugünkü sözlerinizle çelişmesinin gerekçesi nedir?
 
Başbakan size bilgi verdi mi?
 
- 18 yaşını geçmiş, üniversite öğrencisi, reşit bireylerin kira sözleşmesi yapma veya gayrimenkul satın alma hakkı bulunmaktadır. Bu kişilerin birlikte yaşamasına yönelik bir engel de bulunmamaktadır. Başbakan bu açıdan bir düzenleme yapılacağını belirtmiştir. Böyle bir düzenleme Bakanlar Kurulu'nda konuşulmuş mudur? Bu yönde herhangi bir Bakan tarafından bir yasa taslağı hazırlanarak sunulmuş mudur? 
- Başbakan ilgili açıklamayı yapmadan önce Başbakan Yardımcılarını ve ilgili Bakanları bilgilendirmiş midir, görüş alışverişinde bulunmuş mudur, ilgili bildirim hangi tarihli yazıyla yapılmıştır?
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com