"Arınç’ın sözleri eskiden Hükümet düşürürdü"

"Arınç’ın sözleri eskiden Hükümet düşürürdü"
Arınç'ın Zana'yı cesaretlendiren sözlerine dört bir yandan tepki yağıyor...

DYP Genel Başkanı Çetin Özaçıkgöz Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’ın Meclis kürsüsünden yaptığı konuşmada sadece Devlet Bakanı olarak değil Hükümet Sözcüsü olarak da konuştuğunu öne sürerek, “Hükümet adına Leyla Zana’yı ümitlendiren, cesaretlendiren hatta devlete kafa tutturan isteklerde bulunmasına sebebiyet vermiştir” dedi.

Özaçıkgöz yazılı açıklamasında, Hükümetin iyi niyetli olarak bir süreç başlatmış olabileceğini, ancak muhatabın kesinlikle iyi niyetli olmadığını ileri sürerek, Leyla Zana’nın şimdi "özerklik yetmez" diyerek bağımsızlık istediğini belirtti. Özaçıkgöz, “Bir kere, Sayın Arınç babasından kalan ve kendi kazandığı her şeyi bile dilediği gibi istediklerine veremez. Burada bile mahfuz hisse sahibi mirasçıları izin vermez. O halde bin bir güçlükle kan dökülerek elde edilmiş bulunan Türkiye'nin değerlerinden hiçbir şey veremez. Verse verse Türkiye düşmanlarına cesaret verebilir” dedi.
 
Türkiye'nin tamamının ay yıldızlı bayrak altında yaşamaktan gurur duyan herkesin olduğunu, herkesin “1/74 milyon” mülkiyet hakkına sahip bulunduğunu belirten Özaçıkgöz, "Arınç’ın sözleri eskiden hükümet düşürürdü. Sayın Başbakan’ın bir sözü vardı ‘nereden nereye’ diye. Hakikaten nereden nereye geldi Türkiye. AKP'den önce kimse vatanın bütünlüğü hakkında laflar söyleyemiyordu. AKP nerden nereye getirdi Türkiye'yi… Pervasızca ‘bağımsızlık istenebilen’ bir yere getirdiniz Türkiye'yi. AKP'den önce bu açıklamayı yapan bakan, Hükümet düşürürdü” dedi.
 
Türkiye’nin sistematik olarak bölücüler ile masaya oturtulmak istendiğini savunan Özaçıkgöz, “Özerklik verseniz yetmez, doğuyu isterler, doğuyu verseniz yetmez, Anadolu'yu isterler, Anadolu'yu verseniz yetmez, tüm Türkiye'yi isterler. Bunun neresi anlaşılamıyor?” iddiasında bulundu. 
 
CHP'li Muharrem İnce de tepkili...
 
“Kürtler özerkliğin yetersiz olduğunu düşünüyor” diyerek referandum yapılmasını isteyen Bağımsız Diyarbakır Milletvekili Leyla Zana’ya CHP Grup Başkanvekili Muharrem İnce “Türkiye Cumhuriyeti savaş meydanlarında kuruldu. Bedelini ödersin, gelir alırsın” dedi. 
 
“Zana’yı kutlamak lazım” diyen İnce, Zana’nın açık yüreklilikle görüşlerini dile getirdiğini söyledi. İnce, şöyle devam etti:
 
“Beraber yaşayacaksak, tek devlette yaşayacaksak, sorunlarımızı oturur masaya, çözeriz. ‘Yan yana yaşarız, federasyon’ diyenler, bugün bu görüşlerinden vazgeçiyor, bağımsız devlet talebinde bulunuyor. O zaman Zana’ya sorum şu olur: Beraber yaşayalım diyorsan oturur konuşuruz, Kürtlerin ne sorunu varsa çözeriz. Ayrı devlet kuracağız diyorsan, Türkiye Cumhuriyeti masa başında kurulmadı, savaşlarda kuruldu. Bedelini ödersin, gelir alırsın.”
 
MHP'li Oktay Vural: "Ne farkınız var"
 
MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural da “Bülent Arınç ile Zana’nın ifadeleri ve sözleri arasında ne fark var?” diyerek tepki gösterdi.
 
Vural, Zana’nın sözlerini değerlendirirken, iPad’inden Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın “Ben Başbakan olarak Kürt sorununu savunurum”; Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’ın “Dil, kimlik hakkı ne varsa vereceğiz” sözlerini dinletti. Arınç’ı alkışlayanlardan birinin Zana olduğuna vurgu yapan Vural, “Bülent Arınç mektubu yazdı. O da adresi gösterdi. Arınç ile Zana’nın ifadelerinin ve sözlerini arasında ne fark var?” dedi. Vural, şunları söyledi:
 
“Bunlar aynı sudan içmişler. Aynı yolun yolcusu. Leyla Zana ile Bülent Arınç’ın ifadeleri aynı adrese teslim bir mektuptur. Bir siyasi senaryonun taşeronları bunlar. Dolayısıyla Zana-Arınç, suflör-dublör. Al birini vur ötekine. Aynı zihniyetin yolcuları bunlar. Aynı sudan içmişler.”  (NSE)
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • YGS'de ek süre bugün son15 Ocak 2012 Pazar 10:57
 • 1 milyon 800 bin kişiye uyarı15 Ocak 2012 Pazar 10:48
 • Karayoluna ilginç kavşak15 Ocak 2012 Pazar 10:43
 • İsrail'in ABD'yi deli eden planı15 Ocak 2012 Pazar 10:40
 • Suriye'de genel af15 Ocak 2012 Pazar 10:37
 • Cinnet geçirip ailesini katletti15 Ocak 2012 Pazar 10:13
 • Önce kaptan terketti15 Ocak 2012 Pazar 10:07
 • Tartışılan oyun sahnede15 Ocak 2012 Pazar 09:57
 • Başkent'te kar devam edecek15 Ocak 2012 Pazar 09:48
 • Domuz gribi geri döndü15 Ocak 2012 Pazar 09:37
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com