Arınç'tan 'Dinleme' Açıklaması

Arınç'tan 'Dinleme' Açıklaması
Bugün ortaya çıkan dinleme iddiası ile tekrardan gündeme ilişkin hükümet cenahından Bülent Arınç'tan cevap geldi.

Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç, bugün iki gazetede çıkan ve 7 bin kişinin dinlendiği yönündeki haberlerle ilgili açıklama yaptı. Bakanlar Kurulu toplantısı sonrası konuşan Arınç şunları söyledi:

Bakanlar Kurulu’nda konu üzerinde görüşme yapıldı. Adalet Bakanımızın bilgilerini dinledik. Üzücü bir olay. Türkiye kamuoyu fevkalade duyarlı. Takip edebildiğimiz kadarıyla hem ismi geçen kişilerden hem de uzmanlardan TV’ler görüş aldılar.Konu soruşturma kapsamı içindedir. Maalesef üzücü bir gelişme şu bakımdan 17 aralık sonrası bazı hakim ve savcıların görev yerleri değişti. Bunların isimleri de HSYK tarafından açıklandı. Görev yerlerinin değiştirilmesi HSYK’nın takdirindedir.

İki savcının ismi geçiyor Adem Özcan ve Adnan çimen. İkisi de TMK ile yetkili savcılar. 4 sayfalık hayali ihbarla Selam ve Tevhid örgütüne yönelik bir soruşturma başlatarak dinlemeler yapmışlar.

Dosya ellerinden alındıktan sonra yerlerine gelen savcılar ortaya çıkarmış. Dosyada terör eylemi ya da planı görülmemesine rağmen, 2011’den bu yana çok sayıda kişi takip edilmiş. Başsavcının da haberi olmayan bu soruşturma her yönüyle ilgi çekicidir.

İnceleme konusu yapılan 107 klasör var. 3 yıldır devam eden bu konunun sadece ilgili savcıların takibinde olduğu, bunların içinde bilimadamları, siyasetçiler olduğu anlaşılıyor. Klasörlerin 125’e ulaşabileceği anlaşılıyor.

Adalet bakanımızın yapacağı geniş bir açıklamayla detayları açıklayabileceğiz. Bunlar tamamen kanunsuz dinleme talep ve karalarıdır. Şu anda 2280 kişinin 3 yıldır dinlendiği anlaşılıyor. Bana bağlı çalışan bir AA dinlenmiş. Dinlenen her şahıstan tek tek özür dinlenmesi gerekiyor.

(Kııçdaroğlu’nun “hükümet dinlemeler sırasında ne yaptı” sorusu) Hükümet buradaydı ama dinleme isteyen savcı ve veren hakime bizim müdahalemiz söz konusu değil. Yasama yürütme yargı ayrı. Her fırsatta söylüyorsunuz.Bu gelişmeler HSYK düzenlemesinin ne kadar haklı olduğunu gösteriyor.

Düşünün bir savcı veya karar veren hakim hakkında böyle bir şey yapıldığını düşünüyoruz. Biz bunlarla ilgili soruşturma isteyemiyoruz. HSYK meslek dayanışması çerçevesinde bugüne kadar böyle bir karar vermedi. Gerçi bugün bir açıklamayla inceleyeceğini söyledi. Bundan haberleri var ve bir şey yapmadılarsa, bunların dalga dalga kimlere kadar uzanacağını göreceğiz.

AA’nın telefon santralinin de dinlediği bir gerçek. Adalet Bakanımızın yapacağı geniş bir açıklama ile daha geniş bir biçimde kamuoyuna açıklayabileceğiz.

17 aralık öncesi ve sonrası yaşananların Ak Parti’ye karşı bir darbe olduğunu sayın Başbakan dile getiriyor. Darbe olup olmadığın yargı bilir. Ancak özel hayatın bile takibe alınması birilerinin menfaati için olabilir. Buna yargı karar verecek.

BAŞBAKANIMIZ HAKLIYMIŞ

Bülent Arınç, Başbakan Erdoğan’la cemaate karşı söylemler konusunda zaman zaman aykırı düştüğü ve Başbakan’ın sert sözlerine rağmen İngiltere’deki bir konuşmasında cemaatten oy istediği hatırlatılması üzerine şunları söyledi:

İyi ki bu soruyu bana soruyorsun. Arkadaşımızla bazan şakalaşıyoruz, bu sözümden aklınıza başka bir şey gelmesin. İngiltere’de bazı temaslarım oldu. Orada da bir soruyu cevapladım. Ben bir siyasetçiyim. Şüphesiz her yönüyle bu hükümeti savunmak noktasındayız ve bu benim görevim. Bazı noktalarda üslup farkımız olabilir. Esasta ve özde ayrılmayız.

Bugüne kadar bir oy fazla oy almak için çalıştık. Ama bugün öğrendiğimiz şeyler sayın başbakanımızın sonuna kadar haklı olduğunu gösteriyor. Ben bugün bu sözleri söyler miyim onu da bilmiyorum.(mce)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com