Arınç'tan Ergenekon Adaylarına Tepki!

Arınç'tan Ergenekon Adaylarına Tepki!
Devlet Bakanı Arınç, Ergenekon sanıklarının aday olmalarının doğru olmadığını söyledi.

Devlet Bakanı Bülent Arınç, Tuncay Özkan ve Mustafa Balbay'ın aday olmalarının etik olmadığını söyledi. İsim vermeden Ergenekon tutuklularını Silivri'dekiler diye nitelendiren Arınç, bu isimlerin parlemantoya taşınmasının siyasi irade ve demokrasi açısından doğru olmadığını söyleyerek, millet bu kişilere karşı gerekli cevabı verecektir diye konuştu.

Samsun'a açılış ve ziyaretler için gelen Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arıç, Basın İlan Kurumu Samsun Şubesi'nin açılışını yaptı.

İstanbul'dan THY'nin tarifeli uçağı ile saat 09.00'da Samsun'a gelen Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Vali Hüseyin Aksoy'u, ardından Büyükşehir Belediye Başkanı Ak Parti'li Yusuf Ziya Yılmaz'ı makamlarında ziyaret ederek kent hakkında bilgi aldı. Arınç, daha sonra Basın İlan Kurumu Samsun Şubesi'nin açılışını yaptı. Arınç, Basın İlan Kurumu'nun Türkiye için büyük anlam ifade ettiğini söyleyerek, Basın-Yayın ve Enformasyan Genel Müdürlüğü'nün özellikle yerel basını güçlendirmek için büyük hizmetler yaptığını ifade etti.

ODATV OPERASYONU

Arınç, TRT Haber'de canlı yayına çıkarak gündemdeki konularla ilgili soruları cevapladı. OdaTV ile ilgili konuşan Arınç, " Bügün görüyoruz ki OdaTV ile ilgli yapılan yasal operasyon, savcıların hakimlerin gözaltına alma kararları, tutuklama ve salıverme kararları, bu kişilerin gazetecilik faaliyetlerinden veya basın mensubu olarak yazdıklarından, çizdiklerinden dolayı değil, bir örgütle bağlantılı olarak Türkiye'de yasal olmayan bazı faaliyetler yapması sebebiyledir" dedi.

Arınç, OdaTV'de ele geçirilen ve kabinenin üç bakanının konuşmalarının yer aldığı 69 nolu CD'deki dinlemelerin yasal olamadığını dile getirerek, Türkiye'de bu şekilde pek çok CD'nin ortaya çıktığı söyledi. Arınç, şunları söyledi:

"Oda TV, Soner Yalçın ve onun birlikte çalıştığı kişilerle ilgili bir operasyon yapıldı. Buna karşılık Sayın Kılıçdaroğlu, Soner Yalçın'ın soyadını çok beğendiği için yalçın kayalar gibi çok güçlü bir insandır. Böyle bir şey basın özgürlüğüne darbedir. Türkiye'de artık basının özgürlüğü kalmamıştır. Herkes cezaevini boyluyor. Herkes rahat yazısını yazamıyor, eleştiri yapamıyor. Türkiye'de sivil dikta var. Fazişme doğru gidiyoruz diye bağırdılar. Şimdi geldiğimiz noktada Sayın Kılıçdaroğlu ve aynı konuşmayı yapan ve paylaşan insanların bir özür dileme, bir itiraf borcu içinde olduklarını düşünüyorum. Bizde o zaman buna karşı diyorduk ki, basın özgürlüklerine çok önem veriyoruz. Anayasamızın amir hükmüde böyledir. Gazetecilik faaliyetlerinden dolayı hiç kimse suçlanmamalı, cezaevlerine girmemeli. Bunun yasal şartlarını da hazırlıyoruz demiştim. Ama sadece meslek hanesine gazeteci yazması bir insana suç işleme imtiyazı vermez. O kişi bütün meslek mensupları gibi cinayet de işleyebilir, yolda kaza da yapabilir, hırsızıkta yapabilir, zimmet suçu da işleyebilir."

SİLİVRİ'DEN ADAY OLACAKLAR

Ergenekon davasından tutuklu bulunan kişilerin milletvekili olmaları yolunda engel olmadığını dile getiren Bülent Arınç, "Bir yasal haktır. Eğer bir terör örgütüyle bağlantılı olarak millete karşı, hükümete karşı parlementoya karşı bir yıkıcı faaliyet içirisinde oldukları konusunda yeterli bilgi, belge varsa, bir iddianame tanzim edilmişse ve demokrasiyi ortadan kaldıracak, yasal hükümetleri, parlementoları hedef alacak bir organize suç örgütü söz konusuysa bundan birisini şu veya bu sebepten alıp parlementoya taşımak hiç bir şekilde ahlakı değildir. Hiç bir şekilde etik değildir. Hiç bir şekilde siyasi açıdan doğru değildir" dedi.

Siyasi partilerin bu kişilerin taraftarlarından oy almak için böyle bir yola girebileceklerini dile getiren Bülent Arınç, "Çünkü o terör örgütü olarak adlandırılan örgüt ile bağlantılı bir siyasi partinin genel başkanı önce avukatlığına soyunmuştur. Daha sonra da her grup toplantısında onları savunan konuşmalar yapmıştır. Şimdi tabi yeni belge ve bilgilerle o kişiler dün avukatken bugün sanık durumuna düşebilecek duruma gelebiliyorlar. Ben milletimizin o kişiler ve onların bağlantılı oldukları örgütler konusundaki kanaatini çok iyi biliyorum. Ve onları aday gösterecek partilere ve o partilerden aday olacak kişelere karşı çok iyi bir cevap vereceğini düşünüyorum" diye konuştu.

Arınç, Ergenekon davasının yargı safasını beklemek gerektiğini sözlerine ekledi.


 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com