Arjantin'de yüksek fiyatlandırılmış ürünlerle teknolojik savaş

Arjantin'de yüksek fiyatlandırılmış ürünlerle teknolojik savaş
Akıllı telefon için geliştirilen ücretsiz bir uygulama, yüksek fiyatlarla savaşta yerini aldı- Arjantin'de 70 bini aşkını cep telefonuna indirilen uygulama, "Instagram" ve "Candy Crush"ı geride bıraktı

Arjantin'de, barkod okuyarak yüksek fiyatlandırılmış ürünleri saptayan ücretsiz akıllı telefon uygulaması hızla yayılıyor.

Arjantinlilere, satış yerlerindeki yüksek fiyatlandırılmış ürünleri belirleyerek yetkili kurumlara bildirme imkanı veren uygulama, şimdiden 70 bini aşkın kişinin akıllı telefonlarına indirilmiş durumda.

İki üniversite öğrencisi tarafından geliştirilen "Precios OK" adlı uygulama, Android işletim sistemi kullanan ürünlerin indirildiği internet sitelerinde, bu hafta içinde "Instagram" ve "Candy Crush" gibi popüler akıllı telefon uygulamalarını geride bıraktı.

Ülkede hızla artan enflasyondan spekülatörleri ve kar hırsıyla hareket eden işyerlerini sorumlu tutan Arjantin hükümeti, önemli süpermarket zincirlerini 80 ana üründe sabit fiyattan satış yapmaya zorluyor.

Uygulama, Arjantin Cumhurbaşkanı Christina Fernandez'in, yüksek fiyatlandırılmış ürünlerin tüketici haklarını koruma kurumuna bildirilmesi yönünde halka yaptığı çağrının ardından geliştirildi.

Geçen hafta ulusa seslenişinde Arjantinlilere yüksek fiyatlarla mücadelede gönüllü polis olarak çalışmaları çağrısında bulunan Fernandez, "Sizden sizin olanı korumanızı istiyoruz, çünkü bunu yapmadığınız takdirde her geçen gün diğerleri kazanacak" demişti.

Hükümetin ekonomiyi kontrol altına alma çabalarının mevcut krizi kötüleştirdiğini savununan Arjantin'deki bağımsız ekonomistler ise süpermarketlerin günah keçisine çevrildiği görüşünde.

Hükümet ile ekonomistler arasında bu konuda görüş ayrılığı bulunsa da tüketiciler, ülke sosyal medyasının gündemini alt üst eden yeni uygulamayı akıllı telefonlarına indirerek, yüksek fiyatlandırmayla savaşta üzerlerine düşeni yerine getirmekten memnun görünüyor.

Muhabir: Alp Ertunga Karaca
Yayınlayan: Duygu Özbay

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com