Armağan Kuloğlu özel okullardaki yeni yönetmeliği değerlendirdi

Armağan Kuloğlu özel okullardaki yeni yönetmeliği değerlendirdi
Emekli Tümgeneral Armağan Kuloğlu, özel eğitim kurumlarında ‘sadeleştirme’ adı altında okullardaki Atatürk köşelerinin bulunmasının zorunluluğunun kaldırılmasını sansürsüzhaber.com’da Serap Belovacıklı’ya değerlendirdi.

Sansursuzhaber/OZELÖzel okullarda yönetmeliklerde sadeleştirme yapıldı. Yeni yönetmelikle, “Atatürk ilkeleri doğrultusunda öğrenci yetiştirmek amacı”nın çıkarılmasının yanında oluşturulacak Atatürk Köşeleri’ne “Türk Bayrağı, İstiklal Marşı ve Atatürk’ün Gençliğe Hitabesi’ni” koyma zorunluluğu da kaldırıldı.Bununla ilgili neler söyleyeceksiniz?

Bu konu daha önce de gündeme gelmişti. Ancak Milli Eğitim Bakanlığı’nın yetiştirmeyle ilgili yönetmeliğinde, Atatürk ilke ve inkılaplarına bağlı ve onları benimsemiş gençler yetiştirmek maddesi olduğu için Danıştay tarafından iptal edilmişti. Bu Milli Eğitim Bakanlığı’nın yönetmeliğinde de değişiklik yapılarak Atatürk ilkelerine bağlı genç yetiştirmek konusu oradan çıkarıldı. Çıkarıldıktan sonra bu işin yolu açılmış oldu. Dolayısıyla şimdi özel okullardan başlandı. Özel okulların Atatürk köşelerinde İstiklal Marşı ve Atatürk’ün Gençliğe Hitabesi’nin konulma mecburiyeti de kalkmış oldu. Bir daha  Danıştay herhangi bir itirazda bulunamasın diye de bunu yönergeden çıkardılar. Bütün bunlar tabi ki iktidarın kendi ideolojik düşünceleri çerçevesinde almış  olduğu tedbirler manzumesinin bir parçası. Bunun da Milli Eğitim Bakanlığı’ndaki kanadı da bu şekilde işliyor. Tabi ki ‘dindar gençlik’ yetiştirmek isterken Atatürk İlke ve İnkılapları’ndan ayrılmak söz konusu olamaz. Ama böyle bir anlayış var. Bu anlayış çerçevesinde bu şekilde bir tedbir almış durumdalar. Bu Türkiye Cumhuriyeti’nin ne kuruluş felsefesine, ne laik ve üniter yapısına uyan bir davranış tarzı değil. O bakımdan ben bu konuyu tasvip etmiyorum. Bunun devamı da gelebilir. Buna da dikkat etmek gerekir diye düşünüyorum.

RÖPORTAJIN VİDEOSU İÇİN TIKLAYIN!

Haber: SERAP BELOVACIKLI

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com