Arnavutluk, Türkiye'nin 17. stratejik ortağı oluyor

Arnavutluk, Türkiyenin 17. stratejik ortağı oluyor
Başbakan Erdoğan'ın yarınki Arnavutluk ziyaretine katılacak olan Türkiye-Arnavutluk Parlamentolararası Dostluk Grubu Başkanı Sait, imzalanacak anlaşmalarla Arnavutluk'un Türkiye'nin 17. stratejik ortağı olacağını kaydetti

TBMM (AA) - COŞKUN ERGÜL - Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın yarınki Arnavutluk ziyaretine katılacak olan Türkiye-Arnavutluk Parlamentolararası Dostluk Grubu Başkanı, AK Parti İzmir Milletvekili Rıfat Sait, imzalanacak anlaşmalarla Arnavutluk'un Türkiye'nin 17. stratejik ortağı olacağını söyledi.

Başbakan Erdoğan, Arnavutluk-Türkiye Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi Toplantısı'na katılmak ve temaslarda bulunmak üzere yarın Arnavutluk'un Başkenti Tiran'a gidecek. 

Erdoğan'la birlikte Arnavutluk'a gidecek olan Rıfat Sait, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bu ülkede; Arnavutluk Meclis Başkanı, Başbakanı, Arnavutluk-Türkiye Parlamentolararası Dostluk Grubu Başkanı ile ayrı ayrı görüşeceklerini bildirdi. 

Ziyarete Başbakan Yardımcısı Emrullah İşler ile Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz'ın da katılacağını belirten Sait, "Orada imzalayacağımız anlaşmalarla Arnavutluk, Türkiye'nin 17. stratejik ortağı olacak. Orada ticari ve askeri çok önemli anlaşmalar imzalayacağız. Her iki ülke birbirine daha çok kapılarını açacak" dedi.

Sait, Arnavutluk'un Türkiye için farklı stratejik öneme sahip olduğunu vurgulayarak, "Arnavutluk Yunanistan ile komşu ve aynı zamanda Kosova ve Makedonya ile de sınırı var. Arnavutluk'ta Paşalimanı var ve burası askeri deniz birlikleri açısından stratejik bir yer. Arnavutluk, Türkiye'nin Balkan politikasında da ciddi bir öneme sahip. Çünkü ticaret olarak merkezi bir yerde" diye konuştu.

 Arnavutluk ve Kosova arasında saatlerce süren yolculuğu iki saate indiren otobanın Türk firması ENKA tarafından yapıldığını belirten Sait, bu yolun Kosova'yı Arnavutluk'a ve denize ulaştırdığını ifade etti. Sait, Arnavutluk'u Makedonya'ya bağlayacak yolun da Türk firmalarınca yapılabileceğini kaydetti.

Arnavutluk'un Başkenti Tiran'daki MOBESE sistemini bir Türk firmasının yapmasının sözkonusu olduğunu dile getiren Sait, oradaki güvenlik görevlilerinin kıyafetlerinin de Türk firmalarınca düzenleneceğini söyledi.

AK Parti'li Sait, Tiran'da Osmanlı'dan kalan tek caminin Ethem Bey Camisi olduğunu anımsatarak, Türkiye'nin Tiran'da büyük bir cami yapacağını bildirdi.

Arnavutluk'un nüfusunun 2.5 milyon olmasına karşın, Türkiye'de yaşayan Arnavutlar'ın sayısının 5 milyon olduğunu belirten Sait, "Bir tarafta 2.5 milyonluk Arnavutluk'un Başbakanı var, öte yanda 5 milyon Arnavut'un yaşadığı Türkiye'nin Başbakanı var. Akla şu soru geliyor? Acaba Arnavutlar'ın Başbakanı kim? Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan Arnavutluk'un fahri Başbakanı gibi" dedi.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com