Arsayı almak için kimseye para teklif etmedik

Arsayı almak için kimseye para teklif etmedik
Eskişehir'deki Mobilyacılar Camii Dernek Başkanı Emin Bursalı, cami bitişiğine yapılan inşaatla ilgili olarak; inşaatı yapan firmaya ve arsa sahibine, söz konusu arsanın alımı için her hangi bir şekilde para teklifi yapmadıklarını söyledi.

Eskişehir'deki Mobilyacılar Camii Dernek Başkanı Emin Bursalı, cami bitişiğine yapılan inşaatla ilgili olarak; inşaatı yapan firmaya ve arsa sahibine, söz konusu arsanın alımı için her hangi bir şekilde para teklifi yapmadıklarını söyledi.
Caminin yanına yapılan inşaatla ilgili cami cemaati ve dernek yönetiminin şikayetçi olmadığı belirtilirken, müftülük ise söz konusu inşaatla ilgili kendileri açısından hukuki bir engel taşımadığını bildirdi.
Eskişehir Kurtuluş Mahallesi'nde bitişik nizam imar verilen arsada yapılan bina, caminin minaresi yanında yükselince, bu durum haber konusu oldu. Ancak haberin gerçeği yansıtmadığı belirtildi. Söz konusu habere konu olan Mobilyacılar Camii Dernek Başkanı Emin Bursalı, caminin yanına inşaat yapılmasından rahatsız olmadıklarını ve bu konuda herhangi bir yere şikayet için başvuruda bulunmadıklarını kaydetti. 'Bina, caminin yanına yasalar çerçevesinde, ruhsatı alınarak yapılmaya başlanan bir binadır.' diyen Bursalı, 'Bizim buna söyleyecek bir şeyimiz olamaz. Zaten caminin sağ tarafına bir bina yapıldı. Biz camiyi yaparken, bir gün bitişiğine bina yapılacağını bilerek yaptık.' diye konuştu.
Bursalı, ayrıca, binanın yapıldığı arsaya 600 bin TL teklifte bulundukları şeklindeki haberlerin de gerçeği yansıtmadığını vurgulayarak, 'Bizim bu arsa için herhangi bir para teklifimiz ne inşaat firmasına ne de arsa sahibine olmamıştır. Zaten alacak gücümüz de yok.' diye konuştu.
MÜFTÜLÜK: HER ŞEY YASAL
Söz konusu caminin bulunduğu Odunpazarı Müftüsü İsmail Hakkı Dere ise inşaatın tamamen yasal olduğunu ve herhangi bir sıkıntının bulunmadığını vurguladı. Dere, hukuki açıdan bir aykırılık bulunmadığını belirterek, 'Bizim o arsayı alma gücümüz yok. Arsa sahibinden hibe etmesini istemiştik. Ama arsa değerli olduğu için bu teklifimiz kabul edilmedi.' dedi.
İNŞAAT İMAR PLANINA GÖRE YAPILIYOR
Aydınlar İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Aydın da bahse konu inşaatın Büyükşehir ve Odunpazarı belediyelerinden alınan ruhsat ile tamamen yasalara uygun bir şekilde yapıldığını kaydetti. Aydın, şöyle dedi:
'Bahse konu inşaata Büyükşehir Belediyesi'nin yapmış olduğu imar planlarına göre, bu mahalleden sorumlu olan Odunpazarı Belediyesi'nin verdiği imar çapına istinaden, 12 Ağustos 2010 tarih ve 2010-1072 numara ile bina yerinde imar kuralları çerçevesinde ruhsat almıştır. İnşaat planlanan ve belediyenin verdiği tarihe uygun olarak başlamış ve devam etmektedir. Dolayısıyla burada kanunlara ve yasalara aykırı bir durum söz konusu değildir.'
Aydın, ayrıca, bu arsayı kat karşılığı arsa sahibi ile anlaşarak yaptıklarını da ifade ederek, 'Şirketimize cami cemaati veya yönetimince arsa için para teklif edilmesi söz konusu değildir. Arsa sahibine böyle bir teklif yapılıp yapılmadığı konusunda ise herhangi bir bilgimiz bulunmadığı gibi şirketimizi ilgilendiren bir husus da değildir.' ifadelerini kullandı.
Cami cemaati ise binanın yapılmasına karşı olmadıklarını ifade ederek, 'Bizim geleneğimizde de cami ile evlerimiz iç içedir. Biz rahatsız eden bir durum yok.' şeklinde konuştular.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com