Arseniğin çevreye etkileri araştırması

Arseniğin çevreye etkileri araştırması
Zengin bor yataklarına sahip Kütahya'nın Hisarcık ilçesinde Araştırma Görevlisi Prof. Dr. Hasan Hüseyin Alagöz ve iki kişilik heyet arseniğin Koca Çaydaki balıklar üzerinde ve çevreye etkileri konularında araştırmalarda bulundu.

Zengin bor yataklarına sahip Kütahya'nın Hisarcık ilçesinde Araştırma Görevlisi Prof. Dr. Hasan Hüseyin Alagöz ve iki kişilik heyet arseniğin Koca Çaydaki balıklar üzerinde ve çevreye etkileri konularında araştırmalarda bulundu. Heyet tahlil amacıyla Koca Çaydan su örneği, balıklardan organ ve kan örnekleri ile kuruyan ağaçlardan, domates ve biberlerden numuneler aldı.
Bir arkadaşın daveti üzerine zengin bor yataklarına sahip Hisarcık ilçesine arseniğin balıklar üzerinde ve çevreye etkileri konularında araştırma yapmak için geldiklerini söyleyen serbest Araştırma Görevlisi Prof. Dr. Hasan Hüseyin Alagöz, “Tahlil amacıyla Koca Çay'ın belirli yerlerinden su örnekleri ile araziden toprak, kuruyan ağaçlardan ve sebzelerden örnekler aldık. Özellikle ağır metallerin etkilerinin uzun süreçte balıklara yansıdığını düşünüyoruz. Bu nedenle balıkların kirlenme düzeyini ölçüyoruz.
Yani insan sağlığına herhangi zararının olup olmadığı, çevre kirliliğinin bunlara etkisi üzerinde çalışıyoruz, balıkların iç organlarına ve yıllık büyüme oranlarına bakıyoruz. Çevrenin ne durumda olduğunu gözlüyoruz. Araştırma sonuçları süreç içinde ortaya çıktığında kamuoyu ile paylaşacağız“ diye konuştu.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com