Art Arda İstifalar Gelebilir!

Art Arda İstifalar Gelebilir!
TSK'da Balyoz Davası ardından yapılan 'Gölcük Araması' büyük sarsıntı yarattı..

Genelkurmay Dış İlişkiler ve Güvenlik İşleri Daire Başkanı Tümgeneral Ahmet Bertan Nogaylaroğlu, Gölcük'teki Donanma Komutanlığı'nda yapılan aramalar sonrasında hakkında çıkan iddialar üzerine Türk Silahlı Kuvvetleri'ndeki (TSK) görevinden istifa etti. Nogaylaroğlu hakkında dönemin Hava Kuvvetleri Komutanı emekli Orgeneral Cumhur Asparuk ve ailesine yönelik faaliyetler yürüteceğine ilişkin iddialar ortaya atılmıştı.

TSK'yı derinden sarsan Balyoz davası kapsamında daha önce hakkında takipsizlik kararı çıkan Genelkurmay Dış İlişkiler ve Güvenlik İşleri Daire Başkanı Tümgeneral Nogaylaroğlu, Gölcük'te yapılan yeni aramalar kapsamında ismi yeniden gündeme gelince görevinden ve TSK'dan istifa etti.

Karargahta çalışıyordu
2009'da tümgeneralliğe terfi eden ve bu rütbede 3 yıl daha görev süresi bulunan Nogaylaroğlu, Genelkurmay Karargâhı'nda önemli bir görev olan Dış İlişkiler ve Güvenlik İşleri Daire Başkanlığı'nı yürütüyordu.

Donanma Komutanlığı'nda ortaya çıkan ve Balyoz iddianamasinde de yer alan Oraj Planı ile ilgili belgelerde, altında Nogaylaroğlu'nun isminin yer aldığı ancak imzasının bulunmadığı "Oraj Hava Herakât Planı: Komutana Karşı Yapılacak Psikolojik Harekât ve Komutana Destek Verebilecek Personeli Uygulanacak Usuller" başlıklı bir yazı bulunduğu iddia edilmişti.

Bu yazıda dönemin Hava Kuvvetleri Komutanı emekli Orgeneral Asparuk ve ailesine karşı yürütülecek faaliyetlerin sıralandığı iddia ediliyordu. Yazıda şu ifadelerin bulunduğu ileri sürülmüştü: "Harp Akademileri Komutanlığı'nda yapılan hazırlıkların, Hava Kuvvetleri Komutanı tarafından öğrenilmesinin engellenmesi, öğrenilmesi durumunda çalışmaların jenerik harp oyununa yönelik hazırlıklar olduğu bildirilecek ve bu konu ivedilikle özel kurye aracılığıyla Harp Akademileri Komutanı'na iletilecektir. Devamında; komutanın takip edilmesi, kendisinin ve yakınlarının telefonlarının dinlenmesi, Hava Kuvvetleri Komutanlığı karargâhı'nda çalışan ve Oraj Planın'na destek vermeyecek komutanların tespiti ve bu çerçevede alınacak tedbirler, sıkıyönetim ilanıyla birlikte Hava orgeneral Asparuk'un emniyetinin alınması ve sonrasında kendi isteğiyle emekli olmasına dair dilekçenin imzanlatılması ve Hava Orgeneral İbrahim Fırtana'nın üstün vasıfları ön plana çıkarılıp, yeni Hava Kuvvetleri Komutanı'nın askeri ve sivil kamuoyu tarafından desteklenmesinin sağlanmasıyla ilgili konulardan bahsedildiği görülmüştür."
2009'da terfi etmişti.

2009'da tümgeneralliğe terfi eden 5 tuğgeneral arasında 4. sıradan bu rütbeye terfi eden Nogaylaroğlu'nun korgeneralliğe terfi dosyası 2013'te yapılacak YAŞ'ta görüşülecekti. Bu tarihte düzenlenecek toplantıda korgeneralliğe yükseltilmek yerine bir yıl rütbe bekleme süresi alması beklenen Nogaylaroğlu, 2009'da Türkiye'nin en prestijli hava tatbikatlarından olan Anadolu Kartalı'nın yapıldığı Konya'daki 3. Ana Jet Üssü Komutanlığı'ndan, İstanbul'daki Hava Harp Akademileri Komutanlığı'na atanmış, geçen yılki YAŞ toplantısında ise Ankara'daki Genelkurmay Dış İlişkiler ve Güvenlik İşleri Daire Başkanlığı'na getirilmişti.

Nogaylaroğlu'nun istifasıyla Genelkurmay Karargâhı'nda kritik bir görev olan bu görevin bir süre vekâleten yürütülmesi, daha sonra ise başka bir tümgeneralin bu göreve atanması bekleniyor.

Başka istifalar gelebilir
Kulislerde, Nogaylaroğlu'nun istifasının ardından aynı davada adları geçen diğer subayların benzer bir yolu izleyerek istifa edebilecekleri konuşuluyor. Ancak, bu istifaların TSK'nın işleyişini ve emir komuta zincirini olumsuz etkileyebileceği için engellenebileceği de belirtiliyor.

İkinci istifa
Sivil ve askeri kanatta büyük gerginliklerin yaşandığı 2010 YAŞ'ının ardından Balyoz davasında ifadesine başvurulan, ancak iddianamade yer alan sanıklar arasında gösterilmeyen Deniz Harp Okulu Komutanı Tuğamiral Türker Ertürk, terfi edilmeyip Akdeniz Bölge Komutanlığı'na atanınca istifa etmişti. Balyoz davası sanıklarından Tümgeneral Gürbüz Kaya, Tümgeneral Halil Helvacıoğlu ve Tuğamiral Abdullah Gavremoğlu ise YAŞ'ta terfi etmelerine karşın haklarında terfi kararnamesi hazırlanmayınca, AYİM'de dava açmış, ancak açığa alınmışlardı.

Genelkurmay uyarmıştı
Genelkurmay Başkanlığı'nca 24 Ocak'ta Gölcük'teki aramaların ardından çıkan haberlerde, benzer bir uyarı yapılarak şunlar kaydedilmişti: "Bazı medya organlarında, ortaya atılan her iddiayı peşinen doğru kabul eden, adı geçen herkesi suçluymuş gibi gösteren ve farklı yollarla bunu başkalarına da kabul ettirmeye çalışan bir yaklaşım belirmiştir. Bu şekilde yapılan yayınlarla, kişilerin 'masumiyet karinesinin korunması' ve 'özel hayatın gizliliği' ilkelerinin ciddi şekilde ihlal edildiği, yargılama sürecinin 'kamuoyu yargısı' şekline dönüştürülmek ve olumsuz yönde etkilenmek istendiği açıkça görülmektedir."

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com