Artı Bir TV'de istifa depremi devam ediyor!

Artı Bir TV'de istifa depremi devam ediyor!
Artı Bir TV dün önce Genel Yayın Yönetmeni'nin ardından da Uğur Dündar'ın istifasıyla gündeme oturmuştu. Ancak isifalar dur durak bilmeden süratle devam ediyor.

+1 TV usta gazetecilerden kurulu bir kadro ile televizyon dünyasına flash bir giriş yapmıştı. Ancak geçtiğimiz günlerde kanal çalkalanmaya başlamış, başta usta isimler olmak üzere istifaların gerçekleşeceği konuşuluyordu. Dün beklenen gerçekleşti ve Uğur Dündar ve Genel Yayın Yönetmeni'nin istifası deprem etkisi yarattı. Ardından kurucu ekip bir basın bildirisinde bulunmuş ve kanalın sahibi Altan Ertürk'ü tutarsızlıkla suçladılar.

Bildiride şu sözlere yer verildi;

"Basının ve Kamuoyu’nun dikkatine !
 
Nisan ayının son haftasından beri yayında olan +1 TV bir grup televizyoncu ve TV gazetecisinin yaklaşık bir buçuk yıldır devam eden bir “bağımsız medya” girişimiydi.

 Tuncay Mollaveisoğlu, Uğur Dündar, Haluk Şahin ve Uğur Tutçuoğlu önderliğindeki gazeteci ve televizyonculardan oluşan bir ekip tarafından kurulan +1TV Türk medyasında “çok ortaklı, bizzat çalışanlarının emek desteğiyle, editoryal bağımsızlık çerçevesinde kurulan ve aynı ilkler kapsamında yayın yapan bir TV kanalı” olmak üzere yola çıkmıştı.
Kanalın isminin bulunmasından logo tasarımlarına TV binasının kiralanmasından teknik alt yapının kurulmasına, ekran prototipinin düzenlenmesinden tüm yasal işlemlerin tamamlanmasına bu kurucu kadro canla başla çalışmış ve özellikle son süreçte izleyicinin büyük ilgisine mazhar olan bir ekran yaratmayı başarmıştır.

       Banu Güven, Ece Temelkuran gibi ekranın en güvenilir isimleri, Ayşe Önal, Pembe Candaner gibi yılların deneyimini ekrana taşıyan uzmanlar, Bilge Egemen, Mesut Kanat, Barış Çimen gibi deneyimli gazeteciler, yazar Meltem Arıkan, oyuncu Pınar Öğün ve Barbaros Şansal gibi cesur isimler... Hepsi bir ideal için biraraya gelmişler, ekranların en yaratıcı işlerine imzalarını atmışlardır.

Ve elbette haber merkezi : Uğur Dündar ve Haluk Şahin yönetiminde Mustafa Hoş'un editoryal öncülüğünde Özlem Gürses, Sedat Bakıcı, Alev Gürsoy, Turgut Erat ve isimlerini iki ayda ezberlediğiniz bir grup genç gazeteci...

Hem çok ortaklı yapısı, hem de editoryal bağımsızlık ilkeleriyle +1TV deyim yerindeyse medyada yeni bir ses, bir nefes, bir “ıssız ada” olmuştur.
 Ancak son süreçte en başta yola çıkıldığı gibi bu çok ortaklı yapının temsilcisi Altan Ertürk ile kanalın kurucu kadrosu arasında ciddi sıkıntılar meydana çıkmıştır.
 Altan Ertürk kanalın kuruluş aşamasında verdiği hiçbir sözü tutmamış ve izleyici ile reklamverenden büyük ilgi gören +1TV’yi her geçen gün biraz daha çıkmaza sürüklemiştir.
 Altan Ertürk editoryal bağımsızlık sözleşmesini imzalamamış ve tüm haber ve editoryal içeriklere müdahil olmaya başlamıştır.
 Sansür ve baskı sadece haber bültenlerine değil, en sade magazin programı içeriklerine bile yansımıştır.
 Bugüne dek Altan Ertürk’le bu sorunların çözümü yönünde defalarca toplantılar yapılmasına rağmen hiçbir aşama kaydedilememiştir.
 Gelinen son noktada bir grup televizyoncu ve TV gazetecisi tarafından hayata geçirilen +1TV kuruluş aşamasında isimleri masada olmayan bir grup tarafından deyim yerindeyse “ele geçirilmiştir”.
Bizler, özellikle gece gündüz demeden sokaklarda ve hatta Mısır’da meydanlarda izleyicinin haber alma hakkına hizmet eden ekip arkadaşlarımızın haklarını alabilmeleri için bekledik.  Bu sıkıntının halen devam etmekte olduğunu da üzülerek görüyoruz.
 Bizlerin yola çıkış ideallerinden son derece uzak ve gazetecilik etiğine son derece aykırı bu yeni durum hiç istemesek de bizi kendi ellerimizle kurduğumuz bu kanalı terketme zorunluğu yaratmaktadır.
 Bu bilgiler ışığında bizler +1TV”den ayrılıyoruz, ancak bundan sonra da bundan önce olduğu gibi sadece gazetecilik yapacağımız yeni projeler için mücadeleye devam edeceğiz.
 Bağımsız medya mümkündür.
 Çok kısa sürede büyük bir başarıya imza atan +1TV ekranı ve kurucuları bunun en önemli kanıtıdır.
 Bu ideal doğrultusunda yeniden buluşmak umuduyla…
+1TV Çalışanları"

Bugün gelen istifalar da kanalın artık kapanma noktasına geldiğinin habercisi gibi. İstifaların ardından, muhalif kimlikleriyle bilinen Banu Güven ve Ece Temelkuran da kanaldan ayrıldıklarını açıkladı.

İki gazeteci ayrılık haberini twitter'dan böyle duyurdu:
 

@banuguven
 
Artı 1 de buraya kadarmış. Bu sahiplikle devam etmek mümkün değil. Çok neden var, emin olun. Yayınlarda emeği geçen herkese teşekkürler.
 
@ETemelkuran
 
Kanal +1 biter... Bu maceranın sonu. Yakında başka bir macerada buluşacağız. (AAE)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com