Artık etkilenmiyorlar

Artık etkilenmiyorlar
İngiliz araştırmacılar sivrisineklerin DEET adlı kimyasala karşı bağışıklık kazandığını açıkladı. Sinek ilaçlarının etken maddesi olan DEET, ABD ordusu tarafından üretilip ilk II. Dünya Savaşı’nda kullanılmıştı

İngiltere’de bir araştırma sonucunda sivrisineklerin, sivrisinek ürünlerin etken maddesi olan DEET adlı kimyasala karşı direnç kazandıkları ortaya çıktı. Londra Hijyen ve Tropik Tıp Koleji (LSHTM) tarafından yapılan araştırmada sivrisineklerin bir kez DEET’e maruz kaldıktan sonra kimyasala karşı direnç kazanmaya başladıkları görüldü.

Araştırma çerçevesinde bir deneğin kolu DEET kimyasalıyla kaplandı. Deneğin koluna yönelen sivrisinek ilk seferde rahatsız olarak uzaklaştı. Ancak sivrisinek zamanla maddeden daha az etkilenmeye başladı.

ARTIK ETKİLENMİYORLAR

Araştırmayı yürüten Doktor James Logan, “Sivrisinekler çok çabuk evrim geçiriyor. Bir süre sonra sivrisineklerin kimyasala karşı fazla hassas olmadıklarını gördük. İlk kez DEET’in kokusunu aldıktan sonra koku alma sistemlerinde bir değişiklik meydana geliyor ve eskisi kadar etkilenmiyorlar” dedi.

Açılımı, ‘N,N-Diethyl-meta-toluamide’ olan DEET, ABD ordusu tarafından üretilmiş ve ilk olarak İkinci Dünya Savaşı sırasında kullanılmıştı. Savaş sonrasında da halkın kullanımına açılmıştı. Kimyasal genellikle insan vücuduna sürülen sivrisinek kovucularda kullanılıyor.(SNK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com