Artık gelişi güzel tesis yapılamayacak

Artık gelişi güzel tesis yapılamayacak
Kütahya'nın Simav Belediyesi'nin 2004 yılında dünyaca ünlü Eynal kaplıcaları sahasında bazı guruplara tesis yapmak üzere imar izni vermesi üzerine Simav Turizm Kültür ve Kalkınma Derneği Başkanı Orhan Nasuhoğlu tarafından Şubat 2005'de yer al

Kütahya'nın Simav Belediyesi'nin 2004 yılında dünyaca ünlü Eynal kaplıcaları sahasında bazı guruplara tesis yapmak üzere imar izni vermesi üzerine Simav Turizm Kültür ve Kalkınma Derneği Başkanı Orhan Nasuhoğlu tarafından Şubat 2005'de yer altı jeotermal enerji kaynaklarının zarar göreceği gerekçesiyle Eskişehir Bölge İdare Mahkemesine açtığı dava yeni sonuçlandı.
Mahkemenin verdiği karara göre bundan böyle dünyaca ünlü Eynal Kaplıcaları sahasında tesis yapmak isteyenlerin belediyenin yapacağı mevzii imar planına göre hareket etmesi gerekeceğini vurgulayan Simav Turizm Kültür ve Kalkınma Derneği Başkanı Orhan Nasuhoğlu,” Belediye Eynal Kaplıcaları için hemen yeni bir mevzii imar planı hazırlamak zorunda.
Belediye bundan böyle Eynal Kaplıcalarında tesis kurmak isteyenlere hazırlayacağı mevzii imar planına göre imar izni verecek” şeklinde konuştu.
Belediye aleyhine açtığı davanın lehine sonuçlanmasının aslında Simav ve Eynal Kaplıcalarının geleceğini kurtaran önemli bir karar olduğunu vurgulayan Nasuhoğlu, 4 yıl gibi uzun bir zaman diliminde sonuçlanan davayı şu şekilde özetledi:
2004 yılında Rıza Özdemir'in belediye başkanlığı döneminde dışardan bazı guruplar Eynal Kaplıcalarına tesis yapmak için müracaatta bulundu. Belediye bu guruplara elinde belli bir mevzii imar planı olmamasına rağmen tesis yapmak üzere imar izni verdi.
Belediyenin verdiği imar izninin yer altı enerji kaynaklarımıza zarar vereceği gerekçesiyle ben de bir vatandaş olarak Eskişehir Bölge İdare Mahkemesine Şubat-2005'de dava açtım. Eskişehir Bölge İdare Mahkemesi Haziran-2007'de belediyenin verdiği imar iznini iptal etti.
Bunun üzerine Belediye ve diğer müdahiller Danıştay'a temyiz davası açtı.
Danıştay 6.Dairesi 24 Haziran 2009'da Eskişehir İdare Mahkemesinin belediyenin verdiği imar iznini iptali yönünde verdiği kararı oy birliğiyle onadı.” Danıştay 6. Dairesinin onadığı karar ilgili kurum ve müdahillere tebliğ edildi.
Karar Simav'ın yanı sıra Eynal kaplıcalarının da kurtuluşu olmuştur. Bundan böyle Eynal'da gelişi güzel yerlere tesisler yapılamayacak. Tesis yapmak isteyenlere belediye elindeki mevzii imar iznine göre imar izni verecek” şeklinde konuştu.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com