Artık para bollaşacak

Artık para bollaşacak
Merkez Bankası, politika faizini 5.75'e düşürüp, borçlanma faizini 5'e çıkardı. Banka, piyasadaki para miktarını artırarak, Türkiye'yi Avrupa krizinden koruma adımı attı. Sırada döviz satışı var...

Merkez Bankası Para Politikası Kurulu, 5 yıl aradan sonra yaptığı olağanüstü toplantı ile piyasalara 'Merak etmeyin ben buradayım' mesajı verdi. Merkez Bankası, politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını yüzde 6.25'ten 5.75'e düşürdü. Kurul, gecelik borçlanma faiz oranını ise yüzde 1.50'den yüzde 5'e yükseltti. Banka, gecelik borç verme faiz oranını yüzde 9'da tuttu. Merkez Bankası böylece, faizci lobinin bütün uğraşlarına rağmen faiz indirimini gerçekleştirdi.

DÖVİZE MÜDAHALE...
Önceki gün eksi çıkan enflasyon, Merkez Bankası'nın faiz indirimi için önünü açmış oldu. Yapılan faiz indirimi ile piyasadaki para miktarını bollaştırmayı ve durgunluk riskini ortadan kaldırmayı amaçlayan Merkez Bankası, borçlanma faizini artırarak dışarıdan gelecek sıcak paranın da önünü açmış oldu. Avrupa ve ABD'deki borç krizinin Türkiye'ye etkisini yok etmek için adım atan Merkez Bankası Para Politikası Kurulu, kararlarla ilgili yaptığı açıklamada da buna vurgu yaparak, faiz koridorunun daraltıldığını ifade etti. Açıklamada, "Kurul, Türk Lirası piyasalarındaki likidite yönetiminin etkinliğini artırmak ve Merkez Bankası'nca sağlanan likiditenin daha dengeli dağılmasına katkıda bulunmak amacıyla teknik düzenleme yapılmasını uygun görmüştür" denildi. Kurul, politika faizindeki indirim ile de durgunluk riskinin önüne geçildiğini belirtti. Merkez Bankası, faiz kararının dışında dövizdeki muhtemel bir dalgalanmaya da 'döviz satarak' müdahale edeceğini, böylece piyasadaki döviz miktarını da artıracağını duyurdu. Karardan sonra dolar 1.74 TL'yi görüp 1.7330'dan kapandı.

BU İŞİN TÜRKÇESİ
Merkez Bankası bu kararları ile şu mesajları verdi:
İÇERİYE: Benden daha ucuza para alabilirsiniz.
DIŞARIYA: Paranızı bize getirirseniz daha çok kazanırsınız.
VATANDAŞA: İhtiyaçlarını karşılamaktan korkma. İleride düşük faizli kredi kullanacaksınız.
PİYASAYA: Her zaman buradayım. Dövize de müdahale ederim.
KAMUYA: Türkiye dışarıya daha az faiz ödeyecek.
BANKALARA: Kendi aranızda borçlanmayın, kendi yağınızla kavrulun. Piyasadan daha ucuz para bulabilirsiniz.

UZMANLAR ŞAŞKIN!
 * RBS Ekonomisti Tim Ash: İnanılmaz... Büyümeyi hedefliyor gibiler...
* Yatırım Finansman Araştırma Bölüm Yöneticisi Hakan Tezcan: Merkez sürpriz yaptı.
 Beklentiler faiz indirimi için düşüktü.
* Garanti Yatırım Stratejisti Tufan Cömert: İlk aşamada TL'nin değer kaybedeceğini düşünüyoruz.
 Ancak sonra toparlayacak.
* EFG Ekonomisti Haluk Bürümcekçi: Politika faizi indirimi biraz erken oldu. Kötü senaryoya biraz çabuk geçti gibi görünüyor.
* Garanti Yatırım Ekonomisti Gizem Öztok Altınsaç: Merkez'in durgunluktan ciddi anlamda çekindiğini düşünüyoruz. Bu sebepten faiz indirimine gittiğini görüyoruz.
 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com