Artık parayı veren düdüğü çalacak

Artık parayı veren düdüğü çalacak
AKP'nin Yüksek Hızlı Tren çalışması bahanesiyle tren seferlerine kapatıp ranta açacağı Haydarpaşa Garı dün son seferini yaptı.

2012 yılının Ocak ayında Haydarpaşa Garı'ndan son kez şehirlerarası tren seferi yapılmıştı. Gar dün ise son banliyö tren seferine ev sahipliği yaptı.

Yüksek hızlı tren projesi kapsamında Pendik-Haydarpaşa arasında yapılan seferlere  tam 24 ay ara verilecek. 24 ay sonra ise tren seferleri artık Haydarpaşa'dan değil yapılacak "yeni" gardan başlayacak. AKP'nin Haydarpaşaport projesi ile ranta açıp tren seferlerine kapatacağı Haydarpaşa Garı'nda dün gece vatandaşlar eylem yaparak tepkilerini ortaya koydular. Mimarlar Odası, Türkiye Gençlik Birliği, Haydarpaşa Platformu grubundan oluşan yaklaşık 2 bin kişi saat 21.00’da Haydarpaşa Garı önünde bir araya geldi. Sloganlar atarak ellerinde döviz ve pankartlarla yürüyüş yapan grup, Haydarpaşa - Pendik banliyö tren seferlerine ara verilmesini protesto etti.

Daha önce de Haydarpaşa’dan Garı’ndan kalkan trenlerin yol çalışması gerekçesiyle şehirlerarası bağlantıları kesildiği için sadece Gebze’ye kadar banliyö seferleri yapılabiliyordu. Banliyö seferlerinin kaldırılmasına, kent halkının ulaşımında büyük zorluklar çıkaracağı düşünülerek itiraz ediliyor. Bu süreçte, yaklaşık bir yıldır “Haydarpaşa Dayanışması Eylemcileri” her hafta eylem yaparak seslerini duyurmaya çalışıyor. Dün gece de “Haydarpaşa Dayanışması Eylemcileri” son sefer yapılırken gardaydı.

TARİHİ ALANI TİCARET MERKEZİNE DÖNÜŞTÜRECEKLER

Gar ve çevresinde yapılacak düzenlemelerle bölgenin ticaret merkezine dönüştürüleceği kaygısıyla verilen mücadele ise daha da eskiye dayanıyor.

Son olarak bu yılın şubat ayında İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi, Büyükşehir Belediyesi'nin hazırladığı "Haydarpaşa Garı" ile "Kadıköy Meydanı ve Çevresi Koruma Amaçlı Nazım İmar Planı"na itiraz eden İstanbulluların dilekçelerini reddetmişti.

1 Şubat 2012’de Gebze-Köseköy hızlı tren yol çalışması, 29 Nisan 2012’de de Marmaray çalışmaları gerekçe gösterilerek Haydarpaşa Garı’ndaki birçok sefer kaldırıldı.

Haydarpaşa Garı 1908’den beri hizmet veriyordu. (MRE)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com