Artık şartlar değişti

Artık şartlar değişti
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, TBMM'deki resepsiyonun eşli düzenlenmesine ilişkin olarak "Daha önce farklı şartlar olduğu içindi. Ama şimdi şartlar değişti" diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Gül de "Eşli resepsiyon normal olanıdır" dedi. Geceye askerlerin katılımı da yoğundu.
Başbakan Erdoğan, TBMM'de 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla verilen resepsiyona eşi Emine Erdoğan ile geldi.

Emine Erdoğan'ın ilk kez katıldığı resepsiyonda gazetecilerin sorularını yanıtlayan Başbakan Erdoğan, resepsiyonun eşli düzenlenmesini "Daha önce farklı şartlar olduğu içindi. Ama şimdi şartlar değiştiği için birlikte olduk" şeklinde değerlendirdi.

Erdoğan, gazetecilerin "Farklı bir heyecan var mı diğer resepsiyonlara göre?" yönündeki sorusuna ise "Onun artık tespitini siz yaparsınız. Sizler dışardan daha iyi görürsünüz. Biz içeride olduğumuz için tam göremiyoruz" yanıtını verdi.

Erdoğan, Genelkurmay Başkanı ve kuvvet komutanlarının resepsiyona katılması ile ilgili de "Güzel" değerlendirmesinde bulunurken, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun katılmamasına yönelik bir soruya "Onu bulun ona sorun" karşılığını verdi.

EŞLİ RESEPSİYON NORMAL

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı nedeniyle verilen resepsiyonun eşli olarak gerçekleştirilmesini, "Eşli resepsiyon normal olanıdır" sözleriyle değerlendirdi.

Resepsiyona yalnız gelen Cumhurbaşkanı Gül, davetlilerle tokalaştı ve bir süre sohbet etti. Bu arada gazetecilerin sorularını kalabalık nedeniyle kabul etmeyen Gül, "Çıkışta" dedi. Yaklaşık yarım saat kadar resepsiyonda kalan Cumhurbaşkanı Gül, çıkışta soruları cevapladı. Eşli 23 Nisan resepsiyonunu nasıl değerlendirdiği sorulan Gül, "Eşli resepsiyon normal olanıdır" derken, Nuri El Maliki'nin açıklamalarına da "Türkiye'nin hiçbir zaman gizli bir ajandası olmadı. Türkiye bölgede sadece huzur istiyor" sözleriyle cevap verdi.

CHP ve BDP'nin resepsiyona katılmamasını da değerlendiren Gül, "Meclisteki tüm gruplar olmalıydı" derken, BDP yöneticilerinin ABD ziyaretine ilişkin soruları da şöyle cevapladı:

"Öyle görmemek lazım. Biliyorsunuz bütün partiler zaman zaman Avrupa'da, ABD'de kendilerini daha iyi anlatmak için gayret sarfederler. Bunu çok ayrıcalıklı bir olay gibi görmemeniz gerekir. Bütün partilerin, hepsinin vaktiyle ben de milletvekiliyken defalarca gitmişimdir. Dünya kamuoyu da artık Türkiye'yi çok iyi takip ediyor. Bu açıdan böyle görmek gerekir. Orada nitekim Büyükelçimiz de ağırlayacak, Büyükelçiliğimize uğrayacaklar. Dolayısıyla bunları illegal bir faaliyet gibi görmemek gerekir."

CHP'DEN İKİ VEKİL KATILDI

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun katılmadığı resepsiyona Adıyaman Milletvekili Salih Fırat ile Ankara Milletvekili Sinan Aygün ve eski vekillerden Ahmet Küçük katıldı.

ÇİÇEK EŞLİ DAVETİYE GÖNDERDİ

TBMM Başkanı Çiçek, resepsiyon için “eşli” davetiye gönderdi. 9 yıllık AKP iktidarları döneminde özellikle “türban” krizleri nedeniyle 23 Nisan resepsiyonları için eşsiz davetiyeler gönderilmişti. Çiçek, eşli davetiyeyle bir ilke imza atmış oldu.

Çiçek, bu akşam “bone” olarak tanımlanan biçimde başını örten eşi Gülten Çiçek’le birlikte konukları karşıladı.  Çiçek, TBMM'nin 92. açılış yıldönümü dolayısıyla verdiği resepsiyonda basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Bir basın mensubunun, "Yıllar sonra bir tabu da yıkılmış oldu, eşli davet gerçekleşti, Emine Hanım da 10 yıl sonra" sözüne TBMM Başkanı, "O olayın kendisi ne anlatıyorsa onu yazın, ben yorum yapmam, ben ev sahibiyim" dedi. "Olayın kendisi ne anlatıyor?" sorusuna da TBMM Başkanı, "Ben bilmem, ben ev sahibiyim. Ben geleneklere uygun olarak herkesi davet ettim. Gelen de sağ olsun, gelmeyenler de sağ olsun. Bugün bayram günüdür. Ben herkese müteşekkirim. Güzel bir bayram. Milli egemenlik, birlik, beraberlik, bu savaş böyle kazanılmış, onun ruhuna uygun da bir resepsiyon. Ben öyle anlarım" dedi.

12 Haziran’dan bu yana devletin zirvesindeki resepsiyonlar yapılmıyordu. 30 Ağustos ve 29 Ekim resepsiyonları “terör” nedeniyle iptal edilmişti. Bu akşamki resepsiyon 12 Haziran seçimleri sonrası ilk önemli resepsiyon ve eşli davet nedeniyle de “türban” konusunda yeni bir noktaya gelinip gelinmediğinin işaretlerini verecek.

BDP bu yıl tutuklu milletvekilleri nedeniyle törenlere katılmama kararı aldı.
(SRE)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com