Artık şeriat ülkesi!

Artık şeriat ülkesi!
Arap Baharı'nda Hüsnü Mübarek dönemini bitiren Mısır, şeriat dönemine geçti.

Mısır’da Anayasa Mahkemesi’nin kendisini pazar günü lağvetmesinden endişelenen kurucu meclis, yeni anayasa taslağını jet hızıyla geçirdi.

Müslüman Kardeşler’le İslamcı ortaklarının ağırlıkta olduğu; liberaller, solcular ve Hıristiyanların boykot ettiği toplantıda 234 madde ele alındı. Mısır devlet televizyonuna göre, kabul edilen maddelerden biri, İslam’ın devletin dini ve şeriat ilkelerinin de ‘yasaların kaynağı’ olarak kalmasını öngören madde oldu. İkinci maddede ‘Devletin dini İslamdır. İslam şeriatı prensipleri kanun koyucudur’ denilirken, 4. madde ‘El Ezher müstakildir, Mısır ve İslam dünyasında İslam dininin davetini yapar’ ifadesi yer aldı. Böylece Arap baharı ile Hüsnü Mübarek dönemini sona erdiren Mısır, bundan sonra şeriatla yönetilecek.

Devlet televizyonunun verdiği bilgilere göre, Mısırlı Hristiyan ve Yahudiler için bu dinlerin ‘yasaların kaynağı’ olduğu yönünde bir madde tasarıda yer aldı. Şeriatla ilgili konularda El Ezher Camii ve Üniversitesi’ne danışılması, gazetelerin yalnızca mahkeme kararıyla kapatılması, cumhurbaşkanının başkanlığında bir Milli Güvenlik Konseyi kurulması da metne giren diğer önemli maddeler oldu. Kurucu Meclis, olası bir dağıtma kararı çıkmadan önce anayasayı tamamlayıp, Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’nin onayına sunmak ve hemen bir referandum tarihi açıklamak için zamana karşı yarışırken, tepkiler de ülkenin dört bir yanında sürdü.

SİVİL İTAATSİZLİĞE ÇAĞRI

Muhalefet liderlerinden eski Arap Birliği lideri Amr Musa, ‘Ülkede kurucu meclise bu kadar öfke ve hınç varken bu adım atılmamalıydı’ dedi. Halk gösterilerinin merkezi konumundaki Tahrir Meydanı’nda çadır kuran göstericiler bekleyişlerini sürdürürken, ‘Mısır Halk Akımı’ Platformu Başkanı HamdinSabbahi, ‘Mısır halkı iki şeyden birini seçmek zorunda bırakılmayı kabul etmeyecektir’ diye konuştu. Hemen tüm mahkemelerin greve gittiği Mısır’da liberal ve solcu gruplar, yeni anayasa taslağının referanduma sunulması durumunda ‘sivil itaatsizlik’ başlatma tehdidinde bulundu.

7 KIPTİ’YE İDAM

Mısır Devlet Güvenlik Mahkemesi, Hz. Muhammed’e hakaret içeren filmde görev alan ve yurtdışında yaşayan 7 Kıpti hakkında idam cezası verdi. Filmde görev aldıkları, 27 Ağustos -12 Eylül arasında internet üzerinden yayımladıkları bildiride vatanın birlik ve bütünlüğünü tehdit eden ibareler nedeniyle idama çarptırılan 7 kişi hakkındaki son kararı Mısır Müftülüğü verecek. (TOK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com